کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » اخبار کتابخانه » اشاعه اطلاعات » اسناد ملی و بین المللی
0.0 (0)
گزارشی از مرکز اسناد کتابخانه مجلس؛
[1398/07/15]

معرفی گزیده‌ای از منابع واحد گزارش‌های دولتی مرکز اسناد کتابخانه مجلس شورای اسلامی (بخش نوزدهم)  

تهیه و تنظیم: زهرا غلامحسین پور (کارشناس اشاعه و اطلاع­‌رسانی اسناد کتابخانه مجلس)

 

واحد گزارش­‌های دولتی کتابخانه مجلس شورای اسلامی، مجموعه­‌ای از گزارش‌­های سازمان­‌ها، وزارت‌خانه­‌ها و نهادهای دولتی را به صورت کارنامه، گزارش عملکرد، تک‌نگاشت، سالنامه و آمار، گزارش کنفرانس­‌ها، قطعنامه‌­ها و سمینارها در اختیار دارد که همه ساله از طرق مختلف نظیر خریداری، اهداء و انتقال از بایگانی راکد مجلس تهیه می‌­کند.

این واحد تلاش دارد تا جدیدترین منابع خود را از طریق سایت کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی معرفی نموده و در اختیار مخاطبین قرار دهد. در این بخش به معرفی «آشنایی با صنعت دخانیات کشور» پرداخته می‌شود. بخش‌ پیشین این معرفی‌ها را می‌توانید در بخش هجدهم بخوانید.

 

آشنایی با صنعت دخانیات کشور (اطلاعات عمومی، واحدهای فعال، قوانین و آمارها)

 

این مجموعه خلاصه ای از وضعیت صنعت دخانیات کشور در بخش های کشت توتون و تنباکو، فرآوری و تولید سیگار، واردات، صادرات، توزیع و قوانین و مقررات مربوط به آن است. همچنین از تحول ایجاد شده در این صنعت طی سال های 1393 تا 1396 اطلاعاتی در اختیار شما قرار می دهد.

 

به دلیل وجود قانون انحصار دخانیات در کشور و ماهیت این محصول تاکنون اطلاعات منسجم و کاملی از وضعیت این صنعت در اختیار سایر بخش ها قرار نداشته است و این محدودیت اطلاعات موجب برداشت های متفاوت و در بعضی موارد، طرح اطلاعات ناقص و اشتباه در رسانه ها و ذهن افراد مختلف شده است.

 

مرکز برنامه ریزی و نظارت بر دخانیات کشور که تنها مرجع رسمی و قانونی در زمینه ارائه آمار و اطلاعات مربوط است،‌ ضمن ایجاد درگاهی الکترونیکی خود در سال 1393 اقدام به انتشار آمارها و اطلاعات مربوط، قوانین و مقررات و بخشنامه ها و تحلیل بخش های مختلف در قالب گفت و گو با رسانه ها و تهیه یک مجلد مختصر از اطلاعات اولیه این صنعت در آبان ماه سال 95 نمود. با توجه به طرح سوالات مختلف از سوی سرمایه گذاران داخلی و خارجی و دستگاه های اجرایی و نمایندگان مجلس شورای اسلامی و سایر علاقمندان به این صنعت، اقدام به تهیه این مجموعه شد تا با ارائه اطلاعات بیشتری نسبت به مجموعه قبلی وضعیت این صنعت برای علاقمندان شفاف تر شود.

 

این گزارش در6 فصل تنظیم شده است:

فصل 1- تاریخچه صنعت دخانیات

فصل 2- تاسیس مرکز برنامه ریزی و نظارت بر دخانیات کشور و آخرین وضعیت بخش های مختلف صنعت دخانیات کشور

فصل 3- مشخصات شرکت های تولید کننده محصولات دخانی

فصل 4- مشخصات طرح های در حال تکمیل تولید کننده محصولات دخانی

فصل 5- انجمن های صنعت دخانیات کشور

فصل 6- قوانین، آئین نامه ها و مصوبات

 

آشنایی با صنعت دخانیات کشور (اطلاعات عمومی، واحدهای فعال، قوانین و آمارها)، وزارت صنعت، معدن و تجارت، مرکز برنامه ریزی و نظارت بر دخانیات کشور، تهران: وزارت صنعت، معدن و تجارت، مرکز برنامه ریزی و نظارت بر دخانیات کشور،‌ 1396.

 

    بازدید:516
    یادداشت ها
    Parameter:304893!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار