کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » اخبار کتابخانه » اشاعه اطلاعات » اسناد ملی و بین المللی
0.0 (0)
معرفی منابع کتابخانه مجلس
[1399/03/19]

معرفی گزیده‌ای از منابع واحد گزارش‌های دولتی مرکز اسناد کتابخانه مجلس شورای اسلامی (بخش سی و یکم)  

 

اصول و ضوابط حسابداری و حسابرسی: استانداردهای حسابرسی، سایر خدمات اطمینان بخش و خدمات مرتبط/ کمیته تدوین استانداردهای حسابرسی [سازمان حسابرسی].-تهران: سازمان حسابرسی، کمیته تدوین استانداردهای حسابرسی، 1396.

گزارشگری مالی در واحدهای اقتصادی، بازتاب نیازهای اطلاعاتی و انتظارات گروه‌های گوناگون استفاده کننده از صورت‌های مالی است که برای اتخاذ تصمیمات درست و بجای اقتصادی،‌ برنامه‌ریزی، اعمال نظارت و پاسخگویی، به این اطلاعات نیاز دارند.

اطلاعات منعکس در صورت‌های مالی زمانی برای استفاده کنندگان مفید و موثر است که از ویژگی‌های کیفی لازم برخوردار باشد. یکی از ویژگی‌های کیفی اطلاعات مالی، قابل اتکاست.

در سیستم‌های اجتماعی- اقتصادی کنونی، وظیفه اظهارنظر نسبت به صورت‌های مالی به حسابرسان مستقل واگذار شده است. ایفای این مسئولیت خطیر که متضمن ارائه خدمات مطمئن به جامعه است، باید در قالب اصول و ضوابط حرفه‌ای خاص و مدونی انجام گیرد. این اصول و ضوابط در حرفه حسابرسی که هدف اصلی آن اعتباردهی است، استانداردهای حسابرسی خوانده می‌شود.

سازمان حسابرسی برای تدوین استانداردهای حسابرسی تلاش‌های متعددی را به انجام رسانده که برآیند آن، مجموعه کنونی استانداردهای حسابرسی است که در اختیار جامعه حرفه‌ای قرار می‌گیرد.

برای این منظور در سال 1357 با تصویب هیات عامل سازمان کمیته‌ای به نام کمیته تدوین رهنمودهای حسابرسی تشکیل شد. که نتیجه کار آن در قالب نشریه شماره 114 سازمان،‌ تحت عنوان رهنمودهای حسابرسی و به عنوان پیش‌نویس استانداردهای حسابرسی، برای نظرخواهی منتشر شد.

کمیته تدوین استانداردهای حسابرسی در تاریخ 21/12/1381 ضمن تغییر نام، فعالیت خود را آغاز کرد. این کمیته در طول دوران فعالیت خود علاوه بر تدوین استانداردهای جدید، برخی از استانداردهای حسابرسی قبلی را نیز بر اساس استانداردهای بین المللی حسابرسی تجدید نظر کرده است.

در ویرایش جدید استاندارد، ساختار آنها بر اساس استانداردهای بین‌المللی نیز تغییر کرده است. این ساختار جدید، با عنوان "استانداردهای حسابرسی، سایر خدمات اطمینان بخشی و خدمات مرتبط" در مقدمه استانداردها تشریح شده است.

 در این گزارش ساختار کلی استانداردهای حسابرسی، سایر خدمات اطمینان بخشی و خدمات مرتبط با شماره استانداردهای ذیل آمده است:

 • استانداردهای کنترل کیفیت 99-1
 • استانداردهای حسابرسی اطلاعات مالی تاریخی 1999-100
 • استانداردهای بررسی اجمالی 2999-2000
 • استانداردهای خدمات اطمینان بخشی به جز حسابرسی و بررسی اجمالی 3999-3000
 • استانداردهای خدمات مرتبط 4999-4000

تنظیم کننده: زهرا غلامحسین‌پور کارشناس اشاعه و اطلاع­‌رسانی اسناد

 

  بازدید:292
  یادداشت ها
  Parameter:305758!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار