کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » اخبار کتابخانه » اشاعه اطلاعات » اسناد ملی و بین المللی
0.0 (0)
گزارشی از مرکز اسناد کتابخانه مجلس؛
[1398/05/09]

معرفی گزیده‌ای از اسناد سازمان ملل کتابخانه مجلس شورای اسلامی (بخش شانزدهم)  

تهیه و تنظیم: شقایق غنیان (کارشناس اشاعه و اطلاع‌رسانی اسناد کتابخانه مجلس)

 

کتابخانۀ مجلس به عنوان کتابخانۀ واسپاری سازمان ملل متحد، از ماه مه سال 1948، انتشارات و اسناد این سازمان را دریافت می‌کند و تنها مرکزی در ایران است که منابع را به سه زبان رسمی انگلیسی، عربی و فرانسه در اختیار دارد.

بخش اسناد سازمان ملل مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی، تلاش می‌کند تا جدیدترین گزارش‌ها و انتشارات سازمان ملل متحد را از طریق وب‌سایت کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی معرفی نموده، در اختیار مخاطبان و پژوهشگران قرار دهد. بخش پیشین این معرفی‌ها را می‌توانید در بخش  پانزدهم بخوانید.

 

گزارش تجارت جهانی 2017: تجارت، فناوری و مشاغل

سازمان تجارت جهانی

 

داستان پیشرفت اقتصادی، داستان تغییرات اقتصادی است. تمام صنایع می‌توانند پیشرفت یا تنزل کنند، یا با ایده‌ها و اختراعات جدیدی جایگزین شوند که به مهارت‌های جدیدی نیاز دارند. این فرایند بی‌رحم تغییر و تحول که اقتصاد جهانی امروز را می‌سازد، توانسته منافع رو به رشدی برای میلیاردها نفر در سراسر جهان داشته باشد و قابلیت اصلاح و تعدیل عناصر مهم موفقیت اقتصادی را امکان‌پذیر کرده است. امروزه نیز مانند گذشته افراد، شرکت‌ها و جوامع به شدت برای پاسخگویی به شرایط اقتصادی به سرعت در حال تغییر جهان تلاش می‌کنند تا بتوانند در منافع اقتصادی جهانی شریک شوند. تفاوت شرایط امروز در سرعتی است که این تغییرات در حال وقوع هستند.

 

گزارش تجارت جهانی سال 2017 نگاه نزدیک‌تری به این پدیده دارد و بر تجارت و فناوری به عنوان دو محرک بسیار قدرتمند پیشرفت اقتصادی تمرکز داشته و تاثیر آنها بر بازارهای کار در کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه را بررسی می‌کند.

 

یافته‌های گزارش نشان می‌دهد که تجارت و فناوری منابعی حیاتی برای رشد اقتصادی هستند. این دو، محرک بهره‌وری، مشوق تبادل ایده‌ها، افزایش دسترسی به تولیدات، کاهش قیمت‌ها و بهبود استانداردهای زندگی هستند. با نگاهی خاص‌تر به بازار کار مشهود است که این دو عامل به طور کلی مجموعه‌ای از تاثیرات مثبت را به همراه دارند. برای مثال، شواهدی که در این گزارش ارائه شده است نشان می‌دهند که تأثیر تجارت بر بازار کار یک کشور، افزایش کلی در اشتغال و دستمزدهای واقعی است. با این حال، با وجود آن که تصویر کلی بسیار مثبت است و بیشتر مناطق، بخش‌ها و افراد به صورت قابل توجهی از تجارت بهره‌ می‌برند، باید متوجه بود که ممکن است گروه‌هایی نیز متضرر شوند. همین امر در مقیاس بزرگتری در رابطه با فناوری نیز صادق است. در نتیجه توسعۀ سیاست‌ها برای حمایت از افراد برای اصلاح توانمندی‌های خود و هم‌گام شدن با تغییرات امری ضروری است. باید مطمئن شد که مزایای پیشرفت اقتصادی همگان را در بر خواهد گرفت.

 

در این زمینه مهارت‌ها از اهمیت بسیاری برخوردارند. تجارت و فناوری هر دو تقاضا برای مهارت‌ را در اقتصاد‌های پیشرفته بالا می‌برند و همانطور که تجارت به حمایت از توسعۀ فناوری و روش‌های جدید تولید می‌پردازد، ارتقای مهارت‌ها در اقتصاد‌های پیشرفته نیز اهمیت پیدا می‌کند.  تقاضا برای مهارت اغلب نه تنها به معنای افزایش سهم نیروی کار ماهر در اشتغال است، بلکه حقوق و مزایای بیشتری در مقابل مهارت‌های بالاتر را در پی دارد. تغییر رویکرد در ویژگی‌های مهارتی مورد نیاز در بازار کار خود مولد چالش‌هایی است. عدم هم‌خوانی میان مهارت‌های جدید مورد نیاز برای اقتصاد جهانی که هر روز بیشتر متاثر از جهان اطلاعات است و مجموعه مهارت‌های سنتی بسیاری از نیروهای کار، سبب خروج بسیاری افراد از بازار کار و شیب کاهشی برای مشاغلی با مهارت‌های متوسط شده است.

 

این موقعیت سبب تشدید سرعت، میزان و دامنۀ تغییرات اقتصادی در جهان امروز شده است. اگر چه عوامل دیگری نیز در پس این شرایط وجود دارند، به طور مسلم فناوری نیروی حاکم بر این جریان است. به عنوان مثال با نگاهی به کاهش اخیر در مشاغل تولیدی در ایالات متحده، شواهد نشان می‌د‌هند اگر چه رقابت‌های وارداتی از سایر اقتصاد‌ها می‌تواند علت 20 درصد از این کاهش باشد، تکنولوژی اصلی‌ترین عامل برای 80 درصد از بیکاری در این حوزه است. این نکته مهم نشان می‌دهد که تنش در بازار کار نیازمند سیاست‌گذاری برای حل بحران است. اگر ما علل شکل‌گیری مشکلات را به دقت شناسایی نکنیم، سیاست‌هایی که برای پاسخگویی انتخاب می‌شوند ممکن است ناکارآمد بوده و حتی نتیجۀ عکس داشته باشند.

 

با نگاه به آینده، چشم انداز استفاده از نظام‌های خودکار، از جمله استفاده از ربات‌های صنعتی که با دانش هوش مصنوعی و فناوری رباتیک پشتیبانی می‌شوند، احتمال تاثیرگذاری شدیدتر فناوری بر بازار کار را تشدید می‌کند.  سهم تخمین‌زده شده برای مشاغل در خطر به دنبال استفاده از فناوری‌های خودکار در کشورهای در حال توسعه بیش از کشورهای توسعه یافته است. پیشرفت فناوری به طور حتم تاثیرات فزایندی بر منسوخ کردن برخی مهارت‌ها و موقعیت‌های شغلی داشته و در عین حال سبب توسعۀ مهارت‌ها و مشاغل جدید خواهد شد.

 

مشکلات بازار کار باید در سطح محلی پاسخ داده شوند، اما تجربۀ تاریخی نشان داده است که اگر این مسئله به درستی پاسخ داده نشود، می‌تواند تبعات جهانی داشته باشد. سازگار شدن با تغییرات اقتصادی چالشی جهانی است که به پاسخی جهانی نیاز دارد. سازمان تجارت جهانی با فراهم کردن مجمعی که در آن  دولت‌های مختلف جهان می‌توانند به بحث و گفتگو بپردازند با همکاری سایر سازمان‌های جهانی، بستر لازم برای پرداختن به این موضوع و تبادل نظر دربارۀ بهترین روش‌های به حداکثر رساندن بهره‌وری از تغییرات اقتصادی و به حداقل رساندن یا  تخفیف تبعات زیان‌بار را فراهم می‌آورد.

 

متن کامل این گزارش به پیوست قابل مطالعه است.

    بازدید:849
    یادداشت ها
    Parameter:304572!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار