کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » اخبار کتابخانه » اشاعه اطلاعات » اسناد ملی و بین المللی
0.0 (0)
معرفی گزیده‌ای از گزارش‌های دولتی کتابخانه مجلس (بخش سی ام)
[1399/02/17]

مستندنگاری پروژه های شاخص شهر تهران  

تهیه و تنظیم: زهرا غلامحسین‌پور (کارشناس اسناد کتابخانه مجلس)

 

واحد گزارش­‌های دولتی کتابخانه مجلس شورای اسلامی، مجموعه­‌ای از گزارش‌­های سازمان­‌ها، وزارت‌خانه­‌ها و نهادهای دولتی را به صورت کارنامه، گزارش عملکرد، تک‌نگاشت، سالنامه و آمار، گزارش کنفرانس­‌ها، قطعنامه‌­ها و سمینارها در اختیار دارد که همه ساله از طرق مختلف نظیر خریداری، اهداء و انتقال از بایگانی راکد مجلس تهیه می‌­کند.

این واحد تلاش دارد تا جدیدترین منابع خود را از طریق وب‌سایت کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی معرفی نموده و در اختیار مخاطبین قرار دهد. بخش‌ پیشین این معرفی‌ها را می‌توانید در بخش بیست و نهم بخوانید.

 

مستندنگاری پروژه های شاخص شهر تهران: نوسازی بافت های فرسوده شهر تهران

 

شهرداری تهران به عنوان بزرگترین نهاد مدیریت شهری کشور،‌ دارای گنجنیه ارزشمندی از تجارب مدیریتی است که مشتمل بر اقدامات متنوع و فعالیت های گوناگون می باشد. در این راستا مستند نگاری برنامه های نوسازی شهر تهران از اهمیتی دو چندان برخوردار است چرا که علاوه بر ماهیت چند بعدی آن،‌ دارای رویکردها،‌ روش ها و فرآیندهای مشترک با دیگر کلان شهرهای کشور بوده و از همین روی می تواند به کستردگی مورد بهره برداری قرار گیرد.

 

این سازمان از بدو تأسیس تاکنون با اتخاذ رویکردهای متعدد،‌ اقدامات گسترده ای را صورت داده است بی تردید مستندسازی این تحولات و اقدامات ضمن جلوگیری از تکرار امور و تحمیل هزینه های اضافی، با فراهم سازی بستر انتقال تجربه و تولید دانش،‌ شرایط بهتری را برای تصمیم گیری  مناسب رقم می زند.

 

مجلد حاضر،‌ با هدف مستندنگاری مجموعه تجارب سازمان نوسازی شهر تهران،‌ در حوزه نوسازی شهری و بر مبنای اسناد و اطلاعات موجود و در دسترس سازمان،‌ تدوین شده است و بازه زمانی سال 1374 تا پایان نیمه اول سال 1393 را در بر می گیرد.

 

در این گزارش موارد مهمی چون؛ پروژه نواب، طرح ویژه نوسازی ناحیه امام علی(ع)، طرح های منظر شهری محلات دارای بافت فرسوده، پروژه های نوسازان، راه اندازی و مدیریت دفاتر تسهیل گری و دفاتر خدمات نوسازی محله، راه اندازی ستادهای احیا،‌ بهسازی و نوسازی مناطق،‌ تشکیل کمیته هماهنگی و برنامه ریزی نوسازی شهر تهران و همچنین مجموعه فعالیت های سازمان در بخش پژوهش و توسعه مورد بررسی قرار گرفته و توجه به تجارب سایر کشورها نیز برای درک بهتر ابعاد مختلف موضوع،‌ دور از ذهن نمانده است.

 

این گزارش در7 فصل تنظیم شده است:

فصل ا- ادبیات مستند نگاری

فصل2- چارچوب نظری و مفهومی نوسازی

فصل 3- تجارب نوسازی شهری در ایران و جهان

فصل 4- آشنایی با سازمان نوسازی شهر تهران

فصل 5- رویکردها و اقدامات سازمان نوسازی

فصل 6- نتایج و دستاوردها

فصل 7- مصاحبات

 

مستندنگاری پروژه های شاخص شهر تهران: نوسازی بافت های فرسوده شهر تهران، تهیه و تدوین معاونت برنامه ریزی توسعه شهری و امور شورا، تهران: سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، موسسه نشر شهر، 1394.

 

    بازدید:1600
    یادداشت ها
    Parameter:305666!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار