کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » اخبار کتابخانه » اشاعه اطلاعات » اسناد ملی و بین المللی
0.0 (0)
انتشارات بین‌المللی
[1399/02/07]

معرفی گزیده‌ای از اسناد سازمان ملل کتابخانه مجلس شورای اسلامی (بخش چهل و پنجم)  

 

دستنامه توسعه شایستگی میان‌فرهنگی: چرخه‌های داستان

نویسنده: Darla K. Deardroff

ناشر: سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد (یونسکو)

انتشار نسخۀ چاپی: 2020

 

تمام جوامع در جهان کنونی ما برآیند تعاملات میان‌فرهنگی هستند. آنها برمبنای تنوع فرهنگی ساخته شده‌اند، که منبع قدرت و تحول در طول تاریخ بشر بوده است. امروزه کاملا روشن است که در دنیای تنوع فرهنگی زیاد مردمانی که در ارتباط تنگانگ با یکدیگر زندگی می‌کنند، چشم‌انداز‌های فرهنگی و اقتصادی حتی در دوردست‌ترین مناطق تغییر خواهد کرد.

اگرچه افراد و جوامع بیش از گذشته به یکدیگر پیوسته هستند، درگیری و سوء تفاهم درون و میان جوامع باقی است. نفرت‌پراکنی‌های کلامی این ایده را توسعه می‌دهد که تنوع و وحدت دو امر آشتی‌ناپذیر هستند  و بر آتش اقدامات خشونت‌آمیزی دامن می‌زند که می‌توانند در درازمدت شیرازۀ اجتماعی را از هم بگسلند. جهان به دلیل درگیری‌ها و جنگ‌ها چند پاره شده و چالش‌ها و تهدیدهای جدید جهانی مانند پوپولیسم، نابرابری عمیق و خشونت طلبی افراطی توانایی انسان‌ها برای زندگی در کنار یکدیگر را زیر سوال می‌برد.

وظایف و تعهدات سازمان یونسکو برای رویارویی با این چالش‌های سخت از اهمیت بسیاری برخوردار است، چرا که این نهاد تلاش می‌کند از طریق ایجاد درک متقابل میان انسان‌ها، اندیشۀ صلح را در ذهن ایشان پرورش ‌دهد. از این منظر بهبود گفتگوی میان‌فرهنگی از ضرورت برخوردار است و سازمان یونسکو به عنوان نهاد راهبری این امر در نظام ملل متحد و در دهۀ دوستی بین فرهنگ‌ها (2013-2022) منصوب شده است.

تقویت گفتگوی میان‌فرهنگی، مهم‌تر از همه ابزاری برای دسترسی به تمام فرهنگ‌ و تاریخ بشری و توجه به پیوندهای مستمر میان تنوع فرهنگی و ارزش‌های جهانی است تا مسیرهایی را نشان‌دهد که از طریق آنها تبادل فرهنگی می‌تواند سبب پویایی حیات بشر شود.

از آنجا که گفتگوی میان‌فرهنگی در اصل گفتگو میان انسان‌ها است، تمام تلاش‌ها باید در جهت تغییر پیش‌فرض‌های ذهنی برای بهبود احترام و پذیرش و تقویت راه‌های ارتباط میان مردم باشد.

آموزش یکی از مهم‌ترین روش‌های دستیابی به این ارزش‌ها و تحقق آرمان‌های توسعۀ پایدار است تا مردم از طریق آشنایی با مفاهیم کلیدی بتوانند به عنوان شهروندانی مسئول در جهان امروز عمل کنند. شایستگی میان‌فرهنگی گستره‌ای از مهارت‌های شناختی، اثرگذاری و رفتاری است که می‌تواند به برقراری ارتباط مناسب و کارآمد با مردمان سایر فرهنگ‌ها منجر شود. افرادی که از شایستگی میان‌فرهنگی و مهارت‌های ارتباطی مناسب برخوردارند، سطح بالایی از خودآگاهی و درک را در مورد رفتارها، ارزش‌ها و باورهای فرهنگی از خود نشان می‌دهند.

در همین راستا دست‌نامۀ توسعۀ شایستگی میان فرهنگی ابزاری است که سعی دارد از طریق فن داستان‌گویی به ایجاد صلح و ترویج گفتگوی میان‌فرهنگی کمک کند. پیش از انتشار این دست‌نامه، روش‌شناسی چرخه‌های داستان توسط یونسکو در 5 کشور در مناطق مختلف جهان مورد آزمایش و ارزیابی قرار گرفت و در تمام پروژه‌های آزمایشی، مشارکت‌کنندگان از دستیابی به مهارت‌های بالای تحمل‌پذیری، همدلی، تفکر انتقادی و گوش‌دادن و درک کردن گزارش داده‌اند.

این کتاب می‌تواند ابزاری سودمند برای آموزش‌های میان‌فرهنگی، سیاست‌گذاری و طرح‌های توسعه بوده و نیز مورد توجه‌ رهبران جامعۀ مدنی و موسسات غیرانتفاعی، دانشجویان و اساتید دانشگاه قرار گیرد.

متن کامل این دست‌نامه به پیوست قابل مطالعه است.

ترجمه و تنظیم: شقایق غنیان- کارشناس اشاعه و اطلاع رسانی اسناد

 

 

 

متن اصلی را در فایل پی‌دی‌اف زیر بخوانید.

 

بازدید:360
یادداشت ها
Parameter:305630!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار