کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » خواندنی‌ها » رویدادها
0.0 (0)
نشست معرفی و بررسی کتاب؛
[1397/07/15]

معرفی کتاب «فرهنگ‌نویسی برای زبان فارسی» در سرای اهل قلم  

 

نشست نقد و بررسی کتاب «فرهنگ‌نویسی برای زبان فارسی» نوشته یوری روبینچیک با ترجمه محسن شجاعی دوشنبه، شانزدهم مهر با حضور مترجم، علی اشرف صادقی و ساغر شریفی در سرای اهل قلم برگزار می شود.

کتاب «فرهنگ‌نویسی برای زبان فارسی» به طور کاملاً تخصصی به امر فرهنگ‌نویسی برای زبان فارسی می‌پردازد. در این کتاب نویسنده مطرح می‌کند که اگر می‌خواهید برای زبان فارسی یک فرهنگ یک یا دو زبانه بنویسید، چه راه‌هایی را باید طی کنید، چه مشکلاتی پیش رو دارید و نظر من نویسنده برای حل این مشکل چیست. این کتاب به مسائل عامی می‌پردازد که هم‌زمان مربوط به فرهنگ‌های یک‌زبانه و دوزبانه‌اند. نویسنده که ایران شناسی است که زندگی خود را وقف زبان فارسی کرده، در این کتاب تلاش کرده است توجه فرهنگ نویسان را به مسایلی حل نشدنی در حوزه واژه سازی و دستور جلب کند. مسائل و دشواری‌های فرهنگ‌نویسی برای زبان فارسی و راهکارهای مربوطه در این کتاب ارایه شده است.  هدف این کتاب ارتقای سطح روش های تالیف فرهنگ های فارسی است.

فرهنگ‌نویسی برای زبان فارسی: مسائل و بررسی‌های انجام شده، بررسی فرهنگ‌نگاشتی واژگان زبان فارسی، پردازش فرهنگ‌نگاشتی ترکیب‌های ثابت، ساختار مدخل فرهنگ و مسائل فرهنگ‌نگاشتی درست‌نویسی، آواشناسی و آوانویسی فارسی، به ترتیب عناوین پنج فصل کتاب «فرهنگ‌نویسی برای زبان فارسی» است.


علاقمندان برای حضور در نشست معرفی و بررسی کتاب «فرهنگ‌نویسی برای زبان فارسی» می توانند دوشنبه (شانزدهم مهرماه)  ساعت ۱۶ به سرای اهل قلم واقع در خیابان انقلاب، خیابان فلسطین جنوبی، کوچه خواجه نصیر، شماره دو مراجعه کنند.

ma.raghebian@gmail.com

    بازدید:1055
    یادداشت ها
    Parameter:301036!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار