کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » اخبار کتابخانه » ریاست » روابط عمومی
0.0 (0)
قدر‌شناسی و گرامیداشت اساتید و پژوهشگران کتابخانه مجلس
[1398/10/17]

مراسم هم‌اندیشی «پژوهش در کتابخانه مجلس؛ گام‌های پیش‌رو» برگزار شد  

 

این مراسم بعد از ظهر روز چهارشنبه،‌ 11 دی 1398،‌ در کتابخانه ایران‌شناسی مجلس شورای اسلامی با حضور استادان و پژوهشگران صاحب تألیف و همکار با کتابخانه مجلس، حجت‌الاسلام و المسلمین سیدعلی عماد رئیس کتابخانه مجلس و حجت‌الاسلام و المسلمین سیدمحمدعلی احمدی ابهری معاون پژوهشی و سایر معاونین و مدیران کتابخانه،‌ موزه و مرکز اسناد برگزار شد.

در این مراسم پس از تلاوت آیات ملکوتی قرآن کریم، رئیس کتابخانه مجلس میلاد مسعود حضرت زینب سلام‌الله علیها را به مهمانان تبریک و تهنیت گفت و ضمن خوشآمدگویی،‌ هدف از برگزاری این نشست را برنامه‌ریزی و جلب دیدگاه‌های پژوهشگران برای تعیین چشم‌انداز مسیر پژوهش در کتابخانه مجلس و آغاز کار‌های مشترک و جدی و عملی در حوزه پژوهش عنوان کرد.

وی بیان داشت که در گذشته عمدتاً مسیر پژوهش در کتابخانه مجلس به سوی تصحیح و تحقیق میراث علمی و مکتوب دانشمندان قدیم ایران و اسلام، فهرست‌نویسی و تصحیح متون و اسناد ملی و تاریخی بوده است و کار‌های بزرگی در این مسیر انجام شده است. اما کتابخانه صبغه‌ دیگری هم دارد و آن ارائه خدمات به پارلمان و نمایندگان مردم در مجلس است. هدف اصلی ما در این ارتباط باید بهبود وضعیت قانون‌گذاری باشد،‌ هدفی که دکتر لاریجانی رئیس محترم مجلس شورای اسلامی نیز بر آن تأکید دارند.

وی سپس با توجه به اهداف و فعالیت‌های گروه‌های پنجگانه پژوهشی یعنی اسنادی و موزه‌ای،‌ اسلام‌شناسی، ایران‌شناسی،‌ پارلمانی، و تحقیق و تصحیح متون توضیحاتی ارائه داد و ایجاد توازن بین این گروه‌ها را بر حسب منابع و امکانات امری ضروری دانست. به منظور فعال‌تر کردن این گروه‌ها لازم است که از ظرفیت‌های پژوهشی بیرون از کتابخانه نیز به نحو احسن استفاده شود و هر گروه بتواند ارتباطات خوب و موثقی با پژوهشگران حوزه خود برقرار کند. هر گروه باید بتواند از یک اتاق فکر بهره‌مند باشد و یک حلقه گسترده با پژوهشگران بیرون از کتابخانه تشکیل دهد تا بتوان مسیر پژوهش را تسریع و تسهیل نمود.

کتابخانه مجلس، منبعث از مجلس است و در خصوص ارتباط بین کتابخانه و مجلس باید کار‌های جدی‌تر و قدم‌های بلندتری برداریم. در زمینه مطالعات پارلمانی آقایان ططری مدیر مرکز اسناد کتابخانه و منوچهر نظری مسئول گروه پارلمانی فعالیت دارند و لازم است که شاخص‌های کار تحقیقاتی در این زمینه را  مشخص کنند.

وی در ادامه به طرح کتابخانه مجلس به منظور حمایت از دانشجویان دوره کارشناسی ارشد و دکتری در نگارش پایان‌نامه‌هایی که با منابع،‌ فعالیت‌ها و مأموریت کتابخانه مجلس سنخیت دارد اشاره کرد و افزود در حوزه اسلام‌شناسی و ایران‌شناسی کار کمتری صورت گرفته است و این بخش به حمایت بیشتری نیاز دارد.

در هر صورت هدف از برگزاری این نشست صمیمانه،‌ آسیب‌شناسی پژوهش در کتابخانه مجلس و ترسیم چشم‌انداز آینده آن است.

سخنران بعدی مراسم آقای محمدعلی احمدی ابهری بود که به تاریخچه، اهداف و فعالیت‌‌‌‌های 23 ساله اخیر مرکز پژوهش در کتابخانه مجلس پرداخت و با توجه به پارلمانی بودن این کتابخانه،‌ توجه به نیاز‌های پژوهشی نمایندگان را جزء ضروریات پژوهش در کتابخانه مجلس دانست.

سپس پژوهشگران به آسیب‌شناسی پژوهش و بیان دیدگاه‌های خود پرداختند که اهم مطالب مطروح به قرار زیر است.

 1. توجه بیشتری به مطالعات ایران‌شناسی و همچنین مطالعات‌غرب‌شناسی.
 2. متون بیشتری تصحیح و تحقیق شود و در اختیار محققان قرار گیرد. زیرا همه پژوهشگران قادر به خواندن نسخ خطی نیستند.
 3. دسترسی آسان‌تر و با کمترین محدودیت به منابع کتابخانه مجلس به خصوص اسناد ملی و تاریخی.
 4. راه‌اندازی کتابخانه دیجیتالی به منظور دسترسی آسان‌تر و سریع‌تر به منابع کتابخانه مجلس از اقصا نقاط کشور.
 5. پژوهش در خصوص رفتار‌های انتخاباتی، نیاز‌سنجی حوزه‌های مختلف انتخاباتی و متناسب‌سازی تصمیمات به منظور کاهش هزینه‌ها.
 6. کشف قوانین متناقض و متضاد و رفع آن‌ها به منظور پرهیز از وضع قوانین بی‌فایده و هزینه‌بر و جلوگیری از وضع قوانین بر اساس خواستگاه محلی نمایندگان و به منظور کسب رأی نه به خاطر منافع ملی.
 7. تقویت و تحکیم روابط و همکاری بین نهاد‌ها و سازمان‌‌های فعال در امر پژوهش و انجام پژوهش‌های مشترک.
 8. جلوگیری از خروج میراث اسنادی کشور از جمله اسناد ملی و محلی از طریق خرید آن‌ها و تحقیق درباره آن‌‌ها.
 9. اجتناب از پژوهش‌های موازی، روزمرگی، سیاست‌زدگی و نگاه ایدئولوژیک به پژوهش و استفاده بهینه از بودجه‌های تخصیص ‌داده ‌شده در انجام تحقیقات.

در ادامه رئیس کتابخانه مجلس طی بیاناتی افزود: یکی از کار‌های خوب و مفیدی که هم‌اکنون در کتابخانه ایران‌شناسی در حال انجام است،‌ تهیه نمایه موضوعی سفرنامه‌های خارجیان در مورد ایران می‌باشد. در این ارتباط کار‌های مقدماتی از جمله تهیه فهرست سفرنامه‌های موجود، اسکن آن‌ها و مکاتبه با نهاد‌ها و مراکز فعال در زمینه ایران‌شناسی در کشور، با سرپرستی خانم مرادی و با همکاری همکاران ایشان در کتابخانه ایران‌شناسی صورت پذیرفته است. لازم به ذکر است در حدود 650 عنوان سفرنامه به زبان‌های انگلیسی، آلمانی، فرانسوی و غیره در این کتابخانه وجود دارد و ضرورت دارد برای تکمیل این طرح،‌ تصاویر دیجیتالی دیگر سفرنامه‌هایی که کتابخانه مجلس ندارد تهیه گردد.لذا با سایر نهاد‌های فعال در زمینه ایران‌شناسی نیز گفتگو‌هایی صورت گرفته تا تصاویر دیجیتالی این سفرنامه‌ها در اختیار کتابخانه مجلس قرار گیرد. در حال حاضر فاز نخست این طرح یعنی نمایه‌سازی موضوعی سفرنامه‌های انگلیسی‌زبان که به فارسی ترجمه‌شده است توسط خانم دکتر آزاده حیدری در حال تهیه است.

تبیین «زمینه‌های قانون‌گذاری ایران»، یعنی تهیه طرز‌فکر‌ها و اندیشه‌هایِ نمایندگان که بر پایه آن‌ها،یک قانون به تصویب می‌رسد،‌ از دیگر موارد مطرح در این جلسه بود.

در پایان حضار و مدعوین «تالار تخصصی قانون‌گذاری و پارلمان» کتابخانه مجلس را افتتاح کردند.

  بازدید:397
  یادداشت ها
  Parameter:305293!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار