کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » اخبار کتابخانه » اشاعه اطلاعات » موزه
0.0 (0)
اثر هفته
[1398/12/13]

ماسک خان رامایا  

میثم رضایی مهوار- کارشناس موزه داری

 

1377اهدایی استاندار استان آیو تایا – تایلند
مواد ترکیبی
70* 180 میلیمتر
شماره 362 موزه مجلس شورای اسلامی

 

نمونه ماسک نمایش خان رامایا، یکی از هدایای کشور تایلند به مجلس شورای اسلامی است که  از سوی استاندار استان آیوتایا (بخش باستانی و مرکزی تایلند) اهدا شده است. این اثر بصورت مدل کوچک رنگ‌آمیزی شده به همراه تزئینات و روبان طلائی‌رنگ و ترصیع شده با پولک‌های نقره‌ای رنگ ساخته شده است و از معروفترین نمونه‌های صنایع دستی و هنرهای سنتی تایلند محسوب می‌گردد.
این ماسک‌ها که در نمایش‌های سنتی خان   (Khon )  استفاده می شوند، نمایانگر شخصیت‌های  مختلف انسان، میمون و دیوها هستند. نمایش و رقص سنتی خان نمایشی است که به افسانه رامایانا می‌پردازد، رامایانا حماسه معروف  باستانی هندی که در تایلند به نام راماکیان  (Ramakien )  شناخته می‌شود متاثر از دوران پادشاهی خِمِر (کامبوج) و در دوره پادشاهی آیوتایا (حدود 1350- 1767 میلادی) و احتمالاً در قرن پانزدهم به دربارهای سلطنتی آن منطقه رسیده است.
شخصیت‌های اصلی نمایش خان (Khon ) خدایان، شیاطین و پادشاهان هستند.  داستان راماکیان جنگ بین پادشاه شرور لونکا (Tosakanth ) و «راما» ولیعهد صالح آیوتایا را روایت می‌کند، که در آن جنگ میان آن دو زمانی آغاز می شود  که پادشاه شرور ، «سیدا» همسر راما را  به امید ازدواج  با وی  می‌رباید.

منبع: موزه مجلس شورای اسلامی

 

    بازدید:3511
    یادداشت ها
    Parameter:305533!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار