کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » اخبار کتابخانه » اشاعه اطلاعات » اسناد ملی و بین المللی
0.0 (0)
معرفی گزارش‌های دولتی با موضوع کرونا
[1399/08/18]

معرفی گزیده‌ای از منابع واحد گزارش‌های دولتی مرکز اسناد کتابخانه مجلس شورای اسلامی (بخش سی و چهارم)  

 

با گذشت چندین ماه از شیوع ویروس کرونا در کشور نظرات مختلفی توسط کارشناسان درباره ارزیابی این بیماری در کشور منتشر شده است. مرکز پژوهش­‌های مجلس شورای اسلامی در چندین گزارش که تعدادی از آنها به بخش گزارش­‌های دولتی مرکز اسناد کتابخانه مجلس ارسال شده است به بررسی ابعاد آثار گسترش ویروس کرونا بر حوزه­‌های مختلف پرداخته است که در اینجا به معرفی سه مورد از این گزارش­ها می­‌پردازیم.

1.درباره مقابله با شیوع ویروس کرونا (26) تاثیر شیوع ویروس کرونا بر بخش فناوری اطلاعات و ارتباطات / تهیه و تدوین ابوالقاسم رجبی؛ مدیرمطالعه: پریسا علیزاده.- تهران: مرکز پژوهش­‌های مجلس شورای اسلامی، معاونت پژوهش­‌های زیربنایی و امور تولیدی، دفتر مطالعات انرژی، صنعت و معدن، 1399.

هدف این گزارش، بررسی آثار شیوع ویروس کرونا بر بخش فناوری اطلاعات و ارتباطات و مرور ظرفیت‌های این بخش برای کنترل و کاهش شیوع ویروس کروناست. در سطح جهانی آثار شیوع ویروس کرونا بر بخش فناوری اطلاعات و ارتباطات (فاوا) موقتی و با کاهش تولید محصولات سخت افزاری در سه ماهه اول سال 2020 میلادی ظاهر خواهد شد و پیش‌بینی شده است که این کاهش در ماه های بعدی سال جبران شود. اما در کشور، کسب و کارهای نوپای حوزه فناوری اطلاعات بسته به مدل کسب و کارشان وضعیت متفاوتی را تجربه می کنند. کسب و کارهای نوپایی که بیشتر به کاهش تماس فیزیکی کمک می کنند با افزایش فروش و رشد بازار مواجه شده اند و کسب و کارهایی که فعالیت های دارای تماس فیزیکی را ساماندهی می کنند به نسبت وابستگی شان به فعالیت فیزیکی با کاهش فروش مواجه شده‌اند.

فناوری اطلاعات این ظرفیت را دارد که با کاهش تماس فیزیکی از طریق ظرفیت‌های دورکاری، آموزش الکترونیکی، بانکداری الکترونیکی و خرید الکترونیکی با شیوع ویروس کرونا مقابله کند. دیگر ظرفیت فناوری اطلاعات کمک به ترویج اطلاعات درست و مبارزه با اطلاعات جعلی است.

شیوع ویروس کووید 19 در عین حال که باعث ضربه اقتصادی به شرکت‌های فعال در بخش  فناوری اطلاعات و ارتباطات شده، ضرورت استفاده از ابزارهای فناوری اطلاعات را برای مدیریت بهینه شیوع بیماری از طریق شناسایی و کنترل افراد ناقل و کاهش تماس فیزیکی پررنگ تر ساخته است. فناوری اطلاعات در بحران‌ها و مواقع اضطرار قابلیت‌های متعددی در بهینه‌سازی از منابع و انجام امور از راه دور و کاهش تماس فیزیکی عرضه می‌کند. که این قابلیت می‌تواند در بحران شیوع ویروس کووید 19 نیز به کار آید.

 در این گزارش ابتدا تاثیر ویروس کرونا بر بخش فناوری اطلاعات و ارتباطات در سطح بین‌المللی و داخلی بررسی می‌شود و سپس مهم‌ترین راهکارهای مدیریت شیوع بیماری با کمک ابزارهای فناوری اطلاعات بر اساس تجارب داخلی و خارجی ارائه می‌شود.

 

 

. درباره مقابله با شیوع ویروس کرونا (30): بررسی ظرفیت­‌های تولیدی کشور در مواجهه با ویروس کرونا و آثار شیوع این ویروس بر بخش‌های صنعت، معدن و پتروشیمی ایران/ تهیه و تدوین: فاطمه میرجلیلی، بابک بهادری  و سعید شجاعی.- تهران: مرکز پژوهش­‌های مجلس شورای اسلامی، معاونت پژوهش­‌های زیربنایی و امور تولیدی، دفتر مطالعات انرژی،‌ صنعت و معدن، 1399.

شیوع ویروس کرونا  آثار متعددی بر اقتصاد دنیا و به تبع آن اقتصاد ایران خواهد داشت. متناسب با ادامه روند موجود، بخش صنعت، معدن و صنایع معدنی در یک بازه کوتاه مدت و میان مدت از شیوع این ویروس به طور جدی متاثر خواهد شد و با توجه به همه‌گیری جهانی این ویروس و تحت تاثیر قرار گرفتن اقتصاد دنیا،‌ آثار بلندمدت اقتصادی کوتاه مدت و میان مدت شیوع ویروس کرونا بر بخش تولید و تجارت و تبیین ظرفیت های تولیدی کشور در خصوص کالاها و اقدام مورد برای مهار این بیماری است. به این منظور در این گزارش،‌ ابتدا وضعیت تولید ماسک، مواد ضدعفونی کننده و برخی از اقلام شوینده درکشور بررسی شد. در بخش دوم،‌ وضعیت واحدهای تولیدی صنعتی و چالش های عمده آنها به ویژه صنعت خودرو مورد بررسی قرار گرفتند. در بخش سوم نیز، چالش های عمده حوزه معادن و صنایع معدنی در مواجهه با ویروس کرونا و در بخش چهارم آثار این بحران بر صنعت پتروشیمی تحلیل شد. در انتها، راهکارها و اقدامات فوری که می تواند آثار به وجود آمده از شیوع این ویروس بر حوزه صنعت،‌ معدن و پتروشیمی را کاهش دهد، ارائه شده است.

 

 

.درباره مقابله با شیوع ویروس کرونا (32): بررسی ابعاد آثار گسترش ویروس کرونا بر حوزه شهری و شهرسازی/ تهیه و تدوین علی فرنام، حمیدرضا صباغی.- تهران:‌ مرکز پژوهش­‌های مجلس شورای اسلامی، معاونت پژوهش­های زیربنایی و امور تولیدی، دفتر مطالعات زیربنایی، 1399.

در دهه های اخیر با گذار از توسعه کشاورزی و صنعتی، شهرها به عنوان عرصه استقرار خدمات، به موتور محرک اقتصاد کشورها و اصلی ترین جایگاه زیست و استقرار جوامع بشری تبدیل شده اند. چرخه دائمی انباشت سرمایه و تمرکز به خصوص در کلان شهرها و مناطق کلان شهری، به مانند جاذبه مغناطیسی،‌ جمعیت و فعالیت را هر چه بیشتر به خود جذب کرده اند. اگر چه این انباشت و تراکم فزاینده، مزیت و صرفه های اقتصادی فراوانی برای کسب و کارها و اقتصاد ملی داشته است. اما تبعات تراکم فزاینده در ابعاد گوناگون اجتماعی، اقتصادی و زیست محیطی و بهداشت و سلامت جامعه به مرور از مزایای آن پیشی گرفته است.

تاب آوری شهرها در برابر سوانح طبیعی و انسان ساخت از اصولی است که به طور معمول در فرآیند توسعه نادیده یا کم اهمیت تلقی شده، اما یک باره در بحران ها مد نظر قرار می گیرد و منجر به تغییراتی در برنامه­ریزی و طراحی محیطی می‌شود.

ابعاد بحران کرونا جلوه­‌های تازه­ای از گستردگی و عمق ناکارآمدی مدیریت جهانی توسعه در ابعاد و ارکان مختلف توسعه پایدار ساخت، به­‌گونه‌­ای گه بر خلاف بیشتر بحرا­ن­‌ها و آسیب­‌های جمعی دیگر، به نظر می­‌رسد خسارت جانی و مالی این اپیدمی بر جهان توسعه یافته و به خصوص کلان شهرها و شهرهای جهانی بسیار وسیع­تر از جهان در حال توسعه و توسعه نیافته است.

در این میان خسران بزرگ از آن جوامعی است که حتی از این بحران­‌ها و آزمون­‌ها، رهاوردی کسب نکرده و کماکان به توسعه شکننده و ناپایدار ورای ظرفیت­‌های بستر زیستی ادامه دهند.

همه­‌گیری و شیوع گسترده ویروس کرونا با شتابی کم سابقه،‌ پیچیدگی و اطلاعات اندک نسبت به آن، زیست بشری و به طور خاص شهرها در معرض آزمونی دشوار قرار داده که این بار بیش از آسیب­‌های موضوعی و موضعی، کلیت و بقای جوامع شهری در تمام ارکان را در معرض آسیب قرار داده است.

این گزارش تلاشی است برای تبیین مسائل و اولویت­‌های توسعه شهری در مواجه با آسیب همه‌­گیری بیماری کرونا و نیز موضوعات مغفول که از این پس با درس‌آموزی از تجربه تبعات این اپیدمی در عرصه توسعه شهری مد نظر مدیران و برنامه‌­ریزان توسعه شهری قرار گیرد.

این سه گزارش به ترتیب با شماره ثبت­‌های 29457، 29618و 29619 در آرشیو گزارش­‌های دولتی مرکز اسناد کتابخانه مجلس نگهداری می­‌شود و نسخه دیجیتال آن قابل ارائه برای عموم می­‌باشد.

 

 

تنظیم کننده: زهرا غلامحسین پور کارشناس اشاعه و اطلاع­‌رسانی اسناد

    بازدید:148
    یادداشت ها
    Parameter:305982!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار