کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » اخبار کتابخانه » اشاعه اطلاعات » اسناد ملی و بین المللی
0.0 (0)
نابرابری در جهانی به سرعت در حال تغییر
[1399/03/24]

معرفی گزیده‌ای از اسناد سازمان ملل کتابخانه مجلس شورای اسلامی (بخش چهل و هفتم)  

 

گزارش اجتماعی جهان 2020: نابرابری در جهانی به سرعت در حال تغییر

دپارتمان امور اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل متحد (DESA)

2020

رشد نابرابری چه در کشورهای در حال توسعه و چه در کشورهای توسعه‌یافته می‌تواند سبب تشدید اختلاف‌ها و کاهش رشد اقتصادی و اجتماعی شود. مطابق با گزارش اجتماعی جهان 2020، بیش از دو سوم جمعیت جهان در کشورهایی زندگی‌ می‌کنند که نابرابری در آنها رو به رشد است و همچنین برخی کشورها مانند بزریل، آرژانتین و مکزیک که در دهه‌های گذشته با کاهش نسبی نابرابری مواجه بوده‌اند، بار دیگر افزایش آن را تجربه کرده‌اند.

اثرات این نابرابری هم در حوزه زندگی شخصی افراد و هم درسطح ملی دیده می‌شود. مطابق با این گزارش که توسط دپارتمان امور اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل متحد تهیه شده است، جوامع بسیار نابرابر در کاهش فقر ناکارآمدتر هستند و این امر رشد و خروج افراد را از چرخه فقر دشوارتر کرده درهای پیشرفت اقتصادی و اجتماعی را به روی آنها می‌بندد.

گزارش شواهدی را ارائه می‌دهد که نشان می‌دهند نوآوری‌های فناورانه، تغییرات اقلیمی، شهرنشینی و مهاجرت بین‌المللی از عوامل موثر بر رویه‌های نابرابری هستند. یکی از آرمان‌های توسعه پایدار که در سال 2015 به تصویب کشورهای عضو سازمان ملل متحد رسید، کاهش نابرابری است و نیز اصل فراگیر بودن توسعه در تمام این آرمان‌ها مد نظر بوده است. یافته‌های این گزارش نشان می‌دهند رشد اقتصادی فوق‌العاده دهه‌های اخیر نتوانسته‌ است عمق شکاف و نابرابری میان کشورها را کاهش دهد. نتیجه این اختلاف شدید میان کشورها، افزایش مهاجرت بوده است. با گسترش مهاجرت از مناطق روستایی، اکنون بیش از نیمی از جمعیت جهان در شهرها زندگی می‌کنند. هرچند شهرها می‌توانند زمینه‌ساز ظهور نوآوری و کسب موفقیت باشند، بسیاری از شهرنشینان از اختلاف و نابرابری عمیق رنج می‌برند.

این گزارش نشان می‌دهد نابرابری‌ها سبب می‌شوند تاثیرگذاری سیاسی گروه‌های ثروتمند و برخوردار جامعه بیشتر شده و خود این امر به جلوگیری از کاهش یا حتی افزایش شکاف طبقاتی کمک می‌کند و در نتیجه توانایی دولت‌ها برای پاسخگویی به نیازهای اکثریت مورد تردید قرار می‌گیرد.

در کشورهای در حال توسعه کودکان خانواده‌های فقیر یا گروه‌های قومی محروم، شاهد پیشرفت‌ کندتری در تحصیل نسبت به فرزندان خانواده‌های ثروتمند هستند. شکاف و عدم برخورداری از امکانات سلامت و آموزش از نسلی به نسل دیگر منتقل می‌شود.

از نظر اقلیمی انتشار گازهای گلخانه‌ای و گرمایش زمین در حال افزایش است و کشورهای مناطق حاره بیش از هر منطقه دیگری در جهان از اثرات این تغییرات اقلیمی آسیب می‌بینند.  مطابق با این گزارش تغییرات اقلیمی سبب شده است که مردم در کشورهای فقیر، فقر عمیق‌تری را تجربه می‌کنند و اگر این موضوع مورد توجه قرار نگیرد طی 10 سال آینده شاهد قرار گرفتن میلیون‌ها انسان در ورطه فقر خواهیم بود. تغییرات اقلیمی همچنین  شرایط سخت‌تری را برای نسل آینده رقم خواهد زد.

در این گزارش به نمونه‌های مثبت و موثر اشاره شده و سیاست‌های سختگیرانه‌ای پیشنهاد گردیده که می‌تواند دسترسی به فرصت‌ها را بهبود بخشیده، سیاست‌های اقتصاد کلان را بر کاهش نابرابری متمرکز کند و تبعیض و نابرابری را کاهش دهد.

تهیه و ترجمه: شقایق غنیان (کارشناس اشاعه و اطلاع رسانی اسناد)

 

 

متن کامل این گزارش در فایل پیوست قابل مطالعه است.

 

 

بازدید:381
یادداشت ها
Parameter:305783!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار