کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » اخبار کتابخانه » اشاعه اطلاعات » اسناد ملی و بین المللی
0.0 (23)
[1397/03/23]

معرفی گزیده‌ای از اسناد سازمان ملل کتابخانه مجلس شورای اسلامی (بخش سوم)  

 

پیشرفت در زمینۀ  آب آشامیدنی، فاضلاب و بهداشت 2017

تهیه شده توسط سازمان بهداشت جهانی و صندوق کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف)، 2017

Progress on Drinking Water, Sanitation and Hygiene 2017

World Health Organization (WHO) and United Nations Children Fund (UNICEF), 2017

 

هیچ کودکی نباید به دلیل آشامیدن آب آلوده، قرار گرفتن در معرض فاضلاب یا نبود امکانات برای شستشوی دست‌ها بیمار شده یا از بین برود. همچنین نبود شرایط بهداشتی در مدارس می‌تواند سبب فاصله گرفتن کودکان از محیط آموزشی شود. هیچ مادر و نوزاد تازه متولد شده‌ای نباید در معرض محیط‌های آلوده و خطرناک قرار گیرند...

اما متأسفانه تعداد زیادی کودکان، زنان و مردان در سراسر جهان در معرض تمامی یا بخشی از این خطرات قرار دارند که سلامت و بهداشت آنها و آیندۀ ایشان را تهدید می‌کند.

به همین علت است که برنامۀ کاری 2030 برای توسعۀ پایدار توسعۀ آب آشامیدنی مطمئن، سیستم فاضلاب کارآمد و بهداشت خوب را هم به عنوان یکی از اهداف خود و هم به عنوان محرک پیشرفت در خصوص بسیاری از آرمان‌های توسعۀ پایدار از جمله سلامت، تغذیه، آموزش و برابری جنسیتی به رسمیت می‌شناسد. برای رسیدن به این اهداف لازم است که درک بهتری از پیشرفت‌های ایجاد شده و رویکردهای استراتژیک برای پاسخگویی به چالش‌هایی داشته باشیم که پیش روی تلاش مشترک ما برای پاسخگویی به نیازهای تمام جوامع، خانواده‌ها و کودکان قرار دارد.

در سال 1990 سازمان بهداشت جهانی (WHO) و صندوق کودکان ملل متحد (UNICEF) یک برنامۀ نظارت مشترک را برای تأمین منابع آب، فاضلاب و بهداشت ایجاد کردند و طی دورۀ طرح" آرمان‌های توسعۀ هزاره" گزارش‌های منظمی در خصوص وضعیت جهانی و فعالیت‌های خود منتشر نمودند. گزارش سال 2017 نخستین گزارش از دورۀ  "آرمان‌های توسعۀ پایدار" است. این گزارش را می‌توان جامع‌ترین ارزیابی جهانی از وضعیت آب آشامیدنی، فاضلاب و بهداشت تا تاریخ تهیۀ گزارش دانست که شامل اطلاعات جدیدی دربارۀ امکانات و تجهیزات مورد استفادۀ مردم و سطح خدماتی است که دریافت می‌کنند.

این داده‌ها مشخص می‌کنند که از سال 2000 تا کنون چه مسیری طی شده است. میلیاردها نفر در جهان توانسته‌اند به خدمات پایۀ آب و فاضلاب دسترسی پیدا کنند که به معنای رشد کودکان در شرایط بهتر و دور از بیماری‌ها و آینده‌ای روشن‌تر است. با وجود این موفقیت‌ها، پیشرفت در هر دو حوزه به صورت نابرابر پیش می‌رود و اختلاف و نابرابری هم در داخل کشورها و هم در سطح جهانی دیده می‌شود.

این گزارش نخستین مجموعه از داده‌های آماری پایه در سطح ملی، منطقه‌ای و جهانی را برای شاخص‌های آرمان‌های توسعۀ پایدار در زمینۀ مدیریت اطمینان بخش خدمات آب و فاضلاب را فراهم کرده است. آب آشامیدنی باید بدون هر نوع آلودگی و در هر زمان که نیاز باشد در سکونتگاه‌های انسانی فراهم باشد و سرویس‌های بهداشتی باید از وضعیت مناسب و مطمئنی برخوردار باشند. به علاوه این گزارش داده‌های جهانی را در مورد درصد افرادی که به آب و صابون برای شستشوی دست‌ها دسترسی دارند، ارائه می‌دهد. این شاخص‌های جدید با اهداف طرح شده در آرمان‌های توسعۀ پایدار همخوانی دارد که در سطح جهانی قابل اجرا بوده و چالش‌هایی را مطرح می‌کند که هم در کشورهای فقیر و هم در کشورهای ثروتمند جهان قابل مشاهده است.

ارائۀ خدمات اطمینان بخش معیارهای جهانی جدیدی را مطرح می‌کند و برآوردها هنوز برای تمام کشورها در دسترس نیست. در این گزارش به تعدادی از خلاء‌های آماری مهم در بحث نظارت سیستماتیک بر اهداف آرمان‌های توسعۀ پایدار پرداخته شده است که برای تحقق اندیشۀ فراگیر بودن آرمان‌های توسعۀ پایدار برای تمام انسان‌ها، توجه و رسیدگی به آنها ضروری است.

با این حال داده‌هایی که هم‌اکنون در اختیار ما قرار دارد برای نشان دادن وظایفی که پیش روی جامعۀ جهانی است کفایت می‌کند دسترسی به سیستم ابتدایی فاضلاب برای بیش از 900 میلیون نفر از مردم جهان که از این امکانات محروم هستند، فراهم کردن سیستم آب و فاضلاب و بهداشت برای مناطق محروم، و برای پشتیبانی از نیازهای افرادی که به خدمات ابتدایی دسترسی دارند اما همچنان از آب آشامیدنی مطمئن و  سیستم فاضلاب مناسب بهره‌مند نیستند.

یافته‌های مبتنی بر اهداف توسعۀ پایدار برنامۀ کاری روشنی در اختیار ما قرار خواهد داد تا در سراسر جهان به سمت دیدگاهی مشترک در خصوص آب، فاضلاب، بهداشت و سلامت حرکت کنیم.

متن کامل انگلیسی این گزارش به پیوست قابل مطالعه است.

 

ترجمه و تنظیم: شقایق غنیان، کارشناس اشاعه و اطلاع‌رسانی اسناد شنیداری ـ دیداری و سازمان ملل  کتابخانه مجلس

 

 

 

    بازدید:1975
    یادداشت ها
    Parameter:300666!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار