کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » اخبار کتابخانه » اشاعه اطلاعات » اسناد ملی و بین المللی
0.0 (0)
[1397/02/29]

معرفی گزیده‌ای از اسناد سازمان ملل کتابخانه مجلس شورای اسلامی (بخش دوم)  

 

وضعیت کودکان جهان در سال 2017 (کودکان در یک جهان دیجیتال)

گزارشی از صندوق کودکان ملل متحد ـ یونیسف (UNICEF) 2017  

 

گزارش جایگاه کودکان جهان 2017، درباره موضوع فناوری دیجیتال است که به صورت فزاینده تمام جنبه‌های زندگی میلیون‌ها کودک در سراسر جهان و تمام مردم را تحت تأثیر خود قرار داده است.

با گسترش تأثیر فناوری دیجیتال و به ویژه اینترنت، بحث و گفتگو دربارۀ تأثیرات این پدیده نیز با رشد بیشتری مواجه شده است: آیا این فناوری با فراهم کردن فرصت نامحدود برای ارتباطات، تجارت، آموزش و آزادی بیان خیری برای بشریت است؟ و یا بالعکس با از بین بردن بافت اجتماعی، نظم سیاسی و تهدید سلامتی ما، خطر محسوب می‌شود؟

بحث دربارۀ چنین موضوع جالبی نیاز به بررسی علمی دارد. چه خوب باشد چه بد، فناوری دیجیتال به بخشی از زندگی ما تبدیل شده است.

 

برخی جنبه‌های مثبت:

 • پسربچه‌ای با اختلالات ذهنی و کلامی می‌تواند به صورت آنلاین و برابر با دیگر همسالان خود ارتباط برقرار کند و برای نخستین بار در زندگی‌اش، توانایی‌هایش بیش از ناتوانی‌هایش دیده می‌شوند.
 • دختربچه‌ای سوری که همراه خانواده‌اش به دلیل درگیری‌های داخلی از کشورش فرار کرده است، در اردوگاه آوارگان الزعتری در اردن با راهنمایی معلمش و استفاده از یک تبلت دیجیتال برای یادگیری، آیندۀ خود را به­دست می‌گیرد.
 • یک وبلاگ نویس نوجوان در جمهوری دموکراتیک کونگو از اینترنت برای گزارش کمبود آب آشامیدنی مطمئن و سیستم فاضلاب و دیگر مشکلات جدی در جامعۀ خود استفاده می‌کند.

اما جنبه‌های منفی نیز می‌توانند وجود داشته باشند:

 • دختربچه‌ای که به دلیل قواعد سختگیرانه در خانواده و جامعۀ خود از استفاده از اینترنت و امکانات دیجیتال منع شده است، فرصت یادگیری و ارتباط با دوستان خود را از دست می‌دهد.
 • اطلاعات شخصی یک نوجوان مورد سوء استفاده بازاریابان قرار گرفته و به اشتراک گذاشته می‌شود.
 • عادت بازی کامپیوتری برای یک پسربچه، به گفتۀ والدینش تمام زندگی او را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

و حتی مواردی دشوارتر:

 • پسربچه‌ای به دلیل آن چه آزار سایبری (Cyberbully) نامیده می‌شود، تا مرز خودکشی پیش می‌رود.
 • یک دختر نوجوان با تهدید به انتشار عکس‌های شخصی‌اش مواجه می‌شود و...

ورای آسیب‌های فردی که فناوری دیجیتال می‌تواند بر زندگی هر یک از کودکان داشته باشد، این پدیده می‌تواند تأثیراتی در سطح گسترده بر زندگی و آیندۀ صدها و هزاران کودک داشته باشد. مصداق بارز چنین پدیده‌ای کمپین دسیسه‌آمیز شبکه‌های اجتماعی در میانمار در سال 2017  علیه اقلیت قومی مسلمانان روهینگیا در میانمار بود که سبب تحریک خشونتی مخوف علیه این مردم شد و به کشته شدن، نقص عضو و آوارگی صدها کودک انجامید.

این ماهیت اینترنت است؛ انعکاس و تقویت بهترین و بدترین جنبه‌های ذات انسانی. اینترنت ابزاری است که هم می‌تواند برای مقاصد خیر و هم در جهت اهداف افراد بیمار مورد استفاده قرار گیرد. وظیفۀ ما تخفیف آسیب‌ها و گسترش فرصت‌هایی است که فناوری دیجیتال ممکن می‌کند.

در این گزارش به این موضوعات پرداخته شده و چشم‌انداز فرصت‌های دیجیتالی را که به کودکان مربوط بوده و بر آنها تأثیرگذار است مورد بررسی قرار می‌گیرد. همچنین شکاف‌های دیجیتالی را که مانع از دسترسی میلیون‌ها کودک به اینترنت و فرصت‌های یادگیری و در آینده مشارکت در اقتصاد دیجیتال می‌شود را مورد توجه قرار می‌دهد، امری که می‌تواند به از بین بردن چرخۀ فقر میان نسل‌ها کمک کند.

در این گزارش همچنین به ارزیابی بخش تاریک و انکارناپذیر اینترنت و فناوری دیجیتال از آزار سایبری و سوء استفادۀ جنسی تا معاملات سیاه از طریق وب و فعالیت‌های غیرقانونی که سبب تسهیل قاچاق و دیگر آسیب‌ها برای کودکان می‌شود، پرداخته شده است. این گزارش برخی از مباحثاتی را که در رابطه با آسیب به زندگی کودکان در عصر دیجیتال مطرح شده و کمتر مورد توجه قرار گرفته‌اند را مطرح نموده است؛ از وابستگی‌های دیجیتال تا تأثیر فناوری دیجیتال بر رشد مغز و ادراک. و نیز مجموعه‌ای از پیشنهادات عملی ارائه شده است که می‌تواند راهنمایی برای سیاست‌گذاری موثر و فرایندهای کاری مسئولانه به نفع کودکان در عصر دیجیتال باشد.

هم­چنین این نشریه شامل دیدگاه‌های کودکان و نوجوانان دربارۀ تأثیر فناوری دیجیتال بر زندگی انسان‌هاست و داستان‌هایی از مسائلی ارائه می‌دهد که بیشتر بر زندگی آنها تأثیر می‌گذارد. صدای آنها در جهان دیجیتال مهم‌تر و حتی بلندتر از هر زمان دیگری است. این جهانی است که آنها نه تنها به ارث می‌برند بلکه به شکل‌گیری آن کمک می‌کنند.

با حفاظت از کودکان از بدی‌هایی که جهان دیجیتال ممکن است داشته باشد و گسترش دسترسی به بهترین‌ جنبه‌ها، می‌توانیم موازنه را به نفع مزایای جهان دیجیتال تغییر دهیم.

(متن کامل انگلیسی این گزارش، به پیوست قابل مطالعه است.)

ترجمه و تنظیم: شقایق غنیان، کارشناس اشاعه و اطلاع‌رسانی اسناد شنیداری ـ دیداری و سازمان ملل

  بازدید:1459
  یادداشت ها
  Parameter:300578!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار