کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » اخبار کتابخانه » اشاعه اطلاعات » اسناد ملی و بین المللی
0.0 (0)
گزارشی از مرکز اسناد کتابخانه مجلس؛
[1398/07/07]

معرفی گزیده‌ای از اسناد سازمان ملل کتابخانه مجلس شورای اسلامی (بخش بیست‌و‌ششم)  

ترجمه و تنظیم: شقایق غنیان (کارشناس اشاعه اطلاعات اسناد کتابخانه مجلس)

 

کتابخانۀ مجلس به عنوان کتابخانۀ واسپاری سازمان ملل متحد، از ماه مه سال 1948، انتشارات و اسناد این سازمان را دریافت می‌کند و تنها مرکزی در ایران است که منابع را به سه زبان رسمی انگلیسی، عربی و فرانسه در اختیار دارد.

بخش اسناد سازمان ملل مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی، تلاش می‌کند تا جدیدترین گزارش‌ها و انتشارات سازمان ملل متحد را از طریق وب‌سایت کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی معرفی نموده، در اختیار مخاطبان و پژوهشگران قرار دهد. بخش پیشین این معرفی‌ها را می‌توانید در بخش بیست‌‌و‌پنجم بخوانید.

 

گزارش آرمان‌های توسعۀ پایدار 2017

دپارتمان امور اقتصادی و اجتماعی ملل متحد (DESA)

سازمان ملل متحد-2017

 

برنامۀ کاری 2030 برای توسعۀ پایدار، با هدف نجات جهان از فقر، حفظ سیاره‌ای سالم برای نسل‌های آینده و ایجاد جوامعی صلح‌آمیز و فراگیر ایجاد شد تا بنیانی برای اطمینان از زندگی با عزت و کرامت برای همگان باشد.

 

این حرکت جمعی در قلب خود وعدۀ فراگیر بودن را دارد به طوری که هیچ‌ یک از افراد بشر از چنین پیشرفت پایداری محروم نخواهد بود. برنامۀ کاری 2030 عمداً بلندپروازانه و تحول‌گراست. مجموعۀ 17 آرمان توسعۀ پایدار و اهداف عملیاتی مرتبط با آنها راهنمای کشورها برای دستیابی به این اهداف است. این برنامۀ جهانی در مورد تمام کشورها اجرا می‌شود؛ حتی ثروتمندترین کشورها نیز همچنان باید در موضوعاتی مانند اطمینان از حقوق زنان، غلبه بر نابرابری یا حفظ محیط‌زیست اقداماتی به انجام رسانند.

 

اجرای برنامۀ کاری 2030 آغاز شده است اما زمان در حال گذر است. این گزارش نشان می‌دهد که نرخ پیشرفت در بسیاری از حوزه‌ها بسیار کندتر از آن ‌چیزی است که برای دستیابی به اهداف 2030 مورد نیاز است.

 

لازم است اقدامات متمرکزی برای ارتقای 767 میلیون نفر از مردم جهان که هنوز با درآمدی کمتر از 90/1 دلار آمریکا زندگی می‌کنند، اتخاذ شود. همچنین لازم است از امنیت غذا برای بیش از 793 میلیون نفر در جهان که با مسئلۀ گرسنگی دست و پنجه نرم می‌کنند، اطمینان حاصل شود. باید نرخ کاهش مرگ و میر مادران به دو برابر  افزایش یابد و لازم است حرکت و پیشرفت بیشتری به سمت دستیابی به انرژی پایدار صورت گرفته و سرمایه‌گذاری بیشتری در زیرساخت‌های توسعۀ پایدار انجام شود. آموزش با کیفیت باید در اختیار تمام افراد باشد؛ اگر  تمام کودکان در کشورهایی با درآمد پایین بتوانند تا سال 2030 تحصیلات متوسطه را تمام کنند، درآمد سرانه تا 75 درصد تا سال 2050 افزایش خواهد یافت و ما می‌توانیم مبارزه برای رفع فقر را طی مدت یک دهه به شکل مطلوبی به پیش بریم.

 

نابرابری جنسیتی همچنان مسئله‌ای جدی است. این مسئله در رشد کند نمایندگی و حضور زنان در حیات سیاسی، محدودیت قدرت تصمیم‌گیری حتی در چارچوب خانۀ خود و خشونت علیه زنان در بسیاری از جوامع مشهود است. جوانان با نرخ بالا و هشداردهندۀ بیکاری مواجه هستند، و صدای آنها به اندازۀ کافی در مذاکراتی که زندگی و آیندۀ آنها را تحت تاثیر قرار می‌دهد، به خوبی شنیده نمی‌شود.

 

بیش از دو میلیارد نفر از مردم جهان در کشورهایی زندگی می‌کنند که در آنها بحران آب وجود دارد. 9 نفر از هر 10 نفر ساکنان شهرها، در شهرهایی زندگی می‌کنند که مسئلۀ آلودگی هوا تهدیدی برای سلامت است. گرم شدن کرۀ زمین مسئله‌ای حل نشده باقی مانده است که در رکوردی جدید حدود 1/1 درجه سلسیوس نسبت به دمای دورۀ پیش از صنعتی شدن افزایش یافته است و این امر خود موجب افزایش احتمال وقوع رویدادهای شدید آب و هوایی خواهد شد.

 

توسعۀ پایدار اساساً به حمایت از حقوق بشر و اطمینان از صلح و امنیت بستگی دارد. فراگیر بودن آن همچنین به معنای کاهش نابرابری در داخل و میان کشورها، تقویت کشورهای در معرض خطر و جلوگیری از نزاع و دستیابی به صلح پایدار است.

 

 

این گزارش تصویری از تلاش‌های صورت گرفته تا به امروز را نشان می‌دهد و تأکید می‌کند که رهبری سیاسی سطح بالا و مشارکت برای حرکتی پایدار ضروری است. همچنین در این گزارش نیاز به داده‌های قابل اطمینان، به‌هنگام، قابل دسترسی و تجزیه شده برای ارزیابی پیشرفت و تصمیم‌گیری آگاهانه برای اطمینان از فراگیر بودن فعالیت‌ها مورد توجه قرار گرفته است.

 

برنامۀ کاری 2030 برای توسعۀ پایدار به دنبال بهبود زندگی و آینده تمام افراد بشر در تمام نقاط جهان است. در کنار راهکارهای صلح پایدار که به تصویب مجمع عمومی و شورای امنیت رسیده است، جهان اکنون در دستان خود نقشه کاهش آسیب‌پذیری، افزایش انعطاف‌پذیری و جلوگیری از درگیری‌های مسلحانه را دارد. در حقیقت توسعۀ پایدار و فراگیر هم به خودی خود یک هدف است و هم بهترین شکل برای پیشگیری از رویدادهای ناخوشایند در جهان. چالش کنونی ما اقداماتی است که این برنامه‌ها را به صورت معنادار و لمس‌کردنی وارد زندگی بشر کند.

 

گزارش آرمان‌های توسعۀ پایدار 2017 نگاهی به پشرفت‌های صورت گرفته در راستای تحقق 17 آرمان توسعۀ پایدار در دومین سال اجرای برنامۀ کاری توسعۀ پایدار 2030 است. این گزارش بر مبنای آخرین داده‌های موجود طراحی شده است و هم دستاوردها و هم چالش‌های جامعۀ جهانی را برای حرکت به سمت تحقق کامل ایده‌آل‌ها و اصولی که در برنامه‌های کاری 2030 آمده‌اند، به تصویر می‌کشد.

 

در حالی که طی دهۀ گذشته پیشرفت‌های قابل توجهی در تمام حوزه‌های توسعه ایجاد شده‌اند، سرعت پیشرفت‌های مشاهده شده در سال‌های اخیر برای رسیدن به آرمان‌های توسعۀ پایدار و اهداف برنامۀ کاری 2030 کافی ارزیابی نمی‌شود. همچنین پیشرفت‌ها به صورت برابر اتفاق نیافتاده‌اند و در میان مذاهب، جنسیت‌ها، افراد با سنین مختلف، ثروت و موقعیت جغرافیایی (از جمله شهرنشینان و ساکنان مناطق روستایی و حاشیه‌ای) نابرابری در توسعه و حرکت به سمت تحقق آرمان‌ها دیده می‌شود. در نهایت می‌توان گفت پیشرفت با شتاب‌ بیشتر و فراگیرتر برای دستیابی به چشم‌اندازی که در برنامۀ کاری 2030 ترسیم شده است، ضروری است.

 

 

متن کامل این گزارش به زبان انگلیسی به پیوست قابل مطالعه است.

 

    بازدید:746
    یادداشت ها
    Parameter:304842!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار