کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » اخبار کتابخانه » اشاعه اطلاعات » اسناد ملی و بین المللی
0.0 (0)
مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی
[1399/10/20]

معرفی اسناد اهدایی مرحوم اسماعیل سامنی  

 

آرشیو مرکز اسناد کتابخانه مجلس شورای اسلامی تنها آرشیو اسناد پارلمانی کشور محسوب می­‌گردد که از ارزش و اعتبار خاصی برخوردار است در این آرشیو علاوه بر اسناد پارلمان، مجموعه اسناد تاریخی و ملی موجود می­‌باشد.

مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی به جهت غنای بیشتر این آرشیو اقدام به فراهم­‌آوری اسناد تاریخی و ملی نموده است که این مهم از طریق گردآوری اسناد اهدایی خاندان­‌های سرشناس و شخصیت­‌های بارز و خرید اسناد مرتبط با پارلمان انجام گردید.

در میان مجموعه اسناد اهدایی می­ توان به اسناد ارزشمند خاندان سامنی اشاره کرد:

 اسماعیل سامنی، مستشار دیوان عالی کشور، رئیس دادگاه‌های شهر تهران، رئیس عدلیه شهرستان­‌های بروجرد، کردستان، آذربایجان، قزوین و اراک و استاندار ساری، بازرس قضائی انتخابات در دوره پهلوی اول بود.

مجموعه اسناد اهدایی خاندان سامنی بیش از 4000 برگ سند می­‌باشد که در دو مرحله در سال­‌های 1394 و 1398 توسط فرزند ایشان به کتابخانه اهدا گردید. این مجموعه به نام اسماعیل سامنی در آرشیو مرکز اسناد کتابخانه مجلس ثبت شده است و به شیوه مطلوب بایگانی، حراست و نگهداری می­‌گردد که برای انجام امور پژوهشی محققین و پژوهشگران تاریخی قابل دسترس می­‌باشد.

مجموعه حاضر شامل اسناد مکاتبات اداری و شخصی، دعوت‌نامه­‌ها، اسناد احکام استخدامی و کارگزینی، سمت‌­ها و پست­‌های مختلف، نامه‌های مربوط به اهالی سامن، مجموعه اسناد قدیمی از قبیل مصالحه­‌نامه، اعتراف­‌نامه، قبض و رسید مربوط به فتحعلی بیک (امین­‌الرعایا، پدر ایشان)، روزنامه­‌های قدیم دوره ناصرالدین شاه، یک جلد از نسخه قدیمی قرآن کریم، اسناد شرعی قدیمی مربوط به قریه سامن، تعدادی عکس و قاب عکس و همچنین  فرامین و احکام اعطایی از ناصرالدین شاه، امیرکبیر و فیروز میرزا نخست‌­وزیر به میرزا نصرالله‌خان مستوفی پدر مادر اسماعیل سامنی، اوراق قدیمی و خطوط میرزا نصرالله خان مستوفی، اسناد مربوط به مدرسه سامن و قباله انتقال آن توسط دختر ایشان به وزارت آموزش و پرورش می­باشد.

همچنین لازم به ذکر است که یک جلد کتاب خطی مذُهب شامل بوستان، گلستان و قصاید عربیه مکتوب در تاریخ 1283 قمری به بخش نسخ خطی کتابخانه اهداء گردیده است که این اهدایی گرانقدر در گنجینه نسخ خطی به ثبت رسیده است.

در اینجا لازم است از اقدام شایسته سرکار خانم سامنی، برای اهدای این اسناد ارزشمند که موجب غنای هرچه بیشتر مجموعه اسناد کتابخانه مجلس گردیده است، کمال تشکر و قدردانی را داشته باشیم.

در پایان مرکز اسناد کتابخانه مجلس شورای اسلامی از تمام افراد بارز و سرشناسی که به نوعی در ارتباط با پارلمان کشور بوده و هستند تقاضا دارد، در صورت تمایل، اسناد خود را در اختیار این مرکز قرار دهند تا به نحو مطلوب از اسناد حفظ و صیانت گردد و جهت انجام امور پژوهشی در اختیار محققین قرار گیرد.

معرفی: فریناز متشرعی،‌ زهراء جعفری

 

حکم ممهور نایب­‌السلطنه امیرکبیر مبنی بر واگذاری رسیدگی به امور وظایف و موقوفات ممالک محروسه به میرزا نصرالله خان مستوفی ( تاریخ سند: شوال 1290)

 

فرمان ممهور نصرت‌­الدوله فیروز مبنی بر واگذاری رسیدگی به امور وظایف و موقوفات ملایر به میرزا نصرالله خان مستوفی  (تاریخ سند: جمادی الاول 1279)

 

فرمان ممهور ناصرالدین شاه قاجار درباره انتخاب و دستورالعمل امنای وظایف ممالک محروسه جهت انتظام امر مستمریات و موقوفات آنجا (تاریخ سند: شوال 1279)

 

فرمان ممهور ناصرالدین شاه قاجار درباره تعیین حدی برای حق برات­ نویسی که همه ساله از مستمریات کسر می­گردد (تاریخ سند: ربیع الاول 1282)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

    بازدید:854
    یادداشت ها
    Parameter:306107!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار