کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » اخبار کتابخانه » اشاعه اطلاعات » اسناد ملی و بین المللی
5.0 (1)
گزارشی از مرکز اسناد کتابخانه مجلس؛
[1398/07/22]

معرفی گزیده‌ای از گزارش‌های دولتی مرکز اسناد کتابخانه مجلس (بخش بیستم)  

تهیه و تنظیم: زهرا غلامحسین پور (کارشناس اسناد کتابخانه مجلس)

 

واحد گزارش­‌های دولتی کتابخانه مجلس شورای اسلامی، مجموعه­‌ای از گزارش‌­های سازمان­‌ها، وزارت‌خانه­‌ها و نهادهای دولتی را به صورت کارنامه، گزارش عملکرد، تک‌نگاشت، سالنامه و آمار، گزارش کنفرانس­‌ها، قطعنامه‌­ها و سمینارها در اختیار دارد که همه ساله از طرق مختلف نظیر خریداری، اهداء و انتقال از بایگانی راکد مجلس تهیه می‌­کند.

این واحد تلاش دارد تا جدیدترین منابع خود را از طریق سایت کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی معرفی نموده و در اختیار مخاطبین قرار دهد. در این بخش به معرفی «بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران: دستاوردها و عملکرد (1395-1392» پرداخته می‌شود. بخش‌ پیشین این معرفی‌ها را می‌توانید در بخش نوزدهم بخوانید.

 

بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران: دستاوردها و عملکرد (1395-1392)

 

این کتاب در راستای شفافیت و اطلاع‌رسانی همگانی برای دسترسی به داده های صحیح و واقعی در مورد تحولات اقتصادی سال های اخیر کشور تدوین شده است.

 

از آنجا که محافل تخصصی و حتی فضای رسانه ای در ماه های پایانی دوران تصدی دولت، خواستار آمار، ارقام و تحلیل های علمی در خصوص دستاوردهای دولت می‌باشند، ضرورت انتشار یک گزارش عملکرد از اقدامات بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران از ابتدای سال 1392 تا پایان سال 1395 ضرورت می یابد.

 

از این روی در سی‌­امین نشست هیأت عامل بانک مرکزی، مقرر گردید گزارشی مکتوب و مجلد از عملکرد این بانک طی بازه زمانی یاد شده تنظیم و منتشر گردد.

 

مسئولیت این موضوع به معاونت اداری و مالی سپرده شد، پس از تشکیل کارگروه‌ها و ترسیم چارچوب کلی و محتوای گزارش، به تدریج مطالب و آمارهای مربوط به بخش‌ها و حوزه‌های مختلف بانک جمع آوری و جمع بندی گردید.

 

نمادها و نگاره­‌های گرافیکی مورد استفاده در روی جلد، پس زمینه و جداکننده های فصول مختلف کتاب،‌ بر اساس محورهای اصلی دستاوردهای اقتصادی دولت یازدهم و مندرجات هر یک از بخش های کتاب توسط کارگروه اجرایی و با راهنمایی مقامات بانک انتخاب و توسط طراحان سازمان تولید اسکناس و مسکوک سازماندهی و تنظیم گردید.

 

این گزارش در 12 فصل تنظیم شده است:

فصل 1- ارکان بانک

فصل 2- سیاست های پولی و عملکرد بخش اقتصادی

فصل 3- سیاست ها و عملکرد بخش اعتباری و مالی

فصل 4- سیاست ها و عملکرد بخش ارزی

فصل 5- ارتباط با سازمان های مالی و بین المللی

فصل 6- سیاست ها و عملکرد بخش نظارت

فصل 7- تولید و انتشار اسکناس و مسکوک

فصل 8- نگهداری از حساب دولتی و خزانه جواهرات ملی

فصل 9- فن آوری نوین

فصل 10- حکمرانی داخلی

فصل 11- حقوقی و امور مجلس

فصل 12- آموزشی و پژوهشی

 

بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران: دستاوردها و عملکرد (1395-1392)، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، تهران: انتشارات بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، 1395.

    بازدید:567
    یادداشت ها
    Parameter:304931!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار