کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » اخبار کتابخانه » اشاعه اطلاعات » اسناد ملی و بین المللی
0.0 (0)
گزارشی از مرکز اسناد کتابخانه مجلس؛
[1398/05/27]

معرفی گزیده‌ای از اسناد سازمان ملل کتابخانه مجلس شورای اسلامی (بخش نوزدهم)  

تهیه و تنظیم: شقایق غنیان (کارشناس اشاعه و اطلاع‌رسانی اسناد کتابخانه مجلس)

 

کتابخانۀ مجلس به عنوان کتابخانۀ واسپاری سازمان ملل متحد، از ماه مه سال 1948، انتشارات و اسناد این سازمان را دریافت می‌کند و تنها مرکزی در ایران است که منابع را به سه زبان رسمی انگلیسی، عربی و فرانسه در اختیار دارد.

بخش اسناد سازمان ملل مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی، تلاش می‌کند تا جدیدترین گزارش‌ها و انتشارات سازمان ملل متحد را از طریق وب‌سایت کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی معرفی نموده، در اختیار مخاطبان و پژوهشگران قرار دهد. بخش پیشین این معرفی‌ها را می‌توانید در بخش هجدهم بخوانید.

 

جهشی کوانتومی برای تساوی جنسیتی: برای آیندۀ بهتر کار برای همه

گزارشی از سازمان جهانی کار (ILO) 2019

 

در سال 2013 به پیشنهاد و پشتیبانی دبیر کل سازمان جهانی کار، طرح صدسالگی برای اشتغال زنان ارائه شد. هدف این طرح درک بهتر این موضوع بود که چرا پیشرفت‌ها در زمینه ایجاد شرایط کار مناسب برای زنان تا این اندازه کند بوده و لازم است چه اقداماتی برای تأمین اشتغال بهتر برای زنان در آینده انجام شود.

 

در این طرح، چهار حوزۀ اصلی از طریق انجام پژوهش و مشاوره شناسایی شده و مورد بررسی قرار گرفتند:

  • تبعیض، شامل تفکرات کلیشه‌ای که دسترسی به کار مناسب را برای زنان دشوار می‌کنند؛
  • دستمزد پایین و عدم برابری دستمزد؛
  • عدم به رسمیت شناختن، توزیع نابرابر و بی‌توجهی به کارهای مراقبتی (خانگی)؛
  • خشونت و آزار.

 

این موضوعات در برنامۀ کاری 2030 برای توسعۀ پایدار مورد توجه قرار گرفته است. طرح اشتغال زنان سازمان‌ جهانی کار دارای چارچوب‌های جهانی، منطقه‌ای و ملی بوده و با دیگر طرح‌های صدسالگی که به مناسبت صدمین سالگرد تأسیس سازمان جهانی کار معرفی‌ شده‌اند، در ارتباط و هماهنگی است تا آینده‌ای بهتر برای اشتغال در جهان ترسیم شود.

 

در گزارش جهش کوانتومی برای تساوی جنسیتی، تمامی تحقیقات، داده‌ها، آموخته‌ها و بینش‌های به‌دست آمده در راستای این طرح گردآوری و ارائه شده‌اند. این گزارش نشان می‌دهد که گرچه راه‌های بسیاری برای پرداختن به موضوع برابری جنسیتی در جهان کار وجود دارد، این روش‌ها باید در نهایت تجمیع شوند تا بتوانند یکدیگر را تقویت کنند. دستیابی به این نقطۀ مهم در این مسیر، هم ارزشمند و هم کم است. ارزشمند است چرا که امروزه ما بسیار بیشتر دربارۀ شکاف جنسیتی در دنیای کار و ریشه‌های آن آگاهی داریم. ما می‌خواستیم درک کنیم که چرا پیشرفت برای زنان در دنیای کار بسیار کند بوده و برای تسریع آن چه باید کرد و در این زمینه مسائل بسیاری را آموخته‌ایم. ما با شنیدن صدای زنان هر چه بیشتر دربارۀ خواسته‌ها و دلایل محقق نشدن آنها در دنیای کار آگاه شده‌ایم. با این دانش دیگر بهانه‌هایی نظیر این که زنان مایل به کار کردن نیستند یا کار برای زنان معنا ندارد قابل قبول و دارای اعتبار نیست.

 

زنان مایلند در ازای دریافت دستمزد کار کنند. اما این بخش کاری بدون دستمزد آنهاست که آنها را عقب نگه داشته است. با نگاهی به شکاف‌های متعدد جنسیتی و انواع موانع موجود، موضوع مشاغل مراقبتی (خانگی) به عنوان یک موضوع اصلی مطرح می‌شود. عرف اجتماعی نقش زنان را به عنوان مراقبت‌کننده و جایگاه مردان را به عنوان نان‌آور تعریف و تقویت می‌کند. نیازهای مراقبتی باید به صورت هدفمند و معنادار هم برای زنان و هم برای مردان، از طریق قوانین، سیاست‌گذاری‌ها و خدمات اجتماعی مورد توجه قرار گیرند. پیامدهای توزیع نابرابر خدمات مراقبتی بدون دستمزد بسیار گسترده است: زنان در برابر خشونت و آزار، دستمزدهای پایین و نابرابر و عدم حضور اجتماعی آسیب‌پذیرتر می‌شوند. عدم توازن موجود همچنین به معنای آن است که مردان باید ساعات بیشتری را برای کسب درآمد کارکنند و در نتیجه زندگی خانوادگی را از دست می‌دهند. لازم است این عناصر در یک برنامۀ کاری با هدف ایجاد تحول و قابلیت ارزیابی کمی مورد توجه قرار گیرند.

 

از سوی دیگر دستیابی به این سطح هنوز کم محسوب می‌شود و کافی نیست چرا که روشن است ذهنیت‌ها در زمینه اشتغال زنان نیاز به تغییر دارد و راهی طولانی برای این مقصود باید طی شود. آنچه روشن است دولت‌ها، کارگران و کارمندان یا سازمان‌های بین‌المللی دیگر نمی‌توانند ادعا کنند که بدون داشتن برنامۀ تشویقی و حمایتی و تعهد سیاسی در حال پیش‌برد موضوع برابری جنسیتی در اشتغال هستند. تغییرات به صورت طبیعی یا از طریق تجربه و گام‌های ناپیوسته تحقق پیدا نخواهد کرد. لازم است هم اکنون دست به انتخاب زد، انتخاب‌هایی که شاید الزاماً با خوشایند عمومی همراه نباشند، اما آینده‌ای بهتر  برای اشتغال همگان فراهم آورند.

 

متن کامل این گزارش به پیوست قابل مطالعه است.

 

    بازدید:354
    یادداشت ها
    Parameter:304645!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار