کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » اخبار کتابخانه » اشاعه اطلاعات » موزه
0.0 (0)
اثر هفته
[1398/02/15]

مدال یادبود دیدار ناصر الدین شاه از شهر لندن، 20 ژوئن 1873  

معرفی از طرف میثم رضایی مهوار- کارشناس موزه داری

 

هنرمند: آلفرد بنجامین وایون (انگلیسی، 1837-1884)
تاریخ: 1873
جنس: برنز
ابعاد: 76 میلی متر قطر
طبقه بندی مجموعه: مدال و نشان
شماره اثر: 1367

 

این مدال که به مجموعه آثار و یادمان های تاریخی موزه مجلس تعلق دارد به مناسبت نخستین سفر ناصر الدین شاه به شهر لندن، در سال 1252 هجری شمسی، توسط هنرمند انگلیسی آلفرد بنجامین وایون ساخته شد.
 ناصرالدین شاه در آن زمان چهل و سه سال داشت و بیست و پنج سال از حکومتش بر ایران می‌گذشت  و قبل از او هیچ‌یک از شاهان ایران به یک کشور مسیحی قدم نگذاشته بودند. این سفر با توصیه و هماهنگی های صدراعظم ، میرزا حسین‌خان سپهسالار ترتیب داده شده بود. که بعدها خانه وی تبدیل به ساختمان مجلس شورای ملی شد و اکنون موزه مجلس در آن جای گرفته است.
خالق این اثر آلفرد بنجامین وایون مجسمه ساز و مدال ساز انگلیسی پسر دوم بنجامین وایون و برادر جوزف شفرد وایون و آلن وایون بود که تحصیلاتش را در دانشکده نقاشی آکادمی سلطنتی به انجام رسانده بود و حکاکی را نیز تحت نظر پدرش آموخته بود. وی از سال 1865با برادرش جی اس وایون به عنوان سرپرست مهر و موم مشغول بود، و «مهر و موم بزرگ انگلستان» را تهیه کرده است.
بر یک روی مدال پرتره و عنوان «ناصرالدین شاه پارس» حک شده و در سوی دیگر پرچم انگلستان و نشان شیر و خورشید به همراه تاریخ سفر حک شده است.

منبع: موزه مجلس شورای اسلامی

    بازدید:562
    یادداشت ها
    Parameter:304129!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار