کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » اخبار کتابخانه » ریاست » روابط عمومی
5.0 (1)
رئیس کتابخانه مجلس در نشست خبری همایش:
[1398/09/05]

مدعوین اصلی همایش تاریخ مجلس، نمایندگان مجلس و استادان دانشگاه‌ها هستند  

 

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی، نشست خبری هفتمین همایش تاریخ مجلس،‌ برگزار شد.

 

امروز ساعت 10:15 روز پنجم آذرماه 1398، نشست خبری هفتمین همایش تاریخ مجلس،‌ با حضور حجت‌الاسلام سیدعلی عماد؛ رئیس کتابخانه مجلس،‌ دکتر علی ططری؛ مدیر مرکز اسناد کتابخانه مجلس و دبیر همایش و اصحاب رسانه برگزار شد.

 

رئیس کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس در این نشست خبری که در حاشیه صحن علنی امروز پارلمان برگزار شد، ضمن تبریک پنجم آذر ماه، سالروز تأسیس بسیج مستضعفان گفت: مجلس به عنوان یک مطالبه کلان ملی در نیمه پایانی قرن ۱۳ هـ.ق پدیده‌ای بود که جامعه ایران به عنوان گام نخست توسعه یافتگی هرچه بیشتر و شکل‌گیری دولت مدرن در ایران به آن نگریست.

 

وی افزود: با تاسیس مجلس شورای اسلامی پس از انقلاب مشروطه، ۲۴ دوره مجلس شورا ملی در سه بازه زمانی مشروطیت، پهلوی اول و پهلوی دوم سپری و با پیروزی انقلاب اسلامی، مجلس شورای اسلامی تشکیل شد که هم‌اکنون از ظرفیت‌هایش برای پیشبرد کشور استفاده می‌شود. ضرورت بررسی چرخه قانون گذاری و ارزیابی عملکرد مجالس قانونگذاری در ایران، ‌کتابخانه مجلس و مجلس را واداشت تا دوره‌های مختلف این نهاد قانونگذاری را تحلیل کنند و نقاط ضعف و قوت مجالس مختلف را توسط اندیشمندان مورد واکاوری قرار دهند. پس از آن با پیشنهادی از سوی کتابخانه مجلس و موافقت رئیس وقت مجلس شورای اسلامی؛ جناب آقای دکتر لاریجانی، از سال ۱۳۸۹ نخستین همایش تاریخ مجلس برگزار شد و اکنون در آستانه برگزاری هفتمین دوره این همایش هستیم.

 

حجت‌الاسلام والمسلمین عماد گفت: نقش،‌ جایگاه، عملکرد، شرایط و ظرفیت‌های سیاسی،‌ اجتماعی مجالس بیست و سوم و بیست و چهارم، در این دوره همایش بررسی می‌شود که با پایان این همایش، پرونده مجلس شورای ملی بسته خواهد شد. در آینده برنامه فراتحلیلی در خصوص عملکرد کلان مجالس ملی از ابتدا تا انتها خواهیم داشت، ضمن اینکه بعد از آن وارد بررسی عملکرد مجلس سنا و به دنبال آن ظرفیت‌ها، عملکرد و اتخاذ تصمیمات ادوار مختلف مجلس شورای اسلامی خواهیم شد.

 

رئیس کتابخانه مجلس با بیان اینکه هفتمین همایش تاریخ مجلس در هفته آینده روز ۱۲ آذر ماه برگزار می‌شود، تصریح کرد: این همایش در محل سالن مشروطه که محل شکل گیری مجلس ملی و پارلمان در ایران بوده است، برگزار خواهد شد.

 

او اظهار کرد: مقالات تحقیقی همه اندیشمندانی که در این هفت دوره به ما ارسال کرده‌اند در مجلات متعدد منتشر شده و در این همایش هم از چکیده مقالات همایش ششم تاریخ مجلس در سه جلد رونمایی می‌کنیم و بعد از آن گزارش اختصاری از مجموعه همایش‌های برگزار شده را منتشر خواهیم کرد.

 

حجت‌الاسلام و المسلمین عماد در مورد مدعوین این همایش گفت: مدعو اصلی، رئیس محترم مجلس شورای اسلامی؛ دکتر علی لاریجانی هستند. همچنین نمایندگان مجلس دوره دهم و ادوار مختلف مجلس، مدیران گروه‌های تاریخ، علوم سیاسی، علوم اجتماعی و حقوق دانشگاه‌های مختلف کشور، اعضای گروه‌های علمی یاد شده، اعضای انجمن‌های علمی رشته‌های مرتبط، محققان و نویسندگان مرتبط با تاریخ معاصر، حقوق و قانون‌گذاری و دانشجویان دوره تحصیلات تکمیلی رشته های یاد شده، از جمله مهمانان این همایش هستند.

 

رئیس کتابخانه مجلس تأکید کرد: حضور در این همایش تنها با در دست داشتن کارت دعوت امکان‌پذیر است و افرادی که مدعوین اصلی همایش نبوده و قصد حضور در همایش را دارند بایستی در قسمت مربوط به «ثبت‌نام هفتمین همایش تاریخ مجلس» در وب‌سایت کتابخانه مجلس ثبت نام کنند و در صورت وجود ظرفیت از آنان برای حضور در همایش دعوت خواهد شد.

 

حجت‌الاسلام عماد با اشاره به اینکه 47 مقاله برای شرکت در این همایش به کتابخانه مجلس ارائه شده، اظهار کرد: از این میزان ۳۰ مقاله توسط کمیته علمی پذیرش شده که قرار است تعدادی از این مقاله‌ها در این همایش در قالب یک نشست و دو پنل تخصص با موضوعات «حزب رستاخیز» و «رویارویی مجلس با انقلاب اسلامی» ارائه شود، همچنین چهار عدد از این مقالات در مجله «اسناد بهارستان» کتابخانه مجلس منتشر خواهد شد.

 

وی در ادامه یادآور شد: از بین دانشگاه‌هایی که برای همکاری علمی و پژوهشی دعوت شده‌اند، گروه‌های علمی دانشگاه‌های کرمانشاه، اصفهان و تبریز، بیشترین همکاری را با کتابخانه مجلس داشته‌اند. همچنین همکاری‌هایی با ISC داشته‌ایم تا از نتایج تحقیقات این همایش استفاده کنند.

 

رئیس کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی در پایان افزود: پانزده اثر از آثار تازه نشر کتابخانه مجلس، در هفته پژوهش، رونمایی خواهد شد.

    بازدید:497
    یادداشت ها
    Parameter:305124!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار