کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » اخبار کتابخانه » اشاعه اطلاعات » اسناد ملی و بین المللی
0.0 (0)
مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی
[1399/08/19]

مخزن اسناد قبل از انقلاب اسلامی تا پایان سال شفاف می‌شود  

 

پیرو دستور ریاست محترم کتابخانه، مبنی بر شفافیت در مخازن مرکز اسناد مجلس، از ابتدای شهریور ماه پروژه "استخراج آمار دقیق مخازن مرکز اسناد" آغاز گردید.

 

ندا شهماری مدیر مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی گفت: مجموعه اسناد موجود در آرشیو مرکز اسناد کتابخانه مجلس از مهمترین و معتبرترین اسناد پارلمانی و تاریخی کشور به شمار می‌‌رود.

 

فهرست‌نویسی بخشی از این اسناد در گذشته انجام شده و آمار و اطلاعات محتوایی آن استخراج گردیده است، اما بخش قابل توجهی از اسناد مذکور که جزو اسناد مهم آرشیو از جمله اسناد کمیسیون‌ها، لوایح، بودجه و همچنین اسناد خریداری شده و اهدایی به مرکز می‌باشند  فهرست‌نویسی نشده و متأسفانه هیچ‌گونه اطلاعات آماری و محتوایی از آن‌ها تا به امروز در دسترس نیست که با این فعالیت تا پایان سال به‌روز خواهد شد.

وی در ادامه افزود: برنامه عملیاتی شمارش و استخراج آمار موضوعی این اسناد آغاز گردید و تاکنون تعداد   1606 کارتن (486,506 برگ) از اسناد مجلس شورای ملی با تلاش همکاران مرکز اسناد و کارشناسان سازماندهی اسناد، طبقه‌‌بندی موضوعی، سازماندهی اولیه و شماره‌‌گذاری شده است که این فعالیت موجب آماده‌‌سازی بستر مناسبی برای انجام پروژه دیجیتال‌‌سازی و فهرست‌نویسی اسناد می‌‌باشد.

امیدواریم تا پایان سال 99 پروژه استخراج اطلاعات آماری و اسکن اسناد به اتمام برسد تا این اسناد ارزشمند که برای بررسی عملکرد و تاریخ پارلمان کشورمان بسیار مفید و با اهمیت است در دسترس تمامی پژوهشگران و محققان تاریخی قرار گیرد.

 

منبع:‌ مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی

 

 

    بازدید:186
    یادداشت ها
    Parameter:305986!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار