کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » اخبار کتابخانه » اشاعه اطلاعات » اسناد ملی و بین المللی
0.0 (0)
گزارشی از مرکز اسناد کتابخانه مجلس؛
[1398/05/13]

معرفی گزیده‌ای از اسناد سازمان ملل کتابخانه مجلس شورای اسلامی (بخش هفدهم)  

تهیه و تنظیم: شقایق غنیان (کارشناس اشاعه و اطلاع‌رسانی اسناد کتابخانه مجلس)

 

کتابخانۀ مجلس به عنوان کتابخانۀ واسپاری سازمان ملل متحد، از ماه مه سال 1948، انتشارات و اسناد این سازمان را دریافت می‌کند و تنها مرکزی در ایران است که منابع را به سه زبان رسمی انگلیسی، عربی و فرانسه در اختیار دارد.

بخش اسناد سازمان ملل مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی، تلاش می‌کند تا جدیدترین گزارش‌ها و انتشارات سازمان ملل متحد را از طریق وب‌سایت کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی معرفی نموده، در اختیار مخاطبان و پژوهشگران قرار دهد. بخش پیشین این معرفی‌ها را می‌توانید در بخش  شانزدهم بخوانید.

 

گزارش سالیانه 2018 سازمان تجارت جهانی

تهیه شده توسط سازمان تجارت جهانی (WTO)2018

 

سازمان تجارت جهانی تنها سازمان بین‌المللی است که موضوع فعالیت آن تنظیم قواعد تجارت میان ملت‌هاست و در همین راستا توافق‌نامه‌ها و معاهدات سازمان تجارت جهانی مورد رایزنی و امضای اکثریت کشورهای فعال در زمینه تجارت قرار گرفته و در پارلمان‌های ملی مورد تایید و تصویب قرار می‌گیرند.

 

این سازمان به صورت رسمی از سال 1995 و مبتنی بر توافق‌نامه مراکش آغاز به کار کرد. سازمان تجارت جهانی بزرگ‌ترین نهاد اقتصادی بین‌المللی در جهان است و در حال حاضر 164 کشور در آن عضویت دارند.

 

گزارش سالیانه 2018 این نهاد که در تاریخ 31 ماه مه 2018 (دهم خرداد 1397) منتشر شده است، گزارشی جامع از فعالیت‌های این سازمان در سال 2017 و اوایل 2018 ارائه کرده است. این گزارش با پیام مدیرکل سازمان تجارت جهانی روبرتو آزودو و نگاهی اجمالی به فعالیت‌ها و وضعیت تجارت جهانی در سال گذشته آغاز می‌شود و در ادامه به شرح مفصل حوزه‌های فعالیت سازمان تجارت جهانی طی 12 ماه گذشته پرداخته می‌شود. همچنین به اتفاقات و فعالیت‌های مهم سال از جمله یازدهمین کنفرانس وزیران سازمان تجارت جهانی در ریودوژانیرو اشاره شده است.

 

رشد تجاری جهان در سال 2017 به بهترین وضعیت خود  از سال 2011 رسیده است و با پیش‌بینی رشد قدرتمند تجاری در سال 2018 و سال بعد، شاهد ایفای نقش تجارت در حمایت از بهبود اقتصادی جهان از طریق پشتیبانی از رشد تولید ناخالص ملی و توسعه و ایجاد مشاغل در سراسر جهان هستیم.

 

همان‌طور که مدیر کل سازمان تجارت جهانی در پیام خود به آن اشاره کرده است: «چنانچه بخواهیم از به خطر افتادن این عملکرد قدرتمند به دلیل افزاش تنش‌ها جلوگیری کنیم، باید به دنبال تقویت و گسترش همکاری‌های جهانی باشیم.» «من معتقدم که نظام تجارت چندجانبه همچنان با ارتقای ثبات، ‌ایجاد فرصت‌ها و افزایش رشد و توسعه همانند سال‌های گذشته به عنوان یک نیروی خوب در جهان عمل می‌کند.»

 

«برای تحقق تمام این امور، لازم است که به تقویت سازمان تجارت جهانی ادامه داده، همکاری در موضوعات اقتصادی جهانی را پرورانده  و وجود نظام مبتنی بر مقررات را توجیه کنیم.  در راستای همین هدف من و تمام اعضای سازمان تجارت جهانی به فعالیت خود ادامه خواهیم داد.»

 

 

متن کامل این گزارش به پیوست قابل مطالعه است.

    بازدید:806
    یادداشت ها
    Parameter:304590!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار