کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » خواندنی‌ها » دنیای کتاب
0.0 (0)
بر اساس نظرخواهی بین‌المللی تا سال 2013؛
[1397/10/30]

معرفی محبوب‌ترین کتاب‌های دنیا  

 

در این مطلب قصد داریم با ارائه‌ یک اینفوگرافیک جذاب، که براساس اطلاعات به دست آمده تا سال ۲۰۱۳ طراحی شده است، بهترین کتاب های دنیا را به شما معرفی کنیم.

 

در ادامه بیشتر در مورد کتاب‌های این لیست صحبت خواهیم کرد.

 

 

همان‌طور که اینفوگرافیک را مطالعه کردید، ادبیات انگلیس از نظر تعداد کتاب‌ها بیشترین سهم را در میان محبوب‌ترین کتاب‌های دنیا دارد. بعد از آن ادبیات آمریکا خودنمایی می‌کند.

در ادامه معرفی کوتاهی از هر کتاب خواهیم داشت:

 

کتاب اُدیسه اثر هومر (یونان)

ادیسه یکی از دو کتاب کهن اشعار حماسی یونان اثر هومر و از جمله بهترین کتاب های دنیا است. ادیسه هومر در ادبیات یونان و اروپا چیزی شبیه شناهنامه‌ی فردوسی برای ایرانیان است. کتاب به صورت مجموعه‌ای از سرودها گردآوری است.

ادیسه سرگذشت بازگشت یکی از سران جنگ تروا، ادیسیوس یا الیس فرمانروای ایساکا می‌باشد. در این سفر که بیش از بیست سال به درازا می‌انجامد ماجراهای مختلف و خطیری برای وی و همراهانش پیش آمده. در نهایت ادیسیوس که همگان گمان مینمودند کشته شده، به وطن خود باز گشته و دست متجاوزان را از سرزمین و زن و فرزند خود کوتاه می‌کند.

جالب است بدانید کتاب ادیسه بیشتر از هر کتاب دیگری در دنیا به زبان‌های مختلف ترجمه شده است.

 

کتاب قرآن کریم

کتاب خداوند که معجزه پیامبر اسلام نیز می‌باشد، بیشتر از هر کتاب دیگری در دنیا وجود دارد. شمار این کتاب بیشتر از ۳ میلیارد جلد است و به ۵۰ زبان مختلف ترجمه شده است.

 

کتاب رومئو و ژولیت اثر ویلیام شکسپیر (انگلیس)

رومئو و ژولیت تراژدی نوشته‌ شده توسط ویلیام شکسپیر در شمار بهترین کتاب های دنیا قرار دارد. این کتاب در مورد دو عاشق ناکام است که در نهایت مرگ پایان کارشان می‌شود. این نمایشنامه یکی از محبوب‌ترین نمایشنامه‌های شکسپیر در زمان حیاتش می‌باشد و در کنار هملت یکی از نمایشنامه‌هایی است که بر روی پرده رفته‌است. امروزه از شخصیت‌های اصلی داستان به‌عنوان عاشقان آرمانی یاد می‌شود.

 

انجیل شاه جیمز

بعد از قرآن، این کتاب بیشترین آمار چاپ را با دو و نیم میلیارد جلد در دست دارد. اطلاعات بیشتر در مورد این کتاب را می‌توانید در ویکی پدیا بخوانید.

 

دن کیشوت اثر سروانتس (اسپانیا)

کتاب دن کیشوت با ترجمه درخشان محمد قاضی به راستی یکی از بهترین کتاب های دنیا است که هرکسی آن را بخواند از آن لذت می برد.

دن کیشوت داستان نجیب‌زاده‌ای میانسال است که شب و روز کتاب و داستان پهلوانی می‌خواند و در این زمینه حتی یک کتاب هم وجود ندارد که او نخوانده باشد. همه‌ی پهلوانان و شوالیه‌ها را می‌شناسد و ماجراهایی که بر سر آن‌ها آمده است، از بر دارد. حال در دورانی که دیگر پهلوانی رونق ندارد، دن کیشوت تحت تاثیر کتاب‌ها و تخیلات ذهنی خودش، تصمیم می‌گیرد زره بپوشد، کلاه‌خود بر سر بگذارد، شمشیر به دست بگیرد و سوار بر اسب ناتوان‌تر از خودش عدالت را در دنیا برقرار کند و از مظلومان در برابر حاکمان ظالم و ستمگر دفاع کند.

 

کتاب رابینسون کروزوئه اثر دانیل دفو (انگلیس)

رابینسون کِروزوئه یا رابینسون کروسو  مشهورترین رمان نویسنده انگلیسی دانیل دِفو است. این کتاب یک خود زندگینامه منحصر به‌ فرد روحانی و خیالی است که لقب «پدر رمان انگلیسی» را برای خالقش به ارمغان آورد.

قهرمان داستان زندگی مرفه خود در بریتانیا را برای مسافرت در دریاها رها می‌کند. پس از اینکه از یک کشتی شکستگی جان سالم به در می‌برد، ۲۸ سال را در یک جزیره و اغلب به تنهایی به گذران زندگی می‌پردازد تا آنکه زندگی یک بومی وحشی آن جزیره را نجات داده و نام «جمعه» بر وی می‌نهد. این دو مرد سرانجام آن جزیره را به مقصد بریتانیا ترک می‌کنند. دفو شاید بخشی از کتابش را بر اساس تجارب واقعی یک ملوان اسکاتلندی به نام الکساندر سِلکرک نگاشته باشد که به سال ۱۷۰۴ پس از ستیز با ناخدای کشتی، وی را به درخواست خودش در ساحل جزیره‌ای خالی از سکنه رها کردند.

 

رؤیای تالار سرخ اثر سائو شچین (چین)

این کتاب از شاهکارهای ادبیات کلاسیک چین و از بهترین کتاب های دنیا بشمار می‌آید که در زمان دودمان چینگ نوشته شده‌است. رمان یک روایت عاشقانه است و ماجرای بائویو اشراف‌زاده و علاقه او به دو عموزاده‌اش و تردید او در انتخاب میان آن دو را روایت می‌کند.

 

پروژه‌ خونین او

این کتاب فقط به زبان انگلیسی ترجمه شده است. معرفی این کتاب را در اینجا  بخوانید.

 

غرور و تعصب اثر جین آستین (انگلیس)

داستان کتاب غرور و تعصب از جایی آغاز می شود که مردی ثروتمند و خوش سیما به نام «بینگلی» در همسایگی خانواده‌ی «بنت» سکونت می‌کند. خانم بنت که شدیداً علاقمند است برای دخترانش همسری مناسب پیدا کند، درصدد است که توجه آقای بینگلی را جلب کند و…

 

داستان دو شهر اثر چارلز دیکنز (انگلیس)

این رمان پرفروش‌ترین رمان تک جلدی جهان و از بهترین کتاب های دنیا است. داستان آن در مورد جوانی است که تحت تعالیم اشرافی‌گرائی‌های فرانسوی در سالهای منتهی به انقلاب قرار دارد و خشونتهای انقلابیون را نسبت به اشراف سابق، در سالهای اول انقلاب فرانسه به تصویر می‌کشد.

 

افسانه‌های اندرسون اثر هانس کریستیان آندرسن (دانمارک)

افسانه های اندرسون شامل مجموعه داستان هایی برای کودکان و نوجوانان است که از معروف‌ترین داستان‌های او می‌توان از پری دریایی کوچولو، بندانگشتی، جوجه اردک زشت، زندگی من، ملکه برفی، دخترک کبریت فروش و لباس جدید امپراتور نام برد.

 

بیست هزار فرسنگ زیر دریا اثر ژول ورن (فرانسه)

مردم جهان متوجه موجود ناشناسی می‌شوند، که در اعماق آب‌ها زندگی می‌کند. عده‌ای گمان می‌کنند او یک کوسه بزرگ است، اما عدهٔ دیگری معتقدند که او نوعی هیولای دریایی ناشناخته‌است. اما کمتر کسی می‌تواند تصورش را بکند، که آن موجود، وسیله‌ایست ساخته دست بشر.

پروفسور «آروناکس» به همراه «ندلند» که صیاد نهنگ است، و یک دوست دیگر، با یک کشتی تحقیقاتی به جستجوی این هیولای زیر آب می‌روند. اما کشتی در اثر برخورد با آن موجود آسیب می‌بیند و پروفسور «آروناکس» و همراهانش، از یک زیردریایی سر درمی‌آورند. چیزی که تا کنون مانندش را ندیده و حتی تصورش را هم نکرده‌اند.

 

آلیس در سرزمین عجایب اثر لوئیس کارول (انگلیس)

آلیس در سرزمین عجایب که یکی از بهترین کتاب های دنیا است در ایران نیز بسیار معروف است. این رمان شامل خیالی سفر دختری به نام آلیس را تعریف می‌کند که به دنبال خرگوش سفیدی به سوراخی در زمین می‌رود و در آنجا با ماجراهای عجیبی روبه رو می‌شود. این کتاب که برای کودکان منتشر شده است از بهترین کتاب های دنیا در طول تاریخ به شمار می رود.

 

ماجراهای هاکلبری فین اثر مارک تواین (آمریکا)

ماجرای این کتاب درباره پسری به نام هاکلبری فین و برده ای فراری به نام جیم است که تلاش می کنند راهی برای رسیدن جیم به آزادی پیدا کنند. آنها درگیر ماجراهای زیادی می شوند و با افراد جالبی مواجه می شوند. تم اصلی این داستان کشمکش های وجدانی و اخلاقی هاکلبرفین با خودش است و این که چگونه این کشمکش ها در طول داستان هاک را تغییر می‌دهد.

 

او: تاریخ یک ماجراجویی اثر اچ. رایدر هگرد (انگلیس)

این رمان در سال ۱۸۸۷ به صورت سریالی در مجله گرافیک به چاپ رسید و به دلیل استقبال فوق العاده خوانندگان به صورت کتاب به چاپ رسید و تاکنون نیز در حال تجدید چاپ است. این اثر یکی از آثار کلاسیک ادبیات تخیلی و جز بهترین کتاب های دنیا است.

رمان شرح سفر شخصی به نام هوراس هولی و همراهش به یک سلسله پادشاهی گمشده در قاره آفریقا است. آنها با قبایل اولیه و ملکه ای رازآمیز برخورد می‌کنند و…

 

ماجرای شرلوک هلمز اثر آرتور کانن دویل (انگلیس)

شرلوک هولمز، از جمله بهترین کتاب های دنیا در ژانر پلیسی – معمایی است. هلمز کارآگاه داستانی است که شهرتی بیش از آفریننده‌ی خود دارد و تا کنون خوانندگان بسیاری را مجذوب ماجراهای پیچیده و پر هیجان خود کرده است. بین سال‌های ۱۸۹۰ تا ۱۸۹۳ سری کتاب‌های شرلوک هولمز و دکتر واتسن چاپ شدند.

 

دراکولا اثر برام استوکر (انگلیس)

دراکولا از بهترین کتاب های دنیا در ژانر ترسناک است که در سال ۱۸۹۷ نوشته شده است. شخصیت اصلی این رمان کنت دراکولای خون آشام است.

داستانی از تلاش دراکولا برای سفر از ترانسیلوانیا به انگلستان، برای پیدا کردن خون تازه و گسترش خون آشام ها و هم چنین شرح جنگ میان دراکولا و گروه کوچکی از زنان و مردان به رهبری پروفسور ون هلسینگ، می‌باشد.

 

گتسبی بزرگ اثر اسکات فیتزجرالد (آمریکا)

نیک کراوی از اهالی غرب میانه آمریکاست و برای ادامه زندگی به ساحل شرقی آمریکا آمده است. نیک در همسایگی فردی به نام جی گتسبی زندگی جدید خود را در غرب آغاز می‌کند. گتسبی بسیار ثروتمند است و بخاطر مهمانی‌های باشکوهی که در خانه اربابی‌اش برگزار می‌کند شهره خاص و عام است. در مورد ثروت هنگفت او و اینکه این ثروت چگونه بدست آمده است شایعات زیادی بر سر زبان‌ها است. هیچ‌کس چیزی از گذشته وی نمی‌داند و…

 

بربادرفته اثر مارگارت میچل (آمریکا)

داستان کتاب از این قرار است که اسکارلت بزرگ ترین دختر میچل صاحب مزرعه پنبه تارا تنها به یک چیز می‌اندیشد؛ ازدواج با اشلی ویلکز پسر مالک مزرعه مجاور. در یک مهمانی در خانه ویلکز اسکارلت به اشلی اظهار علاقه می کند ولی اشلی عنوان می کند که به ملانی دختر عمویش می خواهد ازدواج کند و…

 

هابیت اثر جی. آر. آر. تالکین (انگلیس)

در روستای شایر نجیب‌زاده روستایی جوانی به نام بیلبو بَگینز زندگی می کند که چندان بزرگتر از یک خرگوش بزرگ یا یک آدم کوچولو نیست، ‌با پاهای کاملاً بی‌صدا و بدنی پوشیده از موی بلند ابریشمین. او بورژوای ساده‌ای به شیوه انگلیسی است که در رفاه و آسودگی و کم‌میلی نسبت به تلاش و با عادت به تنبلی درون خانه‌ای زندگی می‌کند که نیاکانش به بهترین شکلی سامان داده‌اند.

همه چیز طبق روال عادی پیش میرود تا روزی که سیزده دورف به همراه گندالف، جادوگر بزرگ پا به روستای شایر می گذارند و…

اقتباس سینمایی از این کتاب نیز بسیار بسیار مشهور و دیدنی است.

 

سپس هیچ‌کدام باقی نماندند اثر آگاتا کریستی (انگلیس)

ده نفر. هفت مرد و سه زن، توسط افرادی به ظاهر مختلف دعوت می‌شوند که تعطیلات خود را در جزیره‌ای دورافتاده به نام «جزیرهٔ زنگی» بگذرانند. بعضی از آن‌ها قبلاً همدیگر را سر موضوعی می‌شناخته‌اند؛ ولی بیشترشان قبل از رفتن به جزیره هیچ‌گاه یکدیگر را ندیده بوده‌اند.

این ده نفر هر کدام به گونه‌ای در گذشتهٔ خود باعث قتل یک فرد شده‌اند. پس از گذشت مدتی در جزیره، آن‌ها متوجه می‌شوند که همه از سوی یک فرد به آن جا دعوت شده‌اند و…

 

شازده کوچولو اثر اگزوپری (فرانسه)

شازده کوچولو که از بهترین کتاب های دنیا است، «خوانده شده‌ترین» و «ترجمه شده‌ترین» کتاب فرانسوی‌زبان جهان است.

سال ۱۹۳۵، هواپیمای سنت اگزوپری، که برای شکستن رکورد پرواز بین پاریس و سایگون تلاش می‌کرد، در صحرای بزرگ آفریقا دچار نقص فنی شد و به ناچار در همان‌جا فرودآمد. همین سانحه دستمایه الهام شازده کوچولو شد که در آن شخصیت قهرمان داستان، خلبانی بی‌نام، پس از فرود در کویر با پسر کوچکی آشنا می‌شود. پسرک به خلبان می‌گوید که از سیارکی دوردست می‌آید و آنقدر آنجا زندگی کرده که روزی تصمیم می‌گیرد برای اکتشاف سیاره های دیگر دیار خود را ترک کند و…

 

کتاب ۱۹۸۴ اثر جرج اورول (انگلیس)

کتاب ۱۹۸۴ یک رمان تخیلی محسوب می شود که در رد نظام‌های تمامیت‌خواه (توتالیتر) و کمونیسم نوشته شده است. ۱۹۸۴ در میان بهترین کتاب های دنیا قرار دارد.

شخصیت اصلی کتاب ۱۹۸۴ وینستن اسمیت است که در وزارت حقیقت کار می‌کند. وینستن تنها زندگی می‌کند و با اینکه کارمند حزب است از آن تنفر دارد و بنابر یک سری از حوادث و اتفاقات که در کتاب نقل شده است، می‌داند که حزب، حیقیقت و باورهای مردم را تحریف می‌کند و…

 

شیر، کمد و جادوگر اثر سی. اس. لوئیس (انگلیس)

شیر، کمد و جادوگر عنوان اولین جلد از سری رمان های سرگذشت نارنیا نوشته سی. اس. لوئیس است که در تاریخ ۱۶ اکتبر ۱۹۵۰ برای اولین بار به چاپ رسید. این کتاب یکی از بهترین کتاب های دنیا است و شاهکاری در ادبیات فانتزی است.

اقتباس سینمایی از کتاب نیز بسیار مشهور است.

نارنیا نام دنیایی است که از سوی سی. اس. لوییس خلق شده و فرمانروای آن شیری به نام اصلان است. این دنیا، دنیایی موازی در کنار دنیای ما، اما با قوانین خاص خود است که موجوداتی جادویی و اساطیری مانند کوتوله‌ها، فان‌ها، غول‌ها، جادوگرها و… در آن زندگی می‌کنند. در این دنیا برخی از حیوانات توانایی صحبت کردن دارند، مانند خرس‌ها، موش‌ها، سنجاب‌ها و…، البته حیوانات عادی که قادر به صحبت نیستند نیز ساکن نارنیا هستند و…

 

ناتور دشت اثر سالینجر (سلینجر) (آمریکا)

هولدن کالفیلد نوجوانی هفده ساله‌ است که در لحظهٔ آغاز رمان، در یک مرکز درمانی بستری است و ظاهراً قصد دارد آن‌ چه که پیش از رسیدن به این‌ جا از سر گذرانده برای کسی تعریف کند و همین‌ کار را هم می‌کند و رمان نیز بر همین پایه شکل می‌گیرد.

 

ارباب حلقه‌ها اثر جی. آر. آر. تالکین (انگلیس)

 

عنوان این مجموعه به شخصیت منفی این داستان، سائرون اشاره دارد که قبلا حلقه‌ی یگانه را خلق کرده تا بر دیگر حلقه‌های قدرت تسلط داشته باشد و از ‌آن‌ها به عنوان سلاحی برای فتح و تسلط بر سرزمین میانه استفاده کند.

این داستان در سرزمینی خیالی به نام سرزمین میانی که در زبان الفی به نام آردا شناخته می‌شود در جریان است. از شخصیت‌های معروف داستان می‌توان به آراگورن و سائورون اشاره کرد. آراگورن پسر آراتورن که از نژاد نومه نور است، وارث پادشاهی فراموش شده الندیل و ایزیلدور در سرزمین میانه است. آراگورن پس از نابود شدن سائرون به عنوان پادشاهاله سار تاج گذاری کرد و صلح را به ارمغان آورد و…

 

کشتن مرغ مینا اثر هارپر لی (آمریکا)

رمان کشتن مرغ مینا از زبان دختری به نام اسکات فینچ روایت می‌شود که دختر وکیل سفیدپوستی به نام اتیکاس فینچ است که دفاع از جوان سیاه‌پوستی به نام تام رابینسون را که به اتهام ناروای تجاوز به یک دختر سفیدپوست در شهر کوچکی به نام مِیکوم، آلاباما محاکمه می‌شود، به عهده می‌گیرد.

مردم این شهر در رمان، مردمی خودپسند و نژادپرست معرفی شده‌اند. اتیکاس فینچ، وکیلی انسان‌دوست، جسور و شجاع و پدری مهربان و دوست‌داشتنی است. او با قدرت و بی‌باکی از عدالت و انسانیت دفاع می‌کند و…

 

کاترپیلار خیلی گرسنه اثر اریک کارول (آمریکا)

این داستان زیبا که از بهترین کتاب های دنیا است روایتگر کرم پروانه – کاترپیلار – گرسنه ای است که زندگی اش به عنوان موجودی کوچک و ناچیز در یکشبنه روزی از تخمی که روی برگی افتاده شروع می شود و تا هفته بعد که به یک پروانه زیبا تبدیل می شود،‌ در کالبد کرم ادامه می یابد و…

مخاطبان این رمان، کودکان و نوجوانان هستند.

 

تپه واترشیپ اثر ریچارد آدامز (انگلیس)

نام رمان نیز برگرفته از تپه‌ای است که در مجاورت محل زندگی ریچارد آدامز قرار داشته است. ماجرا درباره گروهی از خرگوش‌ها است که از زادگاه خود به ناچار فرار می‌کنند و در جستجوی منزل‌گاه جدید با خطرات زیادی روبرو می‌گردند و…

 

نقل قول هایی از مائو اثر مائو تسه تونگ (چین)

نقل‌قول‌هایی از مائو تسه‌تونگ کتابی از منتخب سخنان و نوشته‌های مائو تسه‌تونگ، رهبر اسبق حزب کمونیست چین است، که از ۱۹۶۴ تا ۱۹۷۶ انتشار یافت، و به‌طور گسترده‌ای در طول انقلاب فرهنگی چین توزیع شد.

این کتاب نوشته خود مائو نیست. بلکه تمام آن گردآوری نقل‌قول‌هایی از او در جاهای مختلف و به مناسبت‌های گوناگون است.

 

رمز داوینچی اثر دن براون (آمریکا)

ماجرای داستان حول یک تئوری خاص در مورد تاریخ مسیحیت می‌گردد که پیش از این کتاب نیز در موردش صحبت شده است و تاریخ‌دانانی با آن موافقند. کتاب «خون مقدس، جام مقدس» منبع اصلی براون برای این تئوری‌ها بوده است. طبق این تئوری عیسی مسیح با مریم مجدلیه ازدواج کرده است و صاحب فرزند شده است و کلیسای کاتولیک و واتیکان با اطلاع از این قضایا قصد در پنهان کردن آن‌ها داشته‌اند. در ضمن «جام مقدس» نه یک شیئی بلکه خود مریم مجدلیه است.

داستان کتاب در کشورهای فرانسه و بریتانیا و در بعضی اماکن مشهور این دو کشور اتفاق می‌افتد و…

 

هری پاتر اثر جی. کی. رولینگ (انگلیس)

هَری پاتِر نام مجموعه‌ای از رمان ‌های سبک خیال‌پردازی است که توسط نویسندهٔ انگلیسی، جی.کی. رولینگ نوشته شده‌ است. این کتاب‌ها به شرح ماجراهای یک جادوگر نوجوان به نام هری پاتر به همراه بهترین دوستانش، رون ویزلی و هرمیون گرنجر، در مدرسهٔ علوم و فنون جادوگری هاگوارتز می‌پردازند.

 

سه‌گانه میلنیوم اثر استیگ لارسن (سوئد)

سه‌گانه میلنیوم نام یک مجموعه رمان جنایی پرفروش که توسط نویسنده سوئدی استیگ لارسن خلق و نوشته شده است. شخصیت‌های اصلی در این سری لیسبت سالاندر دختری بیست تا سی ساله با حافظه‌ای قوی و روابط اجتماعی ضعیف و میکائیل بلومکویست یک محقق روزنامه‌نگار و ویراستار مجله‌ای به نام میلنیوم هستند.

هنگامی که استیگ لارسن شروع به نوشتن این سری کرد، قصد نوشتن ده کتاب را داشت اما بدلیل مرگ ناگهانی و زودهنگام، او فقط توانست سه نسخه اول و نیمی از قسمت چهارم را تمام کند.

منبع: کافه‌بوک

 

پ.ن:  متأسفانه مشخص نیست این آمار و نظر خواهی از کدام کشورها انجام گرفته و سهم کشورهای آسیایی در این نظرخواهی چه بوده است. اما تقریباً تمامی این کتاب‌ها از آثار جهانی معروفی هستند که در ایران نیز طرفداران زیادی دارد و از آثار برتری است که کتابخوانان حرفه ای ایرانی نیز آنها را برای خواندن معرفی می‌کنند. پس بی‌راه نیست اگر این لیست را همراه داشته باشیم و زمان امانت گرفتن از کتابفروشی‌ها یا خرید کتاب، به تهیه و خواندن آثار خوانده نشده‌مان از این لیست توجه ویژه کنیم.

    بازدید:1099
    یادداشت ها
    Parameter:303632!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار