کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » اخبار کتابخانه » ریاست » روابط عمومی
0.0 (0)
به مناسبت هفته پژوهش
[1398/09/26]

پیام رئیس کتابخانه مجلس در هفته پژوهش  

 

حجت‌الاسلام سیّدعلی عماد؛ رئیس کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی، در هفته‌ پژوهش، یادداشتی در مورد اهتمام به امر پژوهش و فعالیت‌های کتابخانه مجلس در ارتباط با پژوهش به شرح زیر منتشر کرده است:

 

 

بسم‌الله الرحمن الرحیم

العلم رأس کل خیر

دانش سرآمد و سرچشمه همه نیکی‌ها است

 

پژوهش فعالیتی نظامند برای رسیدن به شناختی روشن است. پژوهش راهی برای گسترش مرزهای علم و دانش و گشودن افق‌های درخشان است. اینجانب به مناسبت هفته پژوهش، زحمات تلاشگران عرصه علم و دانش در پیشبرد اهداف متعالی ایران اسلامی را ارج می‌نهم و از خداوند متعال توفیقات روزافزون را برای این فرهیختگان خواستارم. هفته پژوهش، بهانه بسیار مبارکی است برای تبیین ارزش و جایگاه جست‌وجوگری خستگی‌ناپذیر در راه ارتقای علمی و فکری ایران. وجود پانصد آیه کریمه در قرآن مجید درباره تحقیق نیز نشان از اهمیت قرآن به این موضوع دارد.

همه ما ایرانیان بویژه پژوهشگران می‌باید در قبال «پژوهش اثربخش، فناوری ارزش‌آفرین و رونق تولید» که شعار هفته پژوهش امسال است احساس مسئولیت و تعهد نماییم تا به معنای واقعی کلمه، علم و دانش را اگر در آسمان باشد بر زمین بیاوریم؛ یعنی آن را به مرحله تولید اقتصادی و درآمد‌زایی برای ملت برسانیم. پژوهشی که منجر به بهبود وضعیت اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی کشور، افزایش رفاه، درآمد و عدالت اجتماعی و توسعه همه‌جانبه و فراگیر در جامعه نگردد، ارزشی ندارد. محور و هدف نهایی پژوهش می‌باید بهبود زندگی مادی و معنوی انسان و ایجاد آرامش و آسایش برای وی‌ باشد. وجود جامعه‌ای سالم بدون پژوهش درست، منسجم، عدالت‌محور و انسان‌محور غیر ممکن است.

کتابخانه مجلس شورای اسلامی نیز با داشتن گنجینه‌های عظیمی از علوم انسانی و اجتماعی و میراث علمی و فرهنگیِ محققانِ این مرز و بوم تمام سعی و تلاش خود را انجام می‌دهد که دِین خود را نسبت به اعتلای جامعه علمی ایران اَدا نماید و در این ارتباط سهمی داشته باشد. از این روی دَرِ کتابخانه به روی همه‌ طالبان علم و جویندگان دانش باز است و کتابخانه مجلس کمترین مانع را در سر راه پژوهشگران برای استفاده از منابع خود قرار داده است.

کتابخانه مجلس به منظور دسترسی بهتر یعنی آسان‌تر، سریع‌تر و ساده‌ترِ پژوهشگران به منابع اطلاعاتی و پژوهشی و حفظ و نگهداری این میراث گرانقدر در دو دهه اخیر کوشش‌های فراوانی از جمله فهرست‌نویسی نسخ خطی و کتب چاپ سنگی و سربی، نمایه‌سازی اسناد ملی و تاریخی و نشریات ادواری، تهیه و تکمیل بانک‌های اطلاعاتی، دیجیتال‌سازی،‌ آسیب‌شناسی و مرمت منابع قدیمی و جدید، بازخوانی، تصحیح و انتشار نسخ خطی، نشریات ادواری و اسناد ملی و تاریخی، انتشار چندین مجله تخصصی، تهیه لوح‌های فشرده نشریات قدیمی و چاپ نسخه‌های عکسی از میراث اسنادی، برگزاری همایش‌ها، نشست‌ها و نمایشگاه‌های متعدد در حوزه‌های مختلف کتابداری،‌ اطلاع‌رسانی، نسخه‌شناسی و پارلمانی و غیره انجام داده است. تاریخچه کتابخانه مجلس گواهی بر خدمات این نهاد پژوهشی و فرهنگی است.

امیدواریم که کتابخانه مجلس با توان بیشتری در این شرایط وخامت اقتصادی و قلت بودجه در مسیر توسعه پژوهش‌های مرتبط با مأموریت و خدمات‌دهی به پژوهشگران و محققان گام‌های بلندتری بردارد.

    بازدید:379
    یادداشت ها
    Parameter:305200!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار