کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » اخبار کتابخانه » اشاعه اطلاعات » اسناد ملی و بین المللی
5.0 (1)
گزارشی از مرکز اسناد کتابخانه مجلس؛
[1399/12/17]

معرفی گزیده‌ای از اسناد سازمان ملل کتابخانه مجلس شورای اسلامی (بخش پنجاه و دوم)  

 

کتابخانۀ مجلس به عنوان کتابخانۀ واسپاری سازمان ملل متحد، از ماه مه سال 1948، انتشارات و اسناد این سازمان را دریافت می‌کند و تنها مرکزی در ایران است که منابع را به سه زبان رسمی انگلیسی، عربی و فرانسه در اختیار دارد.

بخش اسناد سازمان ملل مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی، تلاش می‌کند تا جدیدترین گزارش‌ها و انتشارات سازمان ملل متحد را از طریق وب‌سایت کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی معرفی نموده، در اختیار مخاطبان و پژوهشگران قرار دهد. بخش پیشین این معرفی‌ها را می‌توانید در بخش پنجاه و یکم بخوانید.

 

وضعیت و چشم‌­انداز اقتصادی جهان 2021

دپارتمان امور اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل متحد (DESA)2021

 

 گزارش وضعیت و چشم‌انداز اقتصادی جهان یکی از انتشارات برجستۀ سازمان ملل متحد دربارۀ رویه‌های مورد انتظار در اقتصاد جهانی است. این گزارش به صورت سالیانه توسط دپارتمان امور اقتصادی و اجتماعی ملل متحد با همکاری کنفرانس تجارت و توسعۀ سازمان ملل و پنج کمیسیون منطقه‌ای سازمان ملل و نیز سازمان گردشگری جهانی (UNWTO) تهیه و منتشر می‌شود.

گزارش سال 2021 وضعیت و چشم­انداز اقتصادی جهان: سازمان ملل متحد امروز هشدار می­دهد که آثار اجتماعی- اقتصادی بیماری فراگیر کووید-19 برای سالها احساس خواهد شد، مگر آن که سرمایه­‌گذاری هوشمند در تاب­آوری اقتصادی، اجتماعی و اقلیمی، بهبود قدرتمند و پایدار اقتصاد جهانی را فراهم آورد.

در سال 2020 اقتصاد جهانی انقباضی 4.3 درصدی را تجربه کرد که دو و نیم برابر بیشتر از شرایط بحران مالی جهانی سال 2009 بود.  مطابق با بررسی­‌های صورت گرفته در آخرین گزارش وضعیت و چشم انداز اقتصادی جهان، بهبود نسبی 4.7 درصدی که برای سال 2021 مورد انتظار است، به سختی می­تواند زیان­‌های سال 2020 را جبران کند.

همانطور که آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل متحد در بخشی از سخنان خود بیان کرده است: "ما با بدترین بحران سلامتی و اقتصادی طی 90 سال گذشته روبرو هستیم. در کنار آن که رشد آمار قربانیان بیماری ما را سوگوار کرده است، باید به خاطر داشته باشیم که انتخاب‌­های امروز ما آینده جمعی ما را رقم خواهد زد.

بیایید برای آینده­ای فراگیر و پایدار سرمایه­‌گذاری کنیم که ناشی از سیاست­‌های هوشمندانه، سرمایه‌­گذاری موثر و سیستم چند جانبۀ قوی و کارآمدی باشد که مردم را در مرکز تمام تلاش‌­های اقتصادی- اجتماعی قرار می­‌دهد. "

اقتصادهای توسعه یافته که پیش­بینی شده است 4 درصد رشد تولید در سال 2021 داشته باشند، بیشترین انقباض  اقتصادی (5.6 درصد) را در سال 2020 به دلیل تعطیلی اقتصادی و پیامدهای بیماری تجربه کرده­‌اند که احتمال اقدامات ریاضتی زودرس را افزایش داده است. مطابق تخمین‌­های ارائه شده در این گزارش، کشورهای در حال توسعه با انقباضی کمتر (2.5 درصد) مواجه شده و انتظار می­رود بهبودی 5.7 درصدی را در سال 2021 شاهد باشند.

دپارتمان امور اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل متحد می­گوید که 131 میلیون نفر در سال 2020 به دامان فقر افتاد‌ه­‌اند که بسیاری از آنها زنان، کودکان و اقشار آسیب­پذیر هستند.

زنان بیش از 50 درصد نیروی کار را در حوزه­‌های اشتغال در معرض خطر و تحت فشار شرایط موجود، مانند خرده‌­فروشی، خدمات مراقبتی و گردشگری تشکیل می­­‌دهند. بسیاری از این زنان از حمایت اجتماعی ضعیفی در کشورهای خود برخوردارند.

اقدامات محرک اقتصادی کلان و به موقع که حدود 12.7 تریلیون دلار تخمین زده می‌شود، می­تواند از سقوط اقتصاد جهانی و وقوع رکودی بزرگ جلوگیری کند. با این حال اختلاف فاحش در اندازه بسته‌­های محرک اقتصادی در کشورهای مختلف توسعه یافته و در حال توسعه، آنها را در مسیرهای مختلفی قرار خواهد داد.

سرانه هزینه محرک­‌های اقتصادی در کشورهای توسعه یافته تا کنون 580 برابر کشورهای کمتر توسعه یافته بوده  هر چند سرانه متوسط درآمد در کشورهای توسعه یافته تنها 30 برابر بیشتر از کشورهای فقیر و کمتر توسعه یافته تخمین زده شده است. این اختلاف شدید نیاز به همبستگی و پشتیبانی بیشتر بین‌­المللی را به ویژه در زمینه فراهم آوردن تسهیلات تسویه بدهی برای اقشارآسی‌ب­پذیر می­‌طلبد.

تهیه و ترجمه: شقایق غنیان (کارشناس اشاعه اطلاعات مرکز اسناد)

متن کامل این گزارش به پیوست قابل مطالعه است.

    بازدید:283
    یادداشت ها
    Parameter:306314!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار