کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » اخبار کتابخانه » ریاست » روابط عمومی
0.0 (0)
به مناسبت انتخاب دکتر قالیباف به عنوان رئیس مجلس شورای اسلامی
[1399/04/15]

مجلس یازدهم و کتابخانه مجلس  

 

دکتر محمدباقر قالیباف را می‌باید چهره‌ای ویژه با ابعاد گوناگون در زمینه‌های مختلف سیاسی، نظامی، مدیریتی، اقتصادی و فرهنگی دانست. اینک وی رئیس نهادی شده است که در رأس امور قرار دارد و به تبع آن ریاست عالیه کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی را نیز عهده‌دار است. جایگاه رفیع کتابخانه مجلس در حفظ و نگهداری فرهنگ مکتوب، آثار تمدنی و علمی دانشمندان ایران و اسلام در ازمنه گذشته و اسناد و مدارک مشروطیت، قانون‌گذاری و پارلمانی بر هیچکس پوشیده نیست. اینجاست که بار دیگر صبغه‌ فرهنگی دکتر قالیباف نمایان می‌شود. ایشان را جدای از توانایی‌ها و قابلیت‌های گوناگون، به عنوان چهره‌ای فرهنگی نیز می‌شناسند و بر این امر، همه بزرگان فرهنگی کشور صحه می‌گذارند. کما اینکه سید عباس صالحی وزیر محترم فرهنگی و ارشاد اسلامی در متن تبریک خود به مناسبت انتخاب دکتر قالیباف به عنوان رئیس یازدهمین دوره مجلس شورای چنین بیان داشت: «یکی از اولویت‌های اصلی کشور، که در پیام مقام معظم رهبری (مدظله العالی) به مناسبت آغاز فعالیت مجلس یازدهم هم بدان تاکید شده است، مساله فرهنگ به عنوان زیربنای توسعه و پیشرفت کشور است. بی‌تردید وضع قوانین موثر در حمایت از اصحاب فرهنگ و هنر و همچنین تقویت فرهنگ غنی ایرانی اسلامی و صیانت از ارزش‌های معنوی و باور‌های عمیق دینی مردم، می‌تواند زمینه‌ساز تعالی و توسعه کشور باشد.»

از چنین شخصیتی که قاطعیت او در مدیریت مشهور است و مجلس یازدهم، انتظار عمومی مردم به‌ویژه اصحاب فرهنگ و کتاب؛ همانطور که مقام معظم رهبری هم فرمودند، اولویت دادن به دو موضوع اساسی کشور یعنی نجات اقتصاد و فرهنگ کشور است و نمایندگان باید به این دو موضوع جدی بپردازند. طبیعتا اگر خصوصیاتی را که مقام معظم رهبری برای یک مجلس مردمی و موفق ذکر کردند اگر این خصوصیات را نمایندگان در درون خود حفظ کنند و به آن نکات توجه جدی داشته باشند، یقینا این مجلس می‌تواند نقش موثری در بهبود شرایط کشور ایفا کند.

اما چرا رئیس مجلس یازدهم اهل فرهنگ، کتاب و کتابخانه است. در درجه اول، وی تحصیلات دانشگاهی و دارای مدرک دکتری در رشته جغرافیای سیاسی است. دلیل دوم فعالیت‌های فرهنگی وی در زمان ریاست او بر شهرداری پایتخت می‌باشد. در زمان او با همت او بود که «باغ کتاب» در سال 1396 و با حضور اهالی فرهنگ و دکتر علی لاریجانی رئیس وقت مجلس شورای اسلامی پس از تلاش‌های بی‌وقفه افتتاح و به بهره‌برداری رسید. باغ کتاب را بی‌اغراق می‌توان یکی از بزرگترین اتفاقات فرهنگی کشور دانست. امروز شاهد هستیم این مجموعه بزرگ مورد استفاده فرهنگ‌دوستان، هنرمندان و فرهیختگان است. دکتر قالیباف در خصوص ساخت سینما آزادی چنین می‌گوید: «در سال‌های اولیه حضورم در شهرداری این توفیق را پیدا کردم که به همراه جمعی از هنرمندان و همکارانم ساخت سینمای آزادی را در دستور کار قرار دهیم. سینمای آزادی برای شهروندان تهرانی حس نوستالژی و تاریخی دارد و زمانی که کلنگ احداث دوباره آن را بر زمین زدیم و اعلام کردیم ۱۸ ماهه این سینما را به بهره برداری می‌رسانیم برای خیلی‌ها یک شوخی بزرگ بود.»

او «شهر آفتاب» را به مدت 6 سال به طور رایگان در اختیار نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران قرار داد.

دلیل سوم را می‌توان اذعان نخبگان و بزرگان سیاست و فرهنگ کشور به توانایی دکتر قالیباف در خصوص تحقق اهداف فرهنگی و توسعه فرهنگی دانست. به عنوان مثال در همین مراسم افتتاح باغ کتاب دکتر علی لاریجانی، قالیباف را چنین توصیف می‌کند: امیدواریم آقای قالیباف همچنان سرزنده و فعال باشند و از وجود ایشان در نظام استفاده شود چنانچه وی در دفاع مقدس فردی مجاهد بود و بعد از آن زمان نیز در بخش‌های مختلف تلاش‌های بهنگام و سنجیده‌ای داشت ضمن اینکه امور شخصی به خوبی پیش رفت و ایشان در زمینه کارهای فرهنگی و هنری از ذهن خلاقی برخوردار بود و همبستگی خوبی در شهرداری به وجود آمد.»

دلیل چهارم، علاقه او به کتاب، فرهنگ، کتابخانه، نمایشگاه کتاب، نشر و چاپ و هنر در نظر و عمل است. اظهارات او در باب فرهنگ، جملگی در حمایت مادی و معنوی از کتابداران، ناشران، هنرمندان و پژوهشگران است. به عنوان مثال در مراسم انعقاد تفاهم‌نامه بین وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و شهرداری تهران در شهر آفتاب گفت: «با این کار، به نوعی به حوزه انتشارات و تقویت حوزه نشر و فرهنگ مکتوب کمک کرده‌ایم. کمک به حوزه نشر از یک طرف سبب می‌شود که ارتباط ما با بقیه ملل بهتر شود و تمایزهای ما و برجستگی‌های تمدنی‌مان نمایان شود.» از دیگر فعالیت‌های او، بازدید از نمایشگاه‌های کتاب تهران را می‌توان نام برد.

 

شهردار وقت تهران عنوان کرد: شهرداری به فرهنگ مکتوب کمک کرده است تا به نوعی سرمایه‌گذاری در این بخش یعنی تقویت اقتدار و عزت ملی صورت بگیرد.

لذا بسیار امیدوار هستیم که کتابخانه مجلس در دوره ریاست آقای دکتر قالیباف، از بالندگی و شکوفایی بیش از پیشی برخوردار گردد و تولیدات فرهنگی و احیاء میراث گرانقدر تمدن اسلام و ایران و ارائه خدمات کتابداری و اطلاع‌رسانی به پژوهشگران و دانشجویان ایرانی و غیرایرانی با قدرت و نیروی بیشتری ادامه یابد و از همه مهم‌تر پیوند کتابخانه با نمایندگان مجلس از گستردگی و ژرفای بیشتر برخوردار گردد. و تمام این امور میسور نگردد مگر با توجه بیشتر ریاست و نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی به «کتابخانه، موزه و مرکز اسناد» که متعلق به خودشان است.

کتابخانه مجلس شورای اسلامی، از نخستین بخش‌هایی است که در مجلس شکل گرفت و همراه با توسعه ساختار سازمانی مجلس توسعه فراوانی یافت. این کتابخانه، هم‌اکنون آثار علمی و فرهنگی بسیاری را در خود جای داده است، از جمله کتاب‌های چاپی، سربی، سنگی و خطی، پایان‌نامه‌ها، نشریات ادواری قدیمی و جدید، اسناد ملی و بین‌المللی، عکس‌ها، نقشه‌های تاریخی، منابع شنیداری و دیداری، گزارش‌های دولتی، منابع دیجیتالی و الکترونیکی، آثار هنری و دیگر میراث اسنادی. کتابخانه مجلس را باید مولود مبارک انقلاب مشروطیت و دستاورد تأسیس پارلمان در ایران  دانست. این نهاد فرهنگی، نخستین کتابخانه رسمی و حاکمیتی در ایران پس از مشروطه است که با قدمتی به بلندای عمر مجلس، میراث‌دار بخش مهمی از تمدن و فرهنگ دیرینه و بزرگ ایران و اسلام به شمار می‌آید.

رسالت اصلی این کتابخانه، از یک‌سو ارائه خدمات کتابداری، اطلاع‌رسانی، پژوهشی و علمی به نمایندگان محترم مردم در مجلس شورای اسلامی و از سوی دیگر، پاسداری و حفاظت از میراث اسنادی و پارلمانی کشور است. این مجموعه، دارای گنجینه‌های کم‌نظیری از منابع است که بر اعتبار و جایگاه آن به عنوان مرکزی مهم در بسط و اشاعه تاریخ علم و هنر ایران افزوده و آن را در شمار مراکز معتبر علمی و فرهنگی جهان قرار داده است.

کتابخانه مجلس شورای اسلامی، افزون بر پشتیبانی اطلاعاتی از فرایند قانون‌گذاری و حمایت از پژوهش در حوزه‌های ایران‌شناسی، اسلام‌شناسی و میراث اسنادی، همواره چشم به راه پویندگان راه علم و فرهنگ است و اینک پس از گذشت سال‌ها بالندگی و ثمردهی، ‌بسان درختی تنومند، بر خیل مشتاقان معارف، سایه‌ای پرمهر گسترانده و با ارائه گنجینه‌هایی از نفایس و نوادر به علاقه‌مندان پرشمار خود، بی‌منّت و ادعا، طعم دلچسب تلاش‌های دانشوران گذشته و حال را به کام آن‌ها چشانده است.

 

روابط عمومی و امور بین الملل کتابخانه مجلس شورای اسلامی      

 

سالن مطالعه کتابخانه ایران‌شناسی مجلس شورای اسلامی

 

                                                      

    بازدید:3378
    یادداشت ها
    Parameter:305716!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار