کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » اخبار کتابخانه » منابع و خدمات فنی » مجموعه‌سازی
0.0 (0)
مجموعه‌سازی
[1399/10/17]

مجموعه‌سازی منابع در کتابخانه مجلس شورای اسلامی  

 

 در چند سال گذشته کتابخانه مجلس شورای اسلامی هر ساله بیش از 5000 جلد کتاب از نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران و بیش از 5000 جلد کتاب از نمایشگاه‌های استانی و ناشران سطح شهر تهیه می‌کرد، در سال جاری کرونا و کمبود منابع مالی بروزرسانی منابع کتابخانه مجلس را تحت الشعاع قرار داده است.

علی اکبرزارع بیدکی مدیر مجموعه‌سازی منابع کتابخانه مجلس شورای اسلامی ضمن اعلام این خبر گفت: در چند ماه گذشته کارشناسان فراهم‌آوری منابع با خرید از ناشران و کارگزاران تهرانی و دریافت منابع اهدایی از مراکز فرهنگی، اشخاص و مولفین کتب  بیش از 3200 جلد کتاب در حوزه های تخصصی حقوق، فقه،  علوم سیاسی، ایرانشناسی، اسلام شناسی، علوم قرآنی، علوم اجتماعی، هنر، تاریخ، جغرافیا به مجموعه کتابخانه افزودند. اما با توجه به وسعت نشر و پایین آمدن تیراژ کتاب‌ها در سال‌های اخیر خطر عدم توانایی جمع‌آوری و بروزرسانی منابع در باقیمانده روزهای سال کتابخانه مجلس را تهدید می کند .

وی افزود: مجموعه نشریات ادواری کتابخانه مجلس در نوع خود بی نظیر است و در بردارنده اولین نشریات منتشره از عهد ناصری، مشروطه و دوران انقلاب اسلامی است.گردآوری این نشریات به صورت اهداء، خریداری مجموعه‌های خصوصی، اشتراک و خرید تک شماره می‌باشد.

در سال جاری بیش از 6000 شماره نشریه خریداری و بیش از 5000 شماره نشریه از طریق اهداء به مجموعه کتابخانه افزوده شده است.

زارع بیدکی گفت: با تمام مشکلات عنوان شده در تهیه منابع کتابی در سال جاری، کارشناسان مجموعه‌سازی کتابخانه مجلس از این فرصت جهت ساماندهی منابع اسنادی به خوبی استفاده کردند. ساماندهی و ثبت اسناد کمیسیون امور داخلی و شوراها،کمیسیون قضایی و معاونت نظارت مجلس شورای اسلامی که اخیرا تحویل مدیریت مجموعه سازی شده بود به اتمام رسید . این مجموعه شامل اسناد کمیسیون قضایی دوره‌های نهم و دهم مجلس شورای اسلامی و دارای 4005 برگ، اسناد کمیسیون امورداخلی و شوراها شامل 10290 برگ و متعلق به دوره‌های هشتم، نهم و دهم مجلس شورای اسلامی و اسناد معاونت نظارت مجلس شورای اسلامی از سال 1388به بعد و شامل 35000 برگ سند می باشد. این مجموعه ارزشمند پس از ساماندهی و برگ‌شماری تحویل مدیریت اشاعه اطلاعات گردیده است.

 وی گفت: در حال حاضر ساماندهی اسناد کمیسیون اصل نود با بیش از 55000 جلد پرونده در دستور کار قرار دارد. این مجموعه مربوط به دوره‌های سوم تا هفتم قانونگذاری است که شامل عرایض و شکواییه‌های مردمی بوده که از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. این اسناد شامل نامه‌هایی است که مردم از شهرهای مختلف کشور و طبقات مختلف جامعه مطالبات و مشکلات خود را مطرح نموده‌اند. این مطالب شامل تقاضا جهت برطرف شدن مشکلات شخصی، شکایت از شرکت‌های دولتی و خصوصی و هر پرونده شامل جوابیه‌ها و پیگیری‌های نمایندگان و شخصیت‌های سیاسی کشور است. این نوع منابع دست اول به دلیل آنکه از متن توده‌های مردم و مناطق مختلف کشور برخاسته، مشتمل بر اطلاعات بی نظیر و منحصر به فردی است که می‌تواند جزء برترین اسناد جهت استفاده پژوهشگران می‌باشد.

شمارش و ساماندهی اسناد دوره‌های اول تا هشتم مجلس شورای اسلامی از دیگر اقدامات مهم اسنادی این مدیریت در چند ماه گذشته می‌باشد. تا کنون بیش از 810000 برگ از این اسناد شمارش و عملیات تفکیک و جداسازی منابع همزمان بروی این منابع در حال اجرا است.

وی اشاره کرد: با ثبت و ساماندهی بیش از 4000 جلد گزارش در چند ماه اخیر رکوردی جدید و بی‌سابقه در این بخش به ثبت رسید. این مجموعه بسیار مهم از اسناد دوره‌های اول تا هشتم مجلس شورای اسلامی جداسازی و تفکیک شده و شامل سالنامه‌های آماری، گزارشات رسیده از وزارتخانه‌های مهم دولتی، لوایح مجلس، بولتن‌های آماری،  گزارش سفرهای شخصیت‌های سیاسی، آیین‌نامه‌های دستگاه‌های اجرایی و...می‌باشد.    

وی ادامه داد: از اقدامات مهم و برنامه‌های در حال اجرا در دیجیتال‌سازی کتابخانه مجلس اسکن کتب خطی، سنگی و سربی و اسناد مجلس شورای ملی و اسلامی می‌باشد.

کتابخانه مجلس شورای اسلامی از کتابخانه‌های پیشتاز در زمینه دیجیتال‌سازی منابع می‌باشد که کار دیجیتال‌سازی منابع بصورت رنگی را با دستگاه‌های پیشرفته  از سال 87 با خرید دستگاه‌های بوک اسکنر حرفه‌ای جدید همانند بوک اسکنر‌های zeutschel  ، BOOKEYE4 ، SMA شروع نمود. در سال جاری جهت سرعت بخشیدن به اسکن منابع اسنادی چهار دستگاه جدید avision خریداری شده است.

 برنامه‌ریزی جهت به اتمام رسیدن اسکن منابع خطی شروع و در سال جاری  تاکنون بیش از 1000جلد نسخه خطی اسکن گردیده است. در بخش اسکن منابع اسنادی بیش از 295000 برگ سند از اسناد مجلس شورای ملی و بیش از 328000 برگ از اسناد انقلاب اسلامی در چند ماه اخیر اسکن و پردازش گردیده و همکاران در این بخش با جدیت اسکن منابع اسنادی را با سرعت ادامه خواهند داد. پیش بینی می‌شود اسکن منابع اسنادی مجلس شورای اسلامی در سال 1400 به پایان برسد.

 

 

 

 

 

    بازدید:725
    یادداشت ها
    Parameter:306106!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار