کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » اخبار کتابخانه » اشاعه اطلاعات » اسناد ملی و بین المللی
0.0 (0)
اسناد سازمان ملل کتابخانه مجلس
[1397/02/11]

معرفی گزیده‌ای از اسناد سازمان ملل کتابخانه مجلس شورای اسلامی (بخش اول)  

 

کتابخانۀ مجلس شورای اسلامی به عنوان کتابخانۀ واسپاری سازمان ملل متحد، از ماه مه سال 1948، انتشارات و اسناد این سازمان را دریافت می‌کند و تنها مرکزی در ایران  است که منابع را به سه زبان رسمی انگلیسی، عربی و فرانسه در اختیار دارد.

بخش اسناد سازمان ملل مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی، از این پس تلاش خواهد کرد تا جدیدترین گزارش‌ها و انتشارات سازمان ملل متحد را از طریق وب‌سایت کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی معرفی نموده، در اختیار مخاطبان و پژوهشگران قرار دهد.

در بخش اول به گزارش هیئت‌کاری میان­‌سازمانی سرمایه‌گذاری برای توسعه می‌پردازیم:

 

سرمایه‌گذاری برای توسعه: پیشرفت و چشم‌انداز 2018

گزارش هیئت کاری میان­سازمانی سرمایه‌گذاری برای توسعه

سازمان ملل متحد- دپارتمان امور اقتصادی و اجتماعی 2018

Financing for Development: Progress and Prospects 2018

Report of the Inter-agency Task Force on Financing for Development

United Nations- Department of Economic and Social Affairs 2018

گزارش سال 2018 هیئت ­کاری میا‌ن­‌سازمانی سرمایه‌گذاری برای توسعه نشان می‌دهد که بیشتر انواع جریان‌های تأمین مالی برای توسعه در سال 2017 با رشد مواجه بوده و در تمام حوزه‌های فعالیت برنامۀ اقدام آدیس‌­آبابا پیشرفت دیده می‌شود. زیربنای این پیشرفت بهبود در اقتصاد جهانی است،  اما هم­زمان این گزارش هشدار می‌دهد، خطراتی وجود دارند که می‌توانند پیشرفت توسعه را از مسیر خود خارج کنند و موانع ساختاری هم­چنان چشم‌انداز توسعۀ پایدار را تحت تأثیر قرار می‌دهند.

گزارش سال 2018 سیاست‌گذاری‌هایی را پیشنهاد می‌دهد که می‌توانند جهان را در مسیر رشد پایدار برای توسعه قرار دهند. هم­چنین در این گزارش چالش‌های سرمایه‌گذاری بر آرمان‌های توسعۀ پایدار در سال 2018 بررسی می‌شوند که به ارزیابی پیشرفت در زمینۀ اجرای اهداف عملیاتی آرمان‌های توسعۀ پایدار در موضوعات آب و فاضلاب، انرژی پاک و مقرون به صرفه، شهرها و جوامع پایدار، تولید و مصرف پایدار و اکوسیستم‌های زمینی کمک می‌کند.

گزارش سال 2018 دومین ارزیابی اساسی از پیشرفت در اجرا و دستاوردهای تأمین سرمایه برای توسعه و نیز اجرای آرمان‌های توسعه پایدار از زمان تصویب برنامۀ کاری توسعۀ پایدار 2030 و برنامۀ اقدام آدیس‌آبابا می‌باشد. این ارزیابی نظرات کارشناسی، تحلیل‌ها و داده‌هایی تقریباً از60 مؤسسه و نهاد بین‌المللی را گردآوری کرده است که هیئت­کاری میان‌سازمانی سرمایه‌گذاری برای توسعه را تشکیل ‌می‌دهند و زیر نظر دپارتمان امور اقتصادی و اجتماعی ملل متحد (DESA) با همکاری نهادهایی مانند بانک جهانی، صندوق بین‌المللی پول، سازمان تجارت جهانی و نهادهای دیگر سازمان ملل مانند برنامۀ توسعۀ سازمان ملل (UNDP) و کنفرانس تجارت و توسعۀ سازمان ملل (UNCTAD) فعالیت می‌کنند.

متن کامل انگلیسی این گزارش به پیوست قابل مطالعه است.

تنظیم کننده: شقایق غنیان، کارشناس اشاعه و اطلاع رسانی اسناد سازمان ملل

    بازدید:1853
    یادداشت ها
    Parameter:300490!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار