کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » اخبار کتابخانه » ریاست » روابط عمومی
0.0 (0)
با حضور نماینده‌ای از کتابخانه مجلس شورای اسلامی؛
[1398/06/11]

مراسم رونمایی کتاب حسین (ع) از زبان حسین (ع) برگزار شد  

گزارش از: یاسر کنعانی (کارشناس روابط بین‌الملل کتابخانه مجلس)

 

کتاب حسین (ع) از زبان حسین (ع) نوشته حجت الاسلام والمسلمین محمد محمدیان در کتابخانه پارک شهر تهران رونمایی شد.

 

این مراسم همزمان با فرارسیدن ماه محرم توسط نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور با  همراهی مجمع‌ ناشران انقلاب اسلامی، روز یکشنبه، ۱۰ شهریورماه از ساعت ۱۶ با حضور نویسنده اثر، دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی، مسئولان و چهره‌های فرهنگی و نماینده‌ای از کتابخانه مجلس شورای اسلامی، در سالن اجتماعات  کتابخانه عمومی پارک‌شهر برپا ‌شد.

 

برای مراسم رونمایی این اثر از رئیس کتابخانه، ‌موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی،‌ حجت‌الاسلام والمسلیمن سیّدعلی عماد نیز دعوت شده بود که به جای ایشان، نماینده‌ای از کتابخانه مجلس حضور یافتند.

 

کتاب «حسین(ع) از زبان حسین(ع)» نوشته حجت‌الاسلام محمد محمدیان در ۲۷۲ صفحه و در نشر معارف منتشر شده است. 

 

این کتاب در هشت فصل دوران ولادت امام حسین (ع) تا شهادت آن حضرت و پس از آن را روایت می‌کند. همچنین ماجرای اسارت کاروان تا بازگشت به کربلا و سپس مدینه از زبان حضرت زینب ـ سلام‌الله علیها ـ روایت می‌شود.

 

فصل‌های این کتاب عبارت‌اند از: دوران رسول خدا (ص)، دوران امیرالمومنین (ع)، دوران امام حسن (ع)، امامت، آغاز مبارزه آشکار با حاکمیت اموی، از مکه تا کربلا، و تو چه می‌دانی کربلا چیست، پس از شهادت امام حسین (ع)

 

دبیر کل نهاد کتابخانه‌های عمومی  در رونمایی  از کتاب حسین (ع) از زبان حسین (ع)  گفت: شناخت امام حسین (ع) با کتاب‌ها جنبه عملی پیدا می‌کند و اگر این معرفت وجود داشته باشد تاریخ تحریف نمی‌شود. آقای علیرضا مختارپور افزود: اگر شناخت امام حسین (ع) با بصیرت همراه نشود جامعه دچار کج اندیشی خواهد شد.وی گفت: رهبر معظم انقلاب بار‌ها به شناخت درس‌های عاشورا و پندگرفتن از عبرت‌های عاشورا تاکید کرده اند به همین جهت در سال‌های اخیر مداحان و واعظان به معرفی کتاب هم می‌پردازند.

 

دبیر کل نهاد کتابخانه‌های عمومی تصریح کرد: حجت الاسلام محمدیان قبل از این کتابی را از زبان علی (ع) به عنوان زندگینامه خود آن حضرت تهیه کرده بود که بسیار مورد توجه قرار گرفت و این کتاب که امروز در کتابخانه پارک شهر رونمایی می‌شود، امتداد آن کتاب است. وی گفت: کتاب حاضر زندگینامه آن حضرت، از تولد تا شهادت را نشان می‌دهد.

 

آقای مختارپور افزود: کتاب، هشت فصل دارد که فصل هشتم آن پس از شهادت آن حضرت است و از زبان حضرت زینب (س) روایت می‌شود.

 

وی گفت: این کتاب به دلیل مستند بودن، تکیه بر احادیث و تاریخ‌های معتبر و ترجمه روان و شیرین، خواندنی شده است و نسل جوان با خواندن آن علاقه بیشتری به مطالعه زندگی امام حسین (ع) پیدا می‌کند.

 

 در ادامه این مراسم که جمعی از فرهیختگان و کتابداران حضور داشتند، نویسنده کتاب حجت الاسلام محمدیان  افزود: علاوه بر آن، در این کتاب سعی شده است تا از منابع معتبر و مدارکی که اهل فن به آن استناد می‌کنند استفاده شود و از منابع ضعیف استفاده نشود تا کتاب مستند باشد.

 

وی گفت: ما سعی کرده ایم جوان‌هایی که می‌خواهند با امام حسین (ع) آشنا شوند این فرهنگ را درک کنند و با وجود کتاب‌های بزرگی که در این باره وجود دارد، گامی در جهت نهضت عاشورا برداریم.

 

حجت الاسلام محمدیان افزود: روایت این کتاب، اول شخص است تا از زبان خود امام باشد و با شیوه‌ای جدید جوانان را به سمت کتاب سوق دهیم.نویسنده کتاب حسین (ع) از زبان حسین (ع) گفت: این کتاب فصل‌های مختلفی دارد، از جمله درباره پیامبر اکرم (ص)، امام علی (ع)، امام حسن مجتبی (ع)، شروع مبارزات امام حسین (ع) با حکومت بنی امیه و مهم‌ترین دوره که من اسم آن را گذاشته‌ام «تو چه می‌دانی چیست کربلا» که به قیام عاشورا اختصاص دارد. حجت الاسلام محمدیان افزود: بخش آخر کتاب از زبان حضرت زینب (س) روایت می‌شود و حوادث بعد از عاشورا و بازگشت کاروان از مدینه را نشان می‌دهد. وی در خصوص لزوم شناخت فلسفه قیام عاشورا در چنین روز‌هایی گفت: جنبه عاطفی این روز‌ها، قطعا مردم را به سمت شناخت این فرهنگ می‌کشاند و این شناخت روابط خانوادگی، اجتماعی و بین المللی ما را بهبود می‌بخشد.

 

    بازدید:436
    یادداشت ها
    Parameter:304715!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار