کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » اخبار کتابخانه » اشاعه اطلاعات » اسناد ملی و بین المللی
0.0 (0)
گزارشی از مرکز اسناد کتابخانه مجلس؛
[1397/10/03]

معرفی گزیده‌ای از اسناد سازمان ملل کتابخانه مجلس شورای اسلامی (بخش نهم)  

(ترجمه و تنظیم: شقایق غنیان؛ کارشناس اشاعه و اطلاع رسانی اسناد شنیداری - دیداری و سازمان ملل کتابخانه مجلس)

 

کتابخانۀ مجلس شورای اسلامی به عنوان کتابخانۀ واسپاری سازمان ملل متحد، از ماه مه سال 1948، انتشارات و اسناد این سازمان را دریافت می‌کند و تنها مرکزی در ایران  است که منابع را به سه زبان رسمی انگلیسی، عربی و فرانسه در اختیار دارد.

بخش اسناد سازمان ملل مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی، تلاش می‌کند تا جدیدترین گزارش‌ها و انتشارات سازمان ملل متحد را از طریق وب‌سایت کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی معرفی نموده، در اختیار مخاطبان و پژوهشگران قرار دهد. بخش‌های پیشین این معرفی‌ها را می‌توانید در بخش هشتم بخوانید.

 

گزارش سالیانۀ 2017

سازمان جهانی گردشگری UNWTO

 

سال 2017 سالی بسیار مهم برای جامعۀ گردشگری جهانی بوده است. در اواخر سال 2015 میلادی، مجمع عمومی سازمان ملل سال 2017 را سال بین‌المللی گردشگری پایدار برای توسعه اعلام کرد که در حقیقت توجه عمومی را به نقش دگرگون‌کنندۀ گردشگری در برنامۀ توسعۀ پایدار جلب می‌نمود. فعالیت‌ها و رویدادهایی که طی سال 2017 در چارچوب این سال بین‌المللی اتفاق افتادند، در خدمت افزایش آگاهی جهانی از ظرفیت‌های بالقوۀ گردشگری برای رشد اقتصادی، شمول اجتماعی و حفاظت زیست‌محیطی و فرهنگی بوده‌اند.

سال 2017 سازمان جهانی گردشگری رویدادها و پروژه‌های مهمی را در سطح جهان در کشورهایی مانند بنگلادش، چین، اتیوپی، هوندوراس، جاماییکا، فیلیپین، قطر و سوئیس به اجرا در آورد.

 

 

با پایان یافتن این سال بین‌المللی، همچنان بر مدیریت صحیح گردشگری به شیوه‌ای مسئولانه و پایدار در چارچوب برنامۀ انتقالی تأکید شده و لازم است اقدامات روشنی برای پیش‌برد گردشگری به عنوان یکی از کلیدهای اجرای آرمان‌های توسعۀ پایدار برداشته شود.

برای به حداکثر رساندن مزایای اجتماعی و اقتصادی گردشگری در کنار به حداقل رساندن اثرات منفی بر جوامع میزبان و محیط زیست، بخش گردشگری باید با همراهی سیاست‌گذاران، شرکت‌ها و مؤسسات گردشگری و نیز خود گردشگران تلاش کنند تا به این اهداف کلیدی و مشترک دست‌ یابند.

به همین منظور در ماه ژوئن سال 2016 سازمان جهانی گردشگری  ابتکار عملی با عنوان حرکت به سمت چارچوب آماری برای سنجش گردشگری پایدار (MST) را با حمایت بخش آماری سازمان ملل متحد (UNSD) معرفی کرد.

با آنکه اهداف زیادی در زمینۀ گردشگری به‌دست آمده‌، مسائل بسیاری نیز همچنان نیازمند رسیدگی و توجه هستند. سفر و گردشگری با چالش‌های زیادی در زمینۀ پایداری، امنیت، فناوری و... روبروست.

 

در اواخر سال 2015، رهبران جهان بر سر 17 آرمان توسعۀ پایدار را برای پیشرفت جهان تا سال 2030 به توافق رسیدند. گردشگری نیز نقش خود را در این تلاش مشترک دارد و در ذیل 3 هدف عملیاتی از آرمان‌های توسعۀ پایدار مطرح شده است:

  • آرمان شمارۀ 8- شغل شرافتمندانه و رشد اقتصادی؛ هدف عملیاتی 8.9: تا سال 2030 طراحی و اجرای سیاست‌هایی که به ارتقاء گردشگری پایدار منجر شده، شغل ایجاد کرده و فرهنگ و تولیدات محلی را ارتقا دهند.
  • آرمان شمارۀ 12- تولید و مصرف مسئولانه؛ هدف عملیاتی 12: توسعه و به‌کارگیری ابزارهایی برای نظارت بر اثرات توسعۀ پایدار برای گردشگری پایدار که باعث ایجاد شغل شده و فرهنگ و تولیدات محلی را ارتقا دهد.
  • آرمان شمارۀ 14- زندگی در زیر آب؛ هدف عملیاتی 14.7: تا سال 2030 رشد مزایای اقتصادی کشورهای در حال توسعۀ کوچک جزیره‌ای (SIDS) و کشورهای کمتر توسعه یافته با استفادۀ پایدار از منابع دریایی از جمله از طریق مدیریت پایدار صیادی، آبزی‌پروری و گردشگری.

 

با وجود این، گردشگری به عنوان بخشی که حدود 10 درصد تولید ناخالص ملی در جهان و 7 درصد تجارت جهانی را در اختیار داشته و از هر ده شغل یک شغل به آن تعلق دارد، می‌تواند به تحقق تمام 17 آرمان توسعۀ پایدار کمک کند.

در این گزارش به کمک‌های بالقوۀ بخش گردشگری در تحقق 17 آرمان توسعۀ پایدار و اقدامات سازمان جهانی گردشگری پرداخته شده است.

 

متن کامل این گزارش، به پیوست قابل مطالعه است.

 

    بازدید:1527
    یادداشت ها
    Parameter:302569!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار