کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » اخبار کتابخانه » ریاست » روابط عمومی
0.0 (0)
انتشار مشروح مذاکرات مجلس با فاصله یک هفته از تاریخ برگزاری جلسات؛
[1397/11/06]

مشروح مذاکرات مجلس در پایگاه اطلاع‌رسانی کتابخانه مجلس به‌روز‌ رسانی می‌شود  

تهیه و تنظیم گزارش:‌ مرضیه راغبیان

 

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل کتابخانه مجلس، هم‌زمان با چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، «مشروح مذاکرات مجلس شورای اسلامی»، به روز رسانی می‌شود.

سّیدمهدی قریشی، مدیر روابط عمومی و امور بین‌الملل کتابخانه مجلس، با اعلام این خبر گفت: «مشروح مذاکرات مجلس شورای اسلامی»، به روز رسانی می‌شود و از این پس تنها با یک هفته فاصله از تاریخ برگزاری هر جلسه، در پایگاه اطلاع‌رسانی این کتابخانه، منتشرخواهد شد.

 

 

کتابخانه،  موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی، در راستای رسالت خود مبنی بر خدمات‌دهی به نمایندگان مجلس شورای اسلامی و نیز پژوهشگران و محققان حوزه علوم انسانی کشور به ویژه پژوهشگران در حوزه قانون‌گذاری و مجلس، در تلاش است تا منابع مورد نیاز محققان اعم از کتاب‌های چاپی، سنگی، سربی،‌ خطی،‌ نشریات و سی‌دی‌ها و لوح‌های مرتبط را فراهم کند. یکی از این منابع مهم و ضروری جهت تحقیق در حوزه مجلس و قانون‌گذاری،‌ «مشروح مذاکرات مجلس» است.

منابع مشروح مذاکرات اعم از مشروح مذاکرات مجلس شواری ملّی، مجلس سنا و مجلس شورای اسلامی، به صورت فیزیکی از سال های قبل در کتابخانه مجلس تهیه شده و با درخواست حضوری مراجعان در اختیارشان قرار می‌گرفت. اما برای سهولت دسترسی کلیه پژوهشگران به این منابع، از چند سال قبل کتابخانه مجلس در پروژه‌ای بزرگ و مهم، اقدام به تایپ، پیاده‌سازی، غلط‌‌گیری و بارگزاری مشروح مذاکرات «7 دوره مجلس سنا» و  «24 دوره مجلس شورای ملّی» کرد. متن کلیه جلسات این دوره‌ها به صورت ورد، در پایگاه اطلاع‌رسانی کتابخانه مجلس به نشانی www.ical.ir قابل بازیابی است.

 

 

پس از آن، مشروح مذاکرات مجلس شورای اسلامی نیز که به صورت مجلّد در واحد نشریات کتابخانه مجلس نگهداری می‌شد، با کمک واحد دیجیتال‌سازی کتابخانه مجلس،‌ اسکن شده، به صورت فایل پی‌دی‌اف در اختیار مراجعه‌کنندگان قرار گرفت.

 

 

در سال اخیر، مصوّبه‌ای در خصوص به‌روزرسانی مشروح مذاکرات مجلس توسط هیئت امنای محترم کتابخانه مجلس صادر شد که مورد تأکید رئیس محترم مجلس شورای اسلامی، ‌جناب آقای دکتر لاریجانی،‌  قرار گرفت. با توجه به این مصوّبه و دستور رئیس محترم کتابخانه مجلس، حجت‌الاسلام سیّد علی عماد، واحد روابط عمومی و امور بین‌الملل کتابخانه مجلس، مسئول انجام این مهم شد.

روابط عمومی و امور بین‌الملل کتابخانه مجلس، با تلاش کارشناسان خود، از آبان‌ماه سال جاری، بارگزاری مشروح مذاکرات مجلس شورای اسلامی را آغاز نمود و با کمک واحدهای نشریات، دیجیتال‌سازی و سازماندهی، پی‌دی اف دوره‌های مختلف مجلس شورای اسلامی با کیفیت خوب، پس از مرتب‌سازی و تایپ اطلاعات هر جلسه، در‌ بخش مشروح مذاکرات پایگاه اطلاع‌رسانی این کتابخانه، منتشر شد.

 

واحد روابط عمومی و امور بین‌الملل کتابخانه مجلس در تلاش است تا بتواند صورت کامل مشروح مذاکرات هر جلسه را در قالب فایل پی دی‌اف، تنها با یک هفته فاصله از تاریخ برگزاری جلسه، در پایگاه اطلاع‌رسانی این کتابخانه، منتشر کند.

 

هم‌اکنون صورت کامل مشروح مذاکرات تمام جلساتی 7 دوره مجلس سنا و 24 دوره مجلس شورای ملّی در قالب متن و صورت کامل 10 دوره مشروح مذاکرات مجلس شورای اسلامی (دوره دهم تا آخر سال 1396) در پایگاه اطلاع‌رسانی کتابخانه، ‌موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی به نشانی  www.ical.ir قابل بازیابی است.

 

پژوهشگران و محققان محترم می‌توانند پس از ورود به این پایگاه،‌ روی گزینه «مشروح مذاکرات» دو بار کلیک کنند و از سه گزینه «مشروح مذاکرات مجلس سنا»،‌ »مشروح مذاکرات مجلس شورای ملّی» و «مشروح مذاکرات مجلس شورای اسلامی»،‌ دوره مورد نظر را انتخاب کنند.

برای استفاده از جستجوی پیشرفته این سامانه، در مورد «مشروح مذاکرات مجلس شورای اسلامی»، اطلاع از شماره یا تاریخ جلسه،‌ ضروری است. اما برای جستجوی «مشروح مذاکرات مجلس سنا» و «مشروح مذاکرات مجلس شورای ملّی»، تنها با وارد کردن کلیدواژه یا عبارت مورد نظر، می‌توان فایل متنی جلسه را بازیابی کرد.

    بازدید:1394
    یادداشت ها
    Parameter:303652!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار