کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » اخبار کتابخانه » ریاست » روابط عمومی
0.0 (0)
با استاد عبد‌الحسین حائری
[1396/07/02]

متن سخنرانی خانم منصوره تدین‌پور درباره استاد حائری  

خانم منصوره تدین‌پور از کارکنان پیس‌کسوت و بازنشسته مجلس و شاغل در کتابخانه مجلس و در ساختار جدید کتابخانه،‌ موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی، رئیس مرکز اسناد کتابخانه بودند و تحت نظارت استاد حائری چهار جلد کتاب «اسناد روحانیت و مجلس» را منتشر کرد.

سخنرانی مذکور به مناسبت دومین سال درگذشت استاد مرحوم عبد‌الحسین حائری در‌ مراسم یادبود آن استاد فرزانه و نسخه‌شناس برجسته ایران و جهان در فضای علمی و صمیمی با حضور پژوهشگران داخلی و خارجی و دوستداران آن استاد،‌ در روز دوشنبه، 6 شهریور 1396 ساعت 3 بعد از ظهر در کتابخانه ایران‌شناسی مجلس شورای اسلامی ایراد گردید.

بنام خدا

جان فدای قدم نادره مردانی باد   که کم و بیش نگشتند زهر بیش و کمی

سلام به حضار محترم، سلام به همکاران گرامی و سلام به استاد عبدالحسین حائری

امروز بنام و یاد کسی گرد آمده‌ایم که تأثیرش بر فرهنگ و ادب این مرز و بوم بر کسی پوشیده نیست و بحق شناخته شده این وادی است. اما من اینجا هستم تا از برخورد ایشان با انسان‌ها بگویم ، آشنایی من با استاد از جلسه مصاحبه استخدام کتابدار برای کتابخانه مجلس شورای ملی در سال 1355 شروع شد و بیش از سی سال افتخار شاگردی و همکاری با ایشان را داشتم و آنچه از این همراهی در یافتم این بود که پست و بلند روزگار و تغییرات اجتماعی تاثیری در زندگی و مشی ایشان نداشت و اصولاً برای مدارج و عناوین اجتماعی بی پشتوانه اخلاق انسانی ارزشی قائل نبودند و با تکیه بر این اصل با کارکنان در هر رده رفتاری دوستانه و انسانی داشتند، در کارها با همه مشورت میکردند. و این باعث می­شد تا کارکنان مسائل خود را به آسانی با ایشان در میان بگذارند در نتیجه خیلی از تنش‌های محیط کار حل می‌شد

در میان همکاران کتابخانه خانمی بود فرانسوی لهستانی زنده‌یاد خانم مقدم که باز نشسته موزه ایران باستان بود و برای فهرست‌نویسی کتاب‌های لاتین دعوت شده بود و متاسفانه گاهی مورد بی‌مهدی قرار می­گرفت بارها از ایشان شنیدم که می گفت اگر برخورد احترام‌آمیز آقای حائری نبود اینجا نمی‌ماندم.

کتابخانه مجلس قبل از انقلاب با قوانین مصوب و با تعدادی حدود ده نفر اداره می‌شد و بدلیل مجموعه‌های خطی منحصر و کتاب‌های چاپ سنگی و سربی قدیمی مراجعین خاص خود را داشت اغلب اعضاء کتابخانه محققین، استادان دانشگاه و نمایندگان مجلسین شورا و سنا بودند. در این میان اطلاعات علمی و مستند استاد اهمیت ویژه‌ای به کتابخانه داده بود که از سراسر دنیا برای استفاده و مشورت به استاد رجوع می‌کردند البته کتابخانه مراجعین هم از کسبه و اهالی محل داشت که توسط استاد در مراودات خارج از کتابخانه جذب شده و برای مطالعه و یافتن جواب سوالات خود می‌آمدند.

مسائل انقلاب و دغدغه‌های مشترک، کارکنان کتابخانه را به رئیس نزدیکتر کرد کتابخانه مثل همه مراکز تعطیل بود و ما هر چند رو تماس می‌گرفتیم، هر بار ایشان می‌گفتند منتظرم تا کتابخانه را تحویل بدهم در اواخر فروردین 1358 گفتند مجوز ورود چند نفر را گرفته‌ام بیایید کمک تا کتابخانه را تحویل بدهیم ما به کتابخانه بر‌گشتیم با دلهره اینکه چه خواهد شد؟ تا اینکه یک روز استاد گفتند باید به مسجد سپهسالار بروم و با عجله رفتند در برگشت با خشنودی گفتند حضرت امام پیام داده‌اند که فلانی بماند و از کتابخانه محافظت و در کار کارکنان مجلس نظارت کند، پیام آورنده هم آیت‌الله مطهری بودند. در آن روز شادی ما بی‌پایان بود فردای آن روز زنده یاد استاد محیط طباطبایی که مراجعه‌کننده هر روزه کتابخانه قبل از انقلاب بود بعنوان اولین مراجعه‌کننده بعد از انقلاب هم در خاطر ما ثبت شد. استاد محیط همواره می‌گفتند برای اینکه بتوان هر روز به کتابخانه بیایم خانه‌ای نزدیک کتابخانه خریده‌ام.

استاد حائری گنجینه ارزشمند کتابخانه مجلس در لباس انسانی فروتن بودند، امروز که در دهه دوم قرن بیست و یکم برای هر سوالی به گوگل متوسل می‌شویم برای تداعی روزگاری است که برای هر سوالی به استاد رجوع می‌کردیم و جوابی مستدل و مستند می‌گرفتیم. در خاتمه خدای را شاکرم که استاد حائری قبل و بعد از انقلاب از مجلس و مجلسیان قدر دیدند گرچه همیشه در صدر بودند و در صدر ماندند، روانشان شاد و یادشان گرامی باد.

    بازدید:1969
    یادداشت ها
    Parameter:297288!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار