کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » اخبار کتابخانه » اشاعه اطلاعات » اسناد ملی و بین المللی
0.0 (0)
گزارشی از مرکز اسناد کتابخانه مجلس؛
[1398/05/06]

معرفی گزیده‌ای از اسناد سازمان ملل کتابخانه مجلس شورای اسلامی (بخش پانزدهم)  

تهیه و تنظیم: شقایق غنیان (کارشناس اشاعه و اطلاع‌رسانی اسناد کتابخانه مجلس)

 

کتابخانۀ مجلس به عنوان کتابخانۀ واسپاری سازمان ملل متحد، از ماه مه سال 1948، انتشارات و اسناد این سازمان را دریافت می‌کند و تنها مرکزی در ایران است که منابع را به سه زبان رسمی انگلیسی، عربی و فرانسه در اختیار دارد.

بخش اسناد سازمان ملل مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی، تلاش می‌کند تا جدیدترین گزارش‌ها و انتشارات سازمان ملل متحد را از طریق وب‌سایت کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی معرفی نموده، در اختیار مخاطبان و پژوهشگران قرار دهد. بخش پیشین این معرفی‌ها را می‌توانید در بخش  چهاردهم بخوانید.

 

گزارش پیشرفت سالیانۀ 2017 برنامۀ اسکان بشر ملل متحد (UN-HABITAT)

برنامه اسکان بشر ملل متحد (UNHABITAT) سال نشر: 2018

 

برنامۀ اسکان بشر ملل متحد (UN-Habitat) یکی از سازمان‌های ملل متحد است که در راستای اسکان بشر و توسعۀ پایدار شهری فعالیت می‌کند. این برنامه از سال 1978 به عنوان دستاورد نخستین کنفرانس اسکان بشر و توسعۀ پایدار شهری که در ونکوور کانادا برگزار گردید، آغاز شد. دفتر اصلی این برنامه در نایروبی است و در ایران نیز فعالیت دارد. (http://unhabitat.org.ir برنامه اسکان بشر ملل متحد در ایران)

 

گزارش سال 2017 انعکاس‌دهندۀ پیشرفت‌هایی است که در چهارمین سال اجرای برنامۀ استراتژیک (2014-2019) این سازمان به‌دست آمده‌اند. این گزارش بر مبنای داده‌هایی از شاخه‌های برنامۀ اسکان بشر و دفاتر ملی و منطقه‌ای آن است که در سه بخش تنظیم شده است:

 

  • بخش اول، موضوعات مهم سازمانی، که فرایندهای در حال اجرا در رابطه با تقویت برنامۀ اسکان بشر را که در برنامۀ کاری جدید شهری این سازمان ارائه شده‌اند معرفی می‌کند. در این بخش به دو رویکرد موازی برای تقویت این سازمان پرداخته شده است، رویکردی با رهبری برنامۀ اسکان بشر سازمان ملل متحد و رویکردی دیگر با رهبری کشورهای عضو این سازمان. همچنین خلاصه‌ای از بیست و ششمین نشست شورای اداری این سازمان که از 8 تا 12 ماه مه سال 2017 در نایروبی برگزار گردید و معرفی مدیر اجرایی جدید سازمان در این بخش گنجانده شده است.

 

  • در بخش دوم با عنوان پیشرفت‌ها و نتایج حرکت به سمت دستیابی به توسعۀ پایدار شهری، پیشرفت‌های حاصل از اجرای برنامۀ استراتژیک ارائه شده‌اند. برای هر یک از حوز‌های مورد بررسی: 1. چالش‌های خاص توسعۀ شهری و اسکان بشر، 2. دستاوردهای کلیدی و 3. پیشرفت‌ در تحقق شاخص‌ها تا پایان سال 2017 تحلیلی خلاصه ارائه شده و با استفاده از جداول و نمودارها به نمایش گذاشته شده‌اند.

 

  • در بخش سوم با عنوان بودجه، حسابرسی و ارزیابی، عملکرد مالی برنامۀ اسکان بشر در سال 2017 ارائه شده است.

 

متن کامل این گزارش به پیوست قابل مطالعه است.

 

    بازدید:886
    یادداشت ها
    Parameter:304542!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار