کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » اخبار کتابخانه » اشاعه اطلاعات » اسناد ملی و بین المللی
0.0 (0)
گزارشی از مرکز اسناد کتابخانه مجلس؛
[1398/06/10]

معرفی گزیده‌ای از اسناد سازمان ملل کتابخانه مجلس شورای اسلامی (بخش بیست‌و‌یکم)  

شقایق غنیان (کارشناس اشاعه و اطلاع‌رسانی اسناد کتابخانه مجلس)

 

کتابخانۀ مجلس به عنوان کتابخانۀ واسپاری سازمان ملل متحد، از ماه مه سال 1948، انتشارات و اسناد این سازمان را دریافت می‌کند و تنها مرکزی در ایران است که منابع را به سه زبان رسمی انگلیسی، عربی و فرانسه در اختیار دارد.

بخش اسناد سازمان ملل مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی، تلاش می‌کند تا جدیدترین گزارش‌ها و انتشارات سازمان ملل متحد را از طریق وب‌سایت کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی معرفی نموده، در اختیار مخاطبان و پژوهشگران قرار دهد. بخش پیشین این معرفی‌ها را می‌توانید در بخش بیستم بخوانید.

 

نابرابری در آسیا و اقیانوسیه در دوران برنامۀ کاری 2030 برای توسعۀ پایدار

کمیسیون اقتصادی و اجتماعی ملل متحد برای آسیا و اقیانوسیه (ESCAP)2018

 

منطقۀ آسیا- اقیانوسیه تحولات اقتصادی قابل توجهی را طی دو دهۀ اخیر تجربه کرده است. شهرهایی کاملاً جدید در مناطق جنگلی و دشت‌ها به‌وجود آمده و از طریق ظهور خطوط راه‌آهن سریع‌السیر، ارتباطات اینترنتی، فرودگاه‌ها و مناطق صنعتی  به یکدیگر و به سایر نقاط جهان متصل شده‌اند. صدها نفر از میلیون‌ها نفر ساکنان منطقۀ آسیا و اقیانوسیه نیز فرصت‌های بی‌سابقه‌ای برای بهبود استانداردهای زندگی خود به‌دست آورده‌اند. با این حال این پیشرفت‌ها به صورت برابر گسترش پیدا نکرده‌اند. در حقیقت نابرابری در تمام منطقۀ آسیا و اقیانوسیه از جمله در کشورهایی که به عنوان مدل‌های پویایی و موفقیت شناخته می‌شدند، در حال افزایش است. به نظر می‌رسد رشد بازار محور به تنهایی نمی‌تواند رفاه و آینده‌ای پایدار برای همگان را تأمین کند.

 

بین سال‌های 1990 تا 2010 ضریب جینی درآمد در 4 کشور از 5 کشور پرجمعیت منطقه افزایش یافته است که این کشورها بیش از 70 درصد جمعیت آسیا و اقیانوسیه را تشکیل می‌دهند. برای مثال چین شاهد افزایش نابرابری درآمدی به 10 درصد و اندونزی به بیش از 8 درصد بوده است. بنگلادش و هند نیز به ترتیب 4 و 5 درصد افزایش این شاخص را تجربه کرده‌اند.

 

مطالعات کمیسیون اقتصادی اجتماعی ملل متحد برای آسیا و اقیانوسیه (ESCAP) نشان می‌دهد که این افزایش، هزینه‌های عظیمی به دنبال داشته است. در حقیقت آمارها نشان می‌دهند که افزایش یک درصدی ضریب جینی سبب کاهش سرانۀ تولید ناخالص داخلی به میزان 154 دلار به صورت متوسط برای کشورهای منطقۀ آسیا و اقیانوسیه می‌شود.

 

در حالی که هزینه‌های جمعی نابرابری درآمد می‌تواند بسیار بالا باشد، شاید مخرب‌ترین تأثیر آن را بتوان در سطح خانواده و افراد جامعه مشاهده کرد. در حقیقت اگر نابرابری طی دهۀ اخیر در 10 کشور آسیا و اقیانوسیه افزایش پیدا نکرده بود، بیش از 153 میلیون نفر از مردم این منطقه می‌توانستند از شرایط فقر خارج شوند. همچنین زنان بیشتری می‌توانستند فرصت تحصیل داشته باشند. قابل توجه است که در بسیاری از کشورهای این منطقه تنها 5 نفر از هر 100نفر زنان مناطق روستایی و فقیر تحصیلات متوسطه را به پایان رسانده‌اند که این آمار در خانوارهای مناطق شهری یک نفر از هر دو نفر زن است.

 

آلودگی هوای داخلی ساختمان سالانه به مرگ بیش از 4 میلیون نفر منجر می‌شود که از این تعداد بیش از  نیمی از آنها در چین و هند اتفاق می‌افتد. علت اصلی این امر را می‌توان در این دانست که بیش از نیمی از مردم منطقۀ آسیا و اقیانوسیه هنوز از روش‌ها و سوخت‌های سنتی و ناکارآمد برای پخت و پز و گرمایش استفاده می‌کنند و ضمناً کمتر از 40 درصد از مردم این منطقه به خدمات بهداشتی و سلامت دسترسی دارند.

 

مقامات کشورهای مختلف هر روز بیشتر به خطر نابرابری شدید درآمدها و فرصت‌ها برای جامعه پی می‌برند. نابرابری سبب تضعیف پیوندهای اجتماعی و از بین‌رفتن تدریجی اعتماد مردم به نهادها می‌شود که می‌تواند سبب تنش‌های اجتماعی و سیاسی و حتی افراطی‌گرایی و وقوع جرم شود. الگوهای نابرابری در مالکیت زمین نیز به نوبۀ خود شرایط زیست‌محیطی برای مردم را بدتر می‌کند (برای مثال برای کشاورزان و کارگران فقیر معدن که اغلب از دستاوردهای پیشرفت‌های اقتصادی- اجتماعی و فناوری محروم هستند.)

 

برنامۀ کاری 2030 برای توسعۀ پایدار با شعار فراگیر بودن توسعه آغاز شده است. در گزارش حاضر تأثیر نابرابری بر مردم و جوامع در سراسر منطقۀ آسیا و اقیانوسیه مورد بررسی قرار گرفته است. همچنین بررسی می‌شود که چرا نابرابری درآمد و ثروت می‌تواند بسیار پایدار باشد و نیز چگونه فناوری‌های جدید دیجتالی می‌توانند در زمینۀ اشتغال و رفاه مردم در آینده تأثیرگذار باشند.

 

در آخر شواهدی ارائه می‌شود که سرمایه‌گذاری در آموزش، امنیت اجتماعی، برنامه‌ریزی شهری و حفظ محیط زیست، ابزارهای موثری برای کاهش نابرابری هستند.

 

 

متن کامل انگلیسی این گزارش به پیوست قابل مطالعه است.

    بازدید:643
    یادداشت ها
    Parameter:304706!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار