کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » اخبار کتابخانه » اشاعه اطلاعات » اسناد ملی و بین المللی
0.0 (0)
[1397/03/29]

معرفی گزیده‌ای از اسناد سازمان ملل کتابخانه مجلس شورای اسلامی (بخش چهارم)  

 

ارزیابی تأثیرات زیست‌محیطی- یک بررسی جهانی از وضع قوانین

تهیه شده توسط: بخش حقوقی و مرکز پایش حفاظت جهانی برنامۀ محیط زیست ملل متحد (یونپ)

برنامۀ محیط زیست سازمان ملل متحد، 2018

 

ارزیابی اثرات زیست محیطی (EIA)  شناخته‌شده‌ترین، پراستفاده‌ترین و فراگیرترین ابزار برنامه‌ریزی و مدیریت زیست‌محیطی است و در کنار آن ارزیابی زیست‌محیطی استراتژیک (SEA) نیز طی دهۀ گذشته حرکت رو به رشدی داشته است. هدف این ابزارها کسب اطمینان از این امر است که تمام اطلاعات لازم برای پیش‌بینی اثرات آتی بر محیط زیست فراهم شده و در فرایندهای تصمیم‌گیری مورد توجه قرار گیرد.

ارزیابی اثرات زیست محیطی (EIA) به ارزیابی و بررسی پیشرفت‌های فیزیکی برنامه‌ریزی شده می‌پردازد در حالی که ارزیابی زیست‌محیطی استراتژیک (SEA) بر سطوح برنامه‌ریزی استراتژیک، نظیر طرح‌ها، برنامه‌ها و سیاست‌های دولتی تمرکز دارد. هر دوی این ابزارهای ارزیابی به دنبال آن هستند که مانع از اجرای هر نوع فعالیت یا سند برنامه‌ریزی استراتژیکی شوند که تأثیرات منفی قابل توجهی بر محیط زیست داشته باشد و در عین حال تلاش می‌کنند اثرات مثبت بر محیط زیست را افزایش دهند.

توسعۀ آتی و اجرای این دو ابزار ارزیابی برای ارتقای پیشرفت‌های سازگار با محیط زیست ضروری است و هر دو ارزیابی ارتباط بالایی با اجرای برنامۀ 2030 برای توسعۀ پایدار و چارچوب‌های سیاست‌گذاری مرتبط نظیر برنامه‌ریزی استراتژیک برای تنوع زیستی دارند.

توانایی کشورها و جوامع برای دستیابی به توسعۀ پایدار تا حد زیادی به وضع و اجرای قوانین قدرتمند و موثر در  رابطه با ارزیابی اثرات زیست‌محیطی و ارزیابی زیست‌محیطی استراتژیک بستگی دارد که این دو به عنوان کاتالیزوری مهم برای غلبه بر شکاف‌های اجرایی کنونی و کسب دستاوردهای بهتر زیست‌محیطی عمل می‌کنند.

 

این گزارش به بررسی وضعیت کنونی قانون‌گذاری ملی و ترتیبات نهادی مرتبط با ارزیابی اثرات زیست‌محیطی و ارزیابی زیست‌محیطی استراتژیک در سطح جهان پرداخته و در عین حال رویه‌ها و مسائل در حال ظهور را نیز مورد توجه قرار می‌دهد. برای این منظور نخست مثال‌هایی از منتخبی از کشورها در رابطه با ترتیبات  نهادی آنها و در گام‌های مختلف فرایندهای ارزیابی آورده شده است. این گام‌ها شامل 1) غربالگری 2) تحلیل محدوده و اثر 3) بررسی گزارش EIA/SEA 4) تصمیم‌گیری؛ 5) پیگیری و مدیریت همساز و 6) مشارکت عمومی است.

امید است این گزارش و مثال‌ها، تجربیات و اقدامات مطرح شده در آن متخصصان امور قانون‌گذاری و سیاست‌گذاران را در تصمیم‌گیری‌های آگاهانه در زمان تهیۀ لوایح و اجرا و بهبود قوانین مرتبط با ارزیابی اثرات زیست محیطی و ارزیابی زیست‌محیطی استراتژیک یاری دهد.

همچنین بخش مشارکت عمومی این گزارش می‌تواند مورد توجه عموم و جامعۀ مدنی قرار گیرد. برای مثال سازمان‌های مردم‌ نهاد (NGO) می‌توانند  مفاهیم ارزیابی اثرات زیست‌محیطی و ارزیابی زیست‌محیطی استراتژیک را هر چه بهتر درک کرده و از مزایایی که حفظ محیط زیست برای برنامۀ جامع توسعۀ پایدار دارد آگاه شوند. به علاوه مطالعۀ این گزارش به عموم مردم کمک خواهد کرد تا با قدرت بیشتری صدای خود را در اجرای فرایندهای ارزیابی EIA/SEA در کشور خود به گوش مسئولین برسانند و از مکانیزم‌های مشارکت عمومی که در مراحل مختلف این ارزیابی‌ها در نظر گرفته شده است، استفاده نمایند.

متن کامل انگلیسی این گزارش به پیوست قابل مطالعه است.

 

ترجمه و تنظیم: شقایق غنیان- کارشناس اشاعه و اطلاع‌رسانی اسناد شنیداری- دیداری و سازمان ملل کتابخانه مجلس

 

    بازدید:1947
    یادداشت ها
    Parameter:300684!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار