کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » اخبار کتابخانه » اشاعه اطلاعات » اسناد ملی و بین المللی
0.0 (0)
گزارشی از مرکز اسناد کتابخانه مجلس شورای اسلامی؛
[1398/02/21]

معرفی گزیده‌ای از اسناد سازمان ملل کتابخانه مجلس شورای اسلامی (بخش دوازدهم)  

تهیه و تنظیم: شقایق غنیان (کارشناس اشاعه و اطلاع‌رسانی اسناد کتابخانه مجلس(

 

کتابخانۀ مجلس  به عنوان کتابخانۀ واسپاری سازمان ملل متحد، از ماه مه سال 1948، انتشارات و اسناد این سازمان را دریافت می‌کند و تنها مرکزی در ایران  است که منابع را به سه زبان رسمی انگلیسی، عربی و فرانسه در اختیار دارد.

بخش اسناد سازمان ملل مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی، تلاش می‌کند تا جدیدترین گزارش‌ها و انتشارات سازمان ملل متحد را از طریق وب‌سایت کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی معرفی نموده، در اختیار مخاطبان و پژوهشگران قرار دهد. بخش پیشین این معرفی‌ها را می‌توانید در بخش یازدهم بخوانید.

 

اقدامات بشردوستانۀ یونیسف برای کودکان 2018 (بررسی اجمالی)

صندوق کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف)

 

سال 2017 برای کودکان فاجعه‌بار بوده است. مطابق با آمارها، از هر چهار کودک در جهان یک نفر در کشوری زندگی می‌کند که متأثر از شرایط جنگ یا بلایای طبیعی است. نزدیک به 50 میلیون کودک از خانه‌های خود به دلیل جنگ، فقر یا حوادث طبیعی آواره شده‌اند.

این اعداد و ارقام، واقعیتی هشداردهنده را آشکار می‌کند: تأثیر بحران‌های بشردوستانه بر کودکان به فاجعه نزدیک می‌شود. در بسیاری از مناطق، درگیری‌های خشونت آمیز نیازهای بشردوستانه را به سطح بحرانی رسانده است. در سال 2017، درگیری‌هایی که برای سالها به طول انجامیده‌اند، از جمله در جمهوری دموکراتیک کنگو، عراق، نیجریه، سودان جنوبی، سوریه و یمن، پیچیدگی و تأثیرات عمیق‌تری یافته‌اند.

برای کودکانی که از این درگیری‌ها آسیب‌ می‌بینند، زندگی روزمره مثل کابوس است. در سال 2017 نه تنها این کودکان با تهدیدات خشونت‌آمیز دائمی مواجه بوده‌اند بسیاری نیز آواره شده، گرسنگی کشیده‌اند و به دلیل عدم وجود سیستم آب و فاضلاب سلامت، در معرض بیماری قرار گرفته‌اند.

برای مثال در بنگلادش، از سرگیری خشونت‌ها در میانمار به مرگ و آوارگی گستردۀ مسلمانان روهینگیا منجر شد که بسیاری از قربانیان کودکان هستند. اکثریت جمعیت آوارگان در سکونتگاه‌های موقتی به سر می‌برند که شرایط بهداشتی بسیار ضعیفی داشته و در معرض بیماری‌های ناشی از آلودگی آب و فاضلاب است.

در این سال همچنین شیوع جدی بیماری وبا به ویژه در کشورهای متأثر از درگیری‌های خشونت آمیز نظیر جمهوری دموکراتیک کنگو، عراق، شمال شرقی نیجریه، سومالی، سودان جنوبی و یمن مشاهده شده است. در بسیاری از موارد جنگ و خشونت سبب از بین رفتن نظام‌های خدمات عمومی از جمله سیستم آب و فاضلاب و شیوع وبا شده که شرایط بحرانی دیگری را در دل اضطرار موجود رقم زده است.

در پس هر شرایط اضطراری، آمارهای غیرقابل باور و داستان‌های هولناک از خشونت، آوارگی و گرسنگی کودکی وجود دارد. کودکی که باید در مدرسه باشد اما مدرسه‌اش آسیب دیده یا تخریب شده است. کودکی که تنها و هراسان است چرا که از عزیزانش جدا شده است. کودکی که از وبا- یک بیماری کاملاً قابل پیش‌بینی در حال مرگ است.

این کودک چه مهاجر باشد، چه پناهنده و چه در کشور خود آواره شده باشد، یک کودک است و تمام کودکان باید حفاظت شوند، بتوانند با خانواده‌های خود زندگی کنند و فرصت تحصیل داشته باشند.

صندوق کودکان سازمان ملل متحد توجه به تمام کودکانی را که حیات آنها در معرض بحران‌های بشردوستانه قرار گرفته است، وظیفه خود می‌داند. در گزارش اقدامات بشردوستانه برای کودکان 2018، تلاش‌های این نهاد در این زمینه به تصویر کشیده شده است. این گزارش دستاوردهای یونیسف و سایر نهادها و سازمان‌های همکار را در حمایت بشردوستانه از کودکان درسال 2017 به تصویر کشیده، استراتژی‌های مورد استفاده برای مواجهه با چالش‌ها در سال 2018 را معرفی می‌کند و حمایت‌های مورد نیاز برای پاسخگویی به نیازها را معرفی می‌کند.

 

 

متن کامل این گزارش به پیوست قابل مطالعه است.

    بازدید:1061
    یادداشت ها
    Parameter:304144!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار