کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » اخبار کتابخانه » اشاعه اطلاعات » امور کتابخانه‌ای
0.0 (0)
خاورشناسی
[1399/09/18]

مجله بین‌المللی پژوهش‌های نسخ خطی شرقی  

 

Manuscripta Orientalia

International journal for Oriental Manuscript Research

 

کیانوش بیاتی(1)

مجله Manuscripta Orientalia  (مجله بین‌المللی پژوهش‌های نسخ خطی شرقی) که در این مختصر به معرفی آن خواهیم پرداخت از جمله مجلاتی است که علیرغم عمر کوتاه خود به واسطه شهرت و سابقه طولانی موسسه انتشار دهنده و مجموعه نسخ خطی شرقی که در اختیار این موسسه است،  می‏‌بایست از مجلات پربار و ارزشمند جهانی در حوزه پژوهش‌های نسخ خطی به شمار ‏آید.

 

این مجله توسط موسسه مطالعات شرق‌شناسی سن پترزبورگ وابسته به آکادمی علوم روسیه و به ابتکار جمعی از شرق‌شناسان این موسسه و سه نهاد: موزه بزرگ مردم‌شناسی و مردم‌نگاری پیتر(2)؛ فرهنگستان علوم روسیه(3)؛  و موزه آرمیتاژ (4)منتشر می‏‌شود.  موسسه مطالعات شرق‌شناسی سن پترزبورگ یکی از قدیمی‏‌ترین مراکز شرق‏شناسی در روسیه است و جایگاهی ویژه در مطالعات شرق‏شناسی این کشور  دارد. عمر و سابقه این موسسه یکی از دلایل شهرت آن است. این موسسه پیشینه و عمر و قدمتی  قریب به دو قرن دارد. تاریخ آن به سال 1818 م. و به زمانی بازمی‏گردد که موزه آسیای (Asiatic Museum) آکادمی سلطنتی علوم روسیه تاسیس شد.  بعلاوه، این موسسه  مجموعه‏‌ای قابل توجه از نسخ خطی شرقی، بالغ بر 85 هزار نسخه خطی  به بیش از 60 زبان زنده - و بعضا زبان‌های مرده-  متعلق به دوران باستان و سده‏‌های میانه را در اختیار دارد که در سرتاسر روسیه بی‏نظیر است و در سطح جهانی نیز این مجموعه را می‏توان با مجموعه‏‌های بزرگ جهان نظیر مجموعه نسخ خطی موجود در موزه بریتانیا و کتابخانه ملی فرانسه مقایسه نمود. برخی از نسخه های موجود در این موسسه شامل نسخ خطی اسلامی و ایرانی نفیس و کمتر شناخته شده است.

 

شماره نخست مجله Manuscripta Orientalia در ژولای سال 1995 م. انتشار یافته است. مجله‏ای فصلی است که مخصوصا به زبان انگلیسی منتشر می‌شود.  رییس مؤسسه و سردبیر  وقت این مجله یوری ای. پتروسیان (Yuri A. Petrosyan)(5)، در سرمقاله شماره نخست این مجله ضمن برشمردن نکاتی در مورد اهمیت نسخ خطی در تمدن بشری، هدف از انتشار آن را  درج مقالات علمی و پژوهشی –موردی یا تطبیقی -  در حوزه  متن‏شناسی، خط‏شناسی کهن، و نسخه‏شناسی نسخ خطی شرقی و همچنین درج مقالات فلسفی، تاریخی، و فرهنگی ـ به شرط ارتباط آنها با نسخ شرقی- ذکر کرده است.  در عین حال بنا به گفته وی، این مجله جز این موضوعات، مباحث دیگر نظیر فهرستنگاری،  و مرمت و نگهداری نسخ خطی را نیز – به دلیل اهمیت‏شان در حفظ و بقای نسخ  – در دستور کار خود قرار داده است.

از دیگر موضوعاتی که مورد توجه مجله قرار دارد استفاده و کاربردهای تازه‏ای است که از رایانه در این حوزه صورت  می‌گیرد. بعبارتی انتشار اخبار و مقالات مرتبط با استفاده از تکنولوژی اطلاعات در حوزه نسخ خطی از دیگر موضوعات مورد توجه مجله است. استفاده از تکنولوژی اطلاعات، تحولات فراوانی در این حوزه بوجود آورده، بویژه در زمینه ذخیره‌سازی، بازیابی و اشاعه اطلاعات نسخ خطی.

پس از یوری ای. پتروسیان؛ از سال 2000 میلادی تا زمان نگارش این مختصر(2020م.)، دکتر افیم رضوان(6) سردبیری این مجله را عهده دار شده است. دکتر افیم رضوان، اسلام‌شناس معروف روسی، در سطح جهان شناخته شده است. وی متخصص علوم قرآنی و عرب‌شناسی است.  در سال‌های اخیر نیز قرآن را به زبان روسی ترجمه و منتشر ساخته است. بیش از یکصد اثر او به زبان های مختلف من جمله فارسی، عربی، فرانسوی، آلمانی و ... ترجمه شده است.

 

بنا بر سنت جاری این مجله، هر شماره مشتمل است بر مقالات تحقیقی در باره نسخ خطی شرقی ـ اعم از نسخ شرقی عربی، فارسی، ترکی، عبری، هندی ، چینی، ژاپنی و … ؛  معرفی یک یا چند نسخه از نسخه‏های خطی  منحصر بفرد و بعضا نفیس موجود در مجموعه موسسه ؛  مقاله‏/مقالات توصیفی یا تحقیقی در مورد استفاده و کاربرد تکنولوژی اطلاعات در حوزه نسخ خطی؛ و بالاخره نقد و معرفی کتب مرتبط با موضوعات مورد نظر مجله. قطع مجله آ 4 است و هر شماره در 72 صفحه چاپ می‏شود. بیش از 270 نویسنده و محقق بین المللی در سرتاسر دنیا با این مجله همکاری می کنند که  اکثر آنان در موزه ها ، کتابخانه ها و آرشیوی های کشورهای مختلف بکار اشتغال دارند. این مجله از سال 1995 تا 2006 م. ، به صورت فصلنامه(4 شماره در سال) و از سال 2007 تا کنون(2020)، دو شماره در سال منتشر می شود.  طی 25 سال از آغاز انتشار این مجله، تعداد 74 شماره از آن منتشر شده است.

نکته قابل توجه آن است که در کشور روسیه ( و کشورهای اتحاد جماهیر شوری سابق)، منابع و آثار فراوانی در حوزه شرق شناسی،  اسلام شناسی و ایران شناسی منتشر می شود. عمده این منابع به زبان روسی نشر می‌یابد و بنابر این دایره خوانندگان این آثار منحصر به کسانی است که با این زبان آشنایی داشته و به آن تسلط دارند. همین امر دایره دسترسی متخصصان و علاقه‏مندان ناآشنا به این زبان در دیگر مناطق جهان را با محدودیت مواجه ساخته است. حال انتشار این مجله، بخصوص به زبان انگلیسی باعث شده تا مخاطبان بیشتری بتوانند به  نتایج  بررسی‏ها و پژوهش‌های انجام شده  پیرامون نسخ خطی شرقی و حوزه شرق‌شناسی در روسیه دسترسی داشته باشند. 

 

در اینجا، جهت اطلاع خوانندگان ؛ با مرور و بررسی  شماره‏های هر سال و مقالات منتشره در آن سال، سیاهه‌ای از عناوین مقالاتی  که پیرامون  مباحث اسلام شناسی و ایران‏شناسی منتشر شده ارائه شده است. در ضمن این مجله به شماره رده‌ Z108.M3 در کتابخانه ایران‌شناسی مجلس شورای اسلامی(از سال 1995 الی 2010) در دسترس قرار دارد.

 

Vol. 1 No 1 July 1995

1. O. Akimushkin. The Sources of "The Treatise on Calligraphers and Painters" by Qazi Ahmad Qumi.

2. I. Petrosyan. On Three Turkish Manuscripts from the St Petersburg Branch of the Institute of Oriental Studies Collection. The Problem of Authorship.

3. A. Alikberov & E. Rezvan. Ibn Abi Khazzam and his "Kitab al-makhzun": The Mamluk Military Manua.

4. Val. Polosin & E. Rezvan. Asiatic Museum Project: 1. Data-Base on Muslim Seals.

 

Vol. 1 No. 2 October 1995

 .1V. Polosin. To the Method of Describing Illuminated Arabic Manuscri.

 .2I. Petrosyan. An Illustrated Turkish Manuscript of "Iskender-name" by Ahmed.

 

Vol. 1 No 3 December 1995

 .1T.Sultanov. The Structure of Islamic History Book (The Method of Analysis).

.2 A. Matveev. Sakhr Bilingual OCR (Al-Qari' al-Ali). A User's Initial Impressions.

.3 O. Akimushkin. Muraqqa'. Album of the Indian and Persian Miniatures of the 16-18th Centuries and the Models оf the Persian Calligraphy оf the Same Period.

 

Vol. 2 No. 1 March 1996

 .1Valery Polosin. Frontispieces on Scale Canvas in Arabic Manuscript.

 .2F. Abdullayeva. Some Linguistic Peculiarities of the Lahore Tafsir, Its Date and Provenance.

3. T. Sultanov. Medieval Historiography in Manuscripts from East Turkestan.

 

Vol.  No.  June 996

1. Valery Polosin. Muslim Bindings with al-Khalidiyani Double Borde.

2. O. Frolova. Some Notes on the Arabic Manuscripts and Collections in the Library of the Oriental Faculty of the St. Petersburg Universit.

3. A. Khalidov. A Unique th Century Literary Anthology Manuscript from Baghdad.

 

Vol.  No.  June 996

1. Valery Polosin. Muslim Bindings with al-Khalidiyani Double Borde.

2. O. Frolova. Some Notes on the Arabic Manuscripts and Collections in the Library of the Oriental Faculty of the St. Petersburg Universit.

3. A. Khalidov. A Unique th Century Literary Anthology Manuscript from Baghdad.

 

Vol.  No.  September 996

 1. Т. Sultanov. Mu'izz al-ansab and Spurious Chingizid.
 2.  L. Tugusheva. Early Medieval Uighur Records from East Turkestan.
 3. A. Matveev. Arabic Sources on Russes and Slavs: Problems of Interpretation of the Text.

 

Vol.  No.  December 996

 1. E. Rezvan. The Our'ān and Its World: I. The Problem of Reconstructing Ancient Arabian Cosmogonic and Anthropogenetic Lor.
 2. O. Vasilyeva. The National Library of Russia: New Acquisitions of Oriental Manuscripts in 99-99.
 3. N. Tumanovich. Persian Folklore Materials in the Manuscript Collection of the St. Petersburg Branch of the Institute of Oriental Studie.
 4. O. Akimushkin. A Manuscript of Yūsuf wa Zulaykhā by Jāmī in the Collection of the St. Petersburg Branch of the Institute of Oriental Studies.

 

Vol.  No.  March 997

 1. O. Akimushkin. The Library-Workshop (kitabkhana) of Baysunghur-Mlrza in Heart.
 2. E. Rezvan. The Our'an and Its World: II. The Miracle of the Book (The Our'an and Pre-lslamic Literature).
 3. Val. Polosin, E. Rezvan. To the CD-ROM Edition of the St. Petersburg Arabic Bible

Reza T. Ahmadi. Symbolism in Persian Rugs.

 

Vol.  No.  June 997

 1. Val. V. Polosin. Arabic Manuscripts: Text Density and its Convertibility in Copies of the Same Work .
 2. A. R. Shikhsaidov, A. B. Khalidov. Manuscripts of al-Ghazalis Works in Daghestan.
 3. O. F. Akimushkin. On the Date of al-Sihah al-'Ajamiyya's Composition.
 4.  A. Muminov. The Fund of Arabographic Manuscripts in the Museum-Trust "Azret-Sultan" in the City of Turkestan.
 5. F. Abdullayeva. A Turkish Prose Version of Firdawsi's Shah-nama in the Manuscript Collection of the St. Petersburg State University Library.

 

Vol.  No.  November 997

 1. E. Rezvan. The Our'an and Its World: III. "Echoings of Universal Harmonies" (Prophetic Revelation, Religious Inspiration, Occult Practice).
 2. S. Klyashtorny. About One Khazar Title in Ibn Fadlan.
 3. O. Yastrebova. Reconstruction and Description of Mirza Muhammad Muqim's Collection of Manuscripts in the National Library of Russia.
 4. P. Zemanek. Corpus Linguistics and Arabic.

 

 

Vol. 3 No. 4 December 1997

1. T. Sultanov. Turkic Versions of the "Tarikh-i Rashidi" in the Manuscript Collection of the St. Petersburg Branch of the Institute of Oriental Studies – 17.

2. M. Carter. The Platonic Edition: Some Consequences of Computer Editing for Text-Based Scholarship in Arabic Grammar .

3. O. Bolshakov. The St. Petersburg Manuscript of the "Maqamat" by al-Hariri and Its Place in the History of Arab Painting.

 

Vol. 4 No. 1 March 1998

1. N. Tumanovich. An Indian Collection of Persian Folk Tales.

2. E. Rezvan. The Qur'an and Its World: V. Language, the Unconscious and the "Real World" .

3. A. Mikhaylova. An Illustrated Arabic Manuscript of a Translation of a Seventeenth-Century Greek Chronograph.

 

Vol. 4 No. 2 June 1998

1. O. Akimushkin. The Tuti-nama and the Predecessor of Nakhshabi: on the Question of Indo-Iranian Cultural Links.

2. E. Rezvan. The Qur'an and Its World: VI. Emergence of the Canon: the Struggle for Uniformity.

3. I. Petrosyan. A Turkish Translation of a Cosmographie Work by Ibn al-Wardi and Its Manuscript in the Collection of the St. Petersburg Branch of the Institute of Oriental Studies - 55.

 

Vol. 4 No. 3 September 1998

1. I. Petrosyan. The 'Mawlid-i NabI' by Süleyman Çelebi and Its Two Versions.

2. N. Brovenko. An Arabic Bible in the Collection of the St. Petersburg Branch of the Institute of Oriental Studies: the Problems of Restoration.

 

Vol. 4 No. 4 December 1998

1. E. Rezvan. The Qur'an and Its World: VIII/1. Contra Legem Saracenorum: the Qur'an in Western Europe.

 

Vol. 5 No. 1 March 1999

1. Val. Polosin. "All is Numbers"? An Unknown Numerical Component in the Design of Medieval Arabic Manuscripts.

2. T. Sultanov. Authors and Authorship in Persian and Turkic Historical Writings.

3. E. Vasilyeva. The First Persian, French and Russian Editions of the "Sharaf-nāma".

4. E. Rezvan. The Qur'an and Its World: VIII/2. West-Östlichen Divans (the Qur'an in Russia).

 

Vol. 5 No. 2 June 1999

1. B. Babajanov. Biographies of Makhdum-i A'zam al-Kasani al-Dahbidi, Shaykh of the Sixteenth-Century Naqshbandiya.

2. S. Prozorov. A Unique Manuscript of a Biographical Dictionary by a Khorezmian Author.

3. E. Rezvan. The Qur'an and Its World. IX. The Triumph of Diversity: Muslim Exegesis.

 

Vol. 5 No. 3 September 1999

1. A. Khismatulin. Kimiya-ya sa'adat by Abu Hamid Muhammad al-Ghazali al-Tusi: Some Textual Observations.

2. M. Vorobyova-Desyatovskaya. A Sanskrit Manuscript on Birch-Bark from Bairam-Ali. I. The Vinaya of the Sarvastivadins: (part 2).

 

Vol. 5 No. 4 December 1999

1. J. Musaelian. On the First Kurdish Edition of the Sharaf-nama by Mulla (Mela) Mahmud Bayazidi.

2. M. Vorobyova-Desyatovskaya. A Sanskrit Manuscript on Birch-Bark from Bairam-Ali: I. The Vinaya of the Sarvastivadins (part 3).

3. M. Hasani. A Unique Manuscript of the Medieval Medical Treatise al-Iktifa' by Abu-l-Mutrib 'Abd al-Rahman.

4. I. Petrosyan. Pre-Islamic Turkic Tradition in the Writings of the Early Ottoman Historiographers.

 

Vol. 6 No. 1 March 2000

1. M. Vorobyova-Desyatovskaya. A Sanskrit Manuscript on Birch-Bark from Bairam-Ali: I. The Vinaya of the Sarvastivadins (part 4) .

2. Z. Vorozheykina. The Diya' al-qulub on Pre-Islamic Beliefs of the Qirghiz.

3. E. Rezvan. Yet Another "'Uthmanic Qur'an" (on the History of Manuscript E20 from the St. Petersburg Branch of the Institute of Oriental Studies).

 

Vol. 6 No. 2 June 2000

1. Т. Sultanov. A Manuscript of the Tarikh-i Narshakhi and an Anonymous Remark on the Harmfulness of Tobacco.

2. A. Khalidov. A Kazan Manuscript of Sibawayhi.

3. In Memoriam of Muhammad Taqi Daneshpazhuh. 1911-1996.

 

Vol. 6 No. 3, September 2000

1. Val. Polosin. The Arabic Bible: Turning Again to an Old Controversy.

2. E. Rezvan. On the Dating of an "'Uthmanic Qur'an" from St. Petersburg.

3. M. Vorobyova-Desyatovskaya. A Sanskrit Manuscript on Birch-Bark from Bairam-Ali: II. Avadanas and Jatakas (Part 1).

 

Vol. 6 No. 4 December 2000

1. D. Kimmage. Sura 106 in Tafsirs: Qur'anic Commentary as a Historical Source.

 

Vol. 7 No. 1 March 2001

1. E. Rezvan. Oriental Manuscripts of Karl Fabergé. I: The Qur'an.

2. O. Akimushkin. A Rare Seventeenth-Century Hagiography of the Naqshbandiyya-Mujaddidiyya Shaykhs.

 

Vol. 7 No. 2 June 2001

1. M. Rezvan. Qur'anic Fragments from the A. A. Polovtsov Collection at the St. Petersburg Branch of the Institute of Oriental Studies.

2. E. Rezvan. Oriental Manuscripts of Karl Fabergé. II: Ragamala Miniatures of the Album (Muraqqa') (Part One).

3. I. Petrosyan. A Late Copy of the Gharib-nama by 'Ashiq-pasha.

4. A. Khalidov. A Manuscript of an Anthology by al-Abi.

5. O. Akimushkin. Arabic-Script Sources on Kamal al-Din Behzad.

 

Vol. 7 No. 3 September 2001

1. E. Rezvan. Oriental Manuscripts of Karl Fabergé. II: Ragamala Miniatures of the Album (Muraqqa') (Part Two).

2. Elisabeth Zack. Yusuf al-Maghribi's Egyptian-Arabic Word List. A Unique Manuscript in the St. Petersburg State University Library.

3. Hala Kailch. The Creation of the Arabic Manuscripts Metadata Base.

 

Vol. 7 No. 4 December 2001

1. P. Lurje. Arabosogdica: Place-names in Transoxiana as Written in Arabic Script .

2. V. Polosin. Unknown Numerical Aesthetics in the Design of Turkish Manuscripts.

3. E. Rezvan. Oriental Manuscripts of Karl Fabergé. Ill: Biographical Works and Portraits (part 1).

 

Vol. 8 No. 1 March 2002

1. A. Erkinov. Manuscript Collections of the Former Uzbek Academy of Sciences Institute of Manuscripts (1978-1998).

2. Th. Milo. Authentic Arabic: a Case Study. Right-to-left Font Structure, Font Design, and Typography.

 

Vol. 8 No. 2 June 2002

1. E. Rezvan. On the History of 'Ishqiyya Brotherhood Sacred Relics. I: the Khirqa of the Prophet.

2. Val. Polosin. 'Unwan Illuminations in Arabic Manuscripts (Part 1) .

3. E. Rezvan. Oriental Manuscripts of Karl Faberge. III: Biographical Works and Portraits (part 2).

 

Vol. 8 No. 3 September 2002

1. E. Rezvan. Qur'anic Manuscripts as Birth, Death, Land and Library Register .

2. M. Vorobyova-Desyatovskaya. A Sanskrit Manuscript on Birch-bark from Bairam-Ali. II. Avadana and Jataka (Part 8).

3. Sh. Vahidov. The History of the 'Ishqiyya Brotherhood's Sacred Relics. II: the Katta Langar Qu'rans (New Fragments).

4. E. Rezvan. Oriental Manuscripts of Karl Fabergé. IV: Poetry and Miniatures (Part 2).

 

Vol. 8 No. 4 December 2002

1. I. Petrosyan. The Author and the Book: the Turkish Translation of Sa'di's Gulistan.

2. I. Zaytsev. Turkic Manuscripts in the State Public Historical Library in Moscow.

3. B. Moor, E. Rezvan. Al-Qazwini's 'Aja'ib al-Makhluqat wa Ghara'ib al-Mawjudat: Manuscript D 370.

 

Vol. 9 No. 1 March 2003

1. M. Rezvan. Qur'an Manuscript A 1638 from the Collection of the St. Petersburg Branch of the Institute of Oriental Studies and the Practice of Istikhara.

2. Towards an exchange network of Arabic authority records. Round Table (Part I).

 

Vol. 9 No. 2 June 2003

1. G. Kara. Mediaeval Mongol Documents from Khara Khoto and East Turkestan in the St. Petersburg Branch of the Institute of Oriental Studies.

2. M. Reisner. The Life of the Text and the Fate of Tradition. I: Naql in Persian Poetics .

3. S. Descamps-Wassif. Le fichier d'autorité de la Bibliothèque de l'Institut du Monde Arabe (base A'LAM).

4. M. S. Plettner. Les autorites auteurs arabes dans l'environnement informatise l'aujourd'hui: options et implications.

 

Vol. 9 No. 3 September 2003

1. F. Déroche. Analyser l'ecriture arabe. Remarques sur la "cursivité".

2. E. Wright. The Calligraphers of Širaz and the Development of nasta'liq Script.

3. S. Tourkin. Another Look on the Petition ('ardada_t) by Ja'far Baysunguri Addressed to his Patron Baysungur b. Šahruh b. Timur.

4. Sh. S. Blair. Yaqut and his Followers.

5. A. Erkinov. Die Eigenschaften der Biicher volkstümlicher Verbreitung. Der Beispiel des Diwan-i Hikmat des Ahmad Yasawi.

6. Sh. Vahidov. Les particularités paléographiques et codicologiques des fonds particuliers de Rawnaqi et Faqiri (Šahrisabz, Ouzbékistan).

7. Sh. Ziyadov. Taschkenter Handschriften über das Milieu Bucharischer Theologen in 13. und 14. Jahrhunderten.

8. A. Muminov. Die Bedeutung der Handschriften aus der Bibliothek des Hwaja Muhammad Parsa für die Erforschung des hanafitischen Gelehrtenmilieus von Buhara.

 

Vol. 9 No. 4 December 2003

1. A. Fu'ad Sayyid. Les marques de possession sur les manuscrits et la reconstitution des anciens fonds de manuscrits arabes .

2. S. Kenderova. La reliure des manuscrits musulmans de Samokov au XIXе siècle .

3. Sh. R. Canby. Painting in the Margins of Persian Manuscript Illustrations.

 

Vol. 10 No. 1 March 2004

1. A. Kudelin. Arabic Literature: Poetics and Stylistics. I: Medieval Arabic Graphic Culture (Pictorial Figures to Drawing Script).

2. M. Reisner. The Life of the Text and the Fate of Tradition. II: "Old Age Qastda" by Rudaki (the Standard and Its Deviation).

3. E. Rezvan. New folios from "'Uthmanic Qur'an" I. (Library of Administration for Muslim Affairs of the Republic of Uzbekistan).

4. I. Afshar. Inscriptions on the Covers of Islamic Manuscripts: An Introductory Study.

5. T. Tunsch. Datierung und Herkunft der mamlukischen Einbande im Museum fur Islamische Kunst in Berlin.

6. T. Stanley. Page-setting in Late Ottoman Qur'ans. An Aspect of Standardization.

 

Vol. 10 No. 2 June 2004

1. A. Gacek. Scribes, Amanuenses, and Scholars. A Bibliographic Survey of Published Arabic Literature from the Manuscript Age on Various Aspects of Penmanship, Bookmaking, and the Transmission of Knowledge.

2. M. Reisner. The Life of the Text and the Fate of Tradition. III: Interpretation of Pre-Islamic Calendar Festivals in Classical Persian Poetry of the 10th-12th Centuries (by the Example of Nawruz.

3. A. Erkinov. Prayer Against Fever, Connected with the Name of Khwaja Ahmad Yasawi.

 

Vol. 10 No. 3 September 2004

1. I. Zaytsev. An Autograph by the Arabic Scholar in the Ottoman Book from the Moscow State Public Historical Library Funds.

2. J. P. Monferrer-Sala. Wa-ba'da zaman qalil yaqumu fi l-'arab insan: Apocalyptic as Propagandistic Tool Against Islam.

3. A. Kudelin. Arabic Literature: Poetics and Stylistics. Ill: Early Arabic Poetry: an Attempt of Historical-Functional Analysis.

4. M. Reisner. The Life of the Text and the Fate of Tradition. IV: About the Character of Love Symbolism in the Poetic Works of Abd Allah Ansari.

5. H. Omarov. The Qur'anic MSS of the Oriental Manuscripts Fund of the Daghistan Institute of History, Archaeology and Ethnography: Preliminary Description.

6. E. Rezvan. The Qur'an of Petr Stolypin (?).

7. M. Rezvan. Early Qur'anic MS from the Collections of St. Petersburg Kunstkamera (Preliminary Report).

 

Vol. 10 No. 4 December 2004

1. K. Vasiltsov. Afdal al-Din Kashani and His Treaties "The Book of Everlasting" (Based on the MS В 2496 from the SPIOS Collection) .

2. A. Kudelin. Arabic Literature: Poetics and Stylistics. IV: Medieval Arabic Panegyric: Tradition and Creative Personality .

3. M. Reisner. The Life of the Text and the Fate of Tradition. V: Method of Allegorical Interpretation of the Qur'an (ta'wil) and the Symbolic Language of Persian Poetry of the 11th-12th Centuries.

4. M. Rezvan. "If somebody dreams about reading the Qur'an, it is a good dream" (On the Modern Interpretation of the Medieval Tradition).

 

Vol. 11 No. 1 March 2005

1. N. Terletsky. Some Data about the Early Works of the Khuqand Historiography.

2. A. Fedeli. A.Perg.2: a Non Palimpsest and the Corrections in the Qur'anic Manuscripts.

3. F. Abdullaeva. An Unknown Shahnama from Ann Arbor.

4. E. Rezvan. From Syriac to Arabic (notes on Prof. Sergio Hoja Noseda theory of the Arabic script origin).

 

Vol. 11 No. 2 June 2005

1. A. Alekseev. Mahmud b. Amir Wali and His Bahr al-asrar.

2. A. Kudelin. Arabic Literature: Poetics and Stylistics. V: a Romantic Epos about Majnun and its Arabic Roots.

3. M. Reisner. The Life of the Text and the Fate of Tradition. VI: Birds in Mystical-Symbolic qasidas by Sana'i and Khaqani (12th century) (to the Problem of Formation of the Symbolic Language in the Classical Persian Qasida).

 

Vol. 11 No. 3 September 2005

1. A. Kudelin. Arabic Literature: Poetics and Stylistics. VI: Family-Matrimonial Relations in the 5th-7th Centuries Arabia and Their Reflection in the Early Arabic Poetry .

 

Vol. 11 No. 4 December 2005

1. M. Reisner, N. Chalisova. The Life of the Text and the Fate of Tradition. VII/1 Classical Persian Lyrics: to the Problem of Genesis.

 

Vol. 12 No. 1 March 2006

1. M. Reisner, N. Chalisova. The Life of the Text and the Fate of Tradition. VII/2: Classical Persian Lyrics: to the Problem of Genesis .

2. E. Rezvan, M. Rezvan. The Qur'an, Woman and Her Clothing in the Magic Sphere of Central Asia.

 

Vol. 12 No. 2 June 2006

1. D. James. A Note on the Awlad al-Hilu: a Scribal Dynasty of Fas (Fez).

2. N. Terletsky. A Little-Known Work About a Bukhara Mazar.

3. A. Kudelin. Arabic Literature: Poetics and Stylistics. VII: "Life of the Prophet" by Ibn Ishaq-Ibn Hisham as a Monument of Medieval Arabic Literature. Attempt at a Literary Analysis.

4. V. Kryukova. Interpretation of Tajik Wedding Embroidery: Ritual, Image, Text.

5. E. Revunenkova. Sulalat-us-Salatin: the Krusenstern Manuscript.

 

Vol. 12 No. 3 September 2006

1. D. James. Juda al-Khatt. The Excellence of Calligraphy. Al-Zabidi's Summary of the History of Calligraphy. A Translation of the Final Chapter of the Author's Hikmat al-Ishraq (Cairo, 1184/1771), with an Introduction.

2. V. Kisliakov, T. Moiseeva, E. Rezvan, M. Rodionov. "Returning from Distant Journeys": on the History of Gathering the Muslim Collections of MAE RAS (Middle East and Central Asia.

 

Vol. 12 No. 4 December 2006

1. A. Shikhsaidov. Muslim Treasures of Russia. II: Manuscript Collections of Daghistan. Part I.

 

Vol. 13 No. 1 March 2007

1. I. Katkova. Revising History of Sufism in Indonesia. 18th Century Treatise Tuhfat al-raghibin fi bayan-i haqiqat al-iman by shaykh 'Abd al-Samad al-Palimbani .

2. N. Terletsky. A Persian-Language Work on the "Central Asian Makka".

3. A. Shikhsaidov. Muslim Treasures of Russia. II: Manuscript Collections of Daghistan. Part II.

 

Vol. 13 No. 2 June 2007

1. D. James. More Qur'ans of the Mamluks.

2. M. Reisner. The Life of the Text and the Fate of Tradition. VIII: Criteria of Language Norm in the Assessment of Masters of Persian Ghazal of the 11th - Early 18th Centuries.

3. M. Dehqan. A Late Ottoman Turkish Verse Version of Xani's Mem u Zin in the Manuscript Collection of the Islamic Consultative Assembly Library І.

 

Vol. 14 No. 1 June 2008

1. A. Khismatulin. The Art of Medieval Counterfeiting: the Siyar al muluk (the Siyasat nama) by Nizam al Mulk and the "Full" Version of the Nasihat al muluk by al Ghazali.

2. A. Gallop. From Caucasia to Southeast Asia: Daghistani Qur'ans and the Islamic Manuscript Tradition in Brunei and the Southern Philippines I.

3. A. Kudelin. Arabic Literature: Poetics and Stylistics. VIII: Formulaic Expressions in Sirat 'Antar.

4. M. Dehqan. A Kurdish Verse Version of Shah nama from Malek National Library and Museum.

 

Vol. 14 No. 2 December 2008

1. A. Gallop. From Caucasia to Southeast Asia: Daghistani Qur'ans and the Islamic Manuscript Tradition in Brunei and the Southern Philippines II.

2. A. Kudelin. Arabic Literature: Poetics and Stylistics. IX: On Interpreting the Elements of "Miraculous" in "Life of the Prophet" by Ibn Ishaq - Ibn Hisham.

3. E. Rezvan. The Qur'an and Power in Russia. I: Manuscript.

4. A. Gori. Some Arabic Islamic Manuscripts from Shaykh Husayn (Bale, Ethiopia) (a Short Description Based on the MAE RAS Photographs).

5. A. Grib. Toward the Analysis of the Early Monumental Qur'anic Scripts: Attribution of the Qur'anic Folios from the Archive of E. E. Herzfeld (Department of Islamic Art, Metropolitan Museum of Art).

6. M. Dehqan. Tarikh-i Kurd: an Unknown Persian Manuscript of the Chronicle of Sanandaj in the Iranian National Library.

 

Vol. 15 No. 1 June 2009

1. A. Fedeli. Relevance of the Oldest Qur'anic Manuscripts for the Readings Mentioned by Commentaries. A Note on Sura "Ta-Ha".

2. A. Ambartsumian. On the Manuscripts of Pahlavi Work "Ayadgar i Zareran" .

3. A. Grib. In-Between the "Elite" and the "Pagan": Qur'anic Boards from West Africa.

4. A. Kudelin. Muhammad 'Abdu's Letter to Leo Tolstoi (History of Russian-Arabic Cultural Dialogue in the Beginning of the 20th Century).

5. M. Dehqan. Mala Muhammad Sharif Qadi's Account on the History of Kurdistan: a Unique Manuscript from the Central Library of Tehran University.

 

Vol. 15 No. 2 December 2009

1. Kh. Omarkhali. Names of God and Forms of Address to God in Yezidism with the Religious Hymn of the Lord.

2. A. Gori. Italy in the Horn of Africa and the Ethiopian Islamic literary tradition: L. Robecchi Bricchetti and his collection of manuscripts) .

3. O. Vasilyeva. Gilt-Stamped Bindings of the Last Quarter of the 16th Century and the Qazwin Workshop.

4. D. James. A Lost Work by Ibn al-Qutiyya.

5. M. Dehqan. "The Book of Shamqal and Rustam": a Kurdish Manuscript.

 

Vol. 16 No. 1 June 2010

1. A. Wynn. The Shah-name and British Propaganda in Iran in World War II.

2. A. Kudelin. Al-Sira al-Nabawiyya by Ibn Ishaq - Ibn Hisham: the History of the Texts and the Problem of Authorship.

3. V. Bobrovnikov. Catalogue of Manuscripts and Old Printed Books in Arabic, Persian and Turkic Languages from Kabardino-Balkaria.

 

Vol. 16 No. 2 December 2010

          1. I. Donoso Jiménez. PHILIPPINE ISLAMIC MANUSCRIPTS AND WESTERN HISTORIOGRAPHY

          2. A. Alexeev. AN UNKNOWN ARABIC MANUSCRIPT OF THE LIBRARY OF ORIENTAL DEPARTMENT: PRELIMINARY DESCRIPTION

 

Vol. 17 No. 1 June 2011

          1. A. Kariev. IN REGARDS TO CERTAIN FORMS OF INDEXES IN MEDIEVAL ARABIC TREATISES (BASED ON THE MANUSCRIPTS OF TASHKENT COLLECTIONS)

2.       A. Kudriavtceva. MIND, SOUL, SPIRIT, BODY... BABA AFDAL AND HIS TREATISE MADARIJ AL-KAMAL

3. A. Fedeli. THE PROVENANCE OF THE MANUSCRIPT MINGANA ISLAMIC ARABIC 1572: DISPERSED FOLIOS FROM A FEW QUR’'ANIC QUIRES

4. M. Dehqan. THE GÔRANÎ PARISHAN-NAMA

 

Vol. 18 No. 1 June 2012

1. I. Osmanova. THE MANUSCRIPT OF AL-SHARF AL-MURTADA KITAB AL-DHAKHIRA AL-‘ALIM WA BASIRA AL-MUTA‘ALLIM FROM THE COLLECTION OF A. S. FIRKOVICH

2. A. Alexeev. THE HOROSCOPE CALENDAR OF KHWJA ABU AL-HAKIM TIRMIZI AS AN ETHNOGRAPHIC SOURCE

 

Vol. 18 No. 2 December 2012

1. A. Gori. GOOD MANNERS ARE THE KEY TO PARADISE (ON EARTH AND IN HEAVEN): ANALYSIS OF THE MANUSCRIPT TEXT OF THE KITAB AL-ADAB AL-JMI‘A WA AL-ASRAR AL-NAFI‘A LI-TALIB DAR AL-AKHIRA OF THE HARARI FAQIH HAMID B. SIDDIQ

2. M. Rezvan. “LADDERS OF LIFE”, A MUSLIM DIVINATION TABLE FROM THE MAE RAS COLLECTION

 

Vol. 19 No. 2 December 2013

1. A. Kudriavtseva, E. Rezvan. Translation of the Qur'an and Ethnography of Daily Life 

2. M. Al-Kaisi. Kitab Sim- al-la'ali' al-durriyya wa-uslub al-jawahir al-ba¦riyya ("A Book of the String of the Glittering Pearls and Sea Gems"), an Unknown Text on the Science of Jafr

 

Vol. 20 No. 1 June 2014

1. A. Al-Salimi. An Exaggeration of Qur'an by the Baghdadi Mu'tazilte: Studying Abu Tahir al-Turaythithi 

2. A. Kudriavtseva. "And Thy Robes Purify!" — Clothes (Libas) in the Qur'an

3. M. Al-Kaisi. A Survey of Zaydi Fiqh and Tafsir Manuscripts at Bernard Quaritch Ltd.

 

Vol. 20 No. 2 December 2014

1. Val. V. Polosin. European Landscape on a Persian Miniature: A Replica or a Remake? (R. Savery, M. and E. Sadeler, ‘Ali Quli b. Muḥammad and L. Т. Giuzal'ian)

2. A. Kudriavtseva. “As if they were Jacinths and Coral” — Adornments (Hilya, Zina) in the Qur’an

3. M. Reysner. Tawhid in Classical Persian Poetry: Between Meaning and Structure

4. M. Dehqan. Alchemical Treatise by Mawlawi Mala Sa‘id Saqizi

 

Vol. 21 No. 1 June 2015

1. M. Reysner. ‘Udhri Codes of Love and Early Persian Romance Verses (5th/11th Century)

2. A. Alexeev. A Treatise on Sama‘ and Ghina from the Collection of the Oriental Department of the St. Petersburg State University Research Library

 

Vol. 22 No. 1 June 2016

1. K. Ghereghlou. Muhammad Khan Shibani in Tus (915/1509)

 

Vol. 22 No. 2 December 2016

1. F. Richard. Un Makhzan al-Asrar de Nizami de la Bibliothèque Nationale de France Ayant Appartenu a Mikhaïl Simonitsch Fils de L'ambassadeur de Russie à Teheran

 

Vol. 23 No. 1 June 2017

1. A. Alikberov. History and Legend: Mythologizing the Image of a Saint in Islamic Tradition (The Case of Ibrahim b. Adham)

2. A. Kudriavtseva, E. Rezvan. Earthly Maiden and Heavenly Maiden (on the Interpretation of the Image of Woman in Pre Islamic Poetry and the Qur’an)

 

Vol. 23 No. 2  December 2017

1. E. Rezvan. A Contribution Towards the History and Origin of the Katta-Langar / St. Petersburg “Qur’an of ‘Uthman

2. A. al-Salimi. The Influence of Ibadi Siyar Manuscripts on the Orientalists' Understanding of the History of Early Islamic Theology

 

Vol. 24 No. 1 June 2018

1. W. Jamaluddin, A. Syaiful, I. Katkova. Rethinking Manuscript Heritage of ‘Abd al-Samad al-Palimbani. Controversies Involving Tuhfat al-raghibin

2. I. Pankov, A. Bustanov. Transregional History of a Muslim Family: Oral and Written Testimonies on the Descendants of Muhammad Sharif Al-Bulghari

3. E. Shavarebi. The Persian Dictionary Sorme-ye Soleymani (Early 11th/17th Century) and Its Manuscript in the Library of the Oriental Faculty of St. Petersburg State University (MS.O 174)

 

Vol. 24 No. 2 December 2018

1. E. Rezvan. “Men Too, and Beasts and Cattle — Diverse are Their Hues”: Towards the Qur’ānic Ethnography

2. A. Kudriavtceva. Banana, Acacia and “Levels of Paradise”. Acacia raddiana (Savi) Brenan / Acacia gerrardii Benth in the Qur’ān

3. K. Kashtalyova. Qur’ānic Terminology in a New Perspective (Submitted to the Department of Humanities of the USSR Academy of Sciences by Academician I. Y. Krachkovsky on 9 November 1927)

 

Vol. 25 No. 2 December 2019

1. E. Rezvan, M. Rezvan. Arabian Spices and Rites of Passage

2. A. Kudriavtceva. “And it is God who has Appointed a Place of Rest for You of Your Houses, and He Has Appointed for You of the Skins of the Cattle Houses You Find Light on the Day that you Journey, and on the Day you Abide

3. V. Rozov. Why was Muhammad Nursed by the Bedouins? The Institute of Milk Kinship in Pre-Islamic Arabia in the Light of the Hadith

4. V. Drozdov. Problem of the Authorship of Fakhr al-Din ‘Iraqi with Regard to the ‘Ushshaq-nama Poem Revisited

5. O. Yastrebova, S. Kostikov. A Bondsman of Two Monarchs: Documents on the Persian Kirakyaraq Khwaja Rahmat's Mission to Moscow in 1629—1631

 

Vol. 26 No. 1 June 2020

1. V. Shorokhov, T. Slesarev. Shah Safi I Safawid's Farman Confirming Privileges of Kirakyaraq Aqa Hasan Mazandarani

 

 

 

پی‏نوشت:

1. کیانوش بیاتی: کارشناس کتابخانه مجلس شورای اسلامی  Kianbayati@yahoo.com

2. Peter the Great Museum of Anthropology and Ethnography

3. Peter the Great Museum of Anthropology and Ethnography (The Kunstkamera)

4. State Hermitage Museum

5.  لازم به دکر است یوری ای. پتروسیان از سال 1995 تا سال 1999 سردبیری مجله را به عهده داشته است. از 2000م.  آقای  افیم  ای.  رضوان (Efim A. Rezvan) سردبیری این مجله را عهده‏دار شده است. یوری پتروسیان  متخصص در حوزه تاریخ عثمانی است.

6.  آقای دکتر افیم  ای.  رضوان (Efim A. Rezvan)، ( (E-mail: orient@thesa.ru از دانشگاه لنیتگراد در لغت‏شناسی عرب کارشناسی ارشد دارد و دکترای خود را در مطالعات اسلامی در موسسه مطالعات شرقشناسی سن پترزبورگ به اتمام رسانده است. او همچنین یکی از نویسندگان دانشنامه اسلام در روسیه است و در سال های اخیر کتاب قرآن را به زبان روسی ترجمه و منتشر ساخته است.

عنوان پایان‏نامه دکتری وی چنین است: لغت‏شناسی قومی مذهبی در قرآن به عنوان منبعی برای شناخت تاریخ و مردم شبه‏ جزیره عربستان در آستانه قرن هفتم میلادی. (

Ethno-Religious Terminology in the Qur’an As a Source for the History and (Anthropology of Arabia at the Turn of the 7th Century

 

 

 

 

 

فایل پی‌دی‌اف:

 

 

 

بازدید:646
یادداشت ها
Parameter:306037!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار