کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » اخبار کتابخانه » اشاعه اطلاعات » اسناد ملی و بین المللی
0.0 (0)
برگی از تاریخ کتابخانه مجلس
[1398/07/17]

قرائت نامه آقای دکتر مهدوی دایر به واگذاری کتب و نامه‌های مرحوم سید جمال‌الدین اسد‌آبادی به کتابخانه مجلس  

 

رئیس[عبد‌الله ریاضی]: آقای بوشهری

بوشهری- عریضه‌ای است که آقای دکتر مهدوی خدمت‌تان عرض کرده‌اند راجع به اهداء بعضی نوشته‌جات ذی‌قیمتی در دسترس‌شان بوده تقدیم کتابخانه مجلس کرده‌اند تقاضا می‌کنم امر بفرمایید نامه‌شان قرائت بشود تا آقایان نمایندگان محترم مستحضر بشوند.

رئیس: نامه دکتر اصغر مهدوی قرائت شود.(به شرح زیر خوانده شد.)

ریاست محترم مجلس شورای ملی

چون مقداری نوشته‌جات و کتب مربوط به مرحوم سید جمال‌الدین اسد‌آبادی مشهور به افغانی که در اختیار مرحومین حاج‌محمدحسن و حاج محمدحسین آقا مهدوی«امین‌الضرب» جد و پدر اینجانب بوده و در جزء ماترک آن مرحوم به اینجانب منتقل گردیده است. و به طوری که «کتاب دو مجموعه اسناد و مدارک چاپ‌نشده درباره سید جمال‌الدین» تقدیمی به پیوست تشریح شده از نظر تاریخی اهمیت به‌سزایی دارد و امکان آن هست که اگر در محل مطمئنی مضبوط نماند دست‌خوش حوادث گردد و بعضاً یا کلاً تضییع شود و یا از بین برود کلیه اوراق و نامه‌ها و کتب مربوط به آن مرحوم را برای نگاهداری در کتابخانه مجلس شورای ملی شید‌الله ارکانه تقدیم می‌نمایم و چون برای مراجعه اهل تتبع بهتر آن است که همه آنها در یک جا متمرکز بماند تا یادداشت‌های متفرقی که مربوط به آن مرحوم در اوراق و نامه‌ها و کتاب‌ها به جای مانده بتواند مورد توجه اهل تتبع قرار گیرد به نظر می‌رسد شایسته چنین باشد که مدارک و اسناد در صندوق و کتاب‌ها در قفسه‌های مخصوصی نگاهداری شود: اینک مستدعی است برای تحویل گرفتن این اسناد و مدارک و کتب دستور مقتضی صادر فرمایند و نیز برای آن‌که عموم اشخاصی که مایل به شناختن احوال سید جمال‌الدین می‌باشند بتوانند از اسناد و مدارک مزبور استفاده نمایند و در عین حال در اثر استعمال زیاد به آنها صدمه غیر قابل جبرانی وارد نیاید خواهشمند است مقرر فرمایند در صورت امکان از آنها عکس‌برداری شود و آن عکس‌ها در معرض استفاده مراجعین به کتابخانه مجلس شورای ملی قرار گیرد و ضمناً یک نسخه میکروفیلم به کتابخانه مرکزی دانشگاه تهران داده شود.

با تقدیم احترامات فائقه

دکتر اصغر مهدوی

منبع: مشروح مذاکرات مجلس شورای ملی، دوره بیست و یکم،‌ جلسه هفتم،‌ 1342

درباره محمدباقر بوشهری

وی نوه معین‌التجار بوشهری و نوه دختری حاج امین‌الضرب،‌ متولد تهران و دارای تحصیلات در رشته تجارت و اقتصاد از دانشگاه منچستر انگلستان بوده است. وی در دوره‌های هجدهم،‌ نوزدهم،‌ بیستم،‌ بیست و یکم و بیست و دوم وکیل مجلس بود. و در دوره هفتم مجلس سنا،‌ سناتور فارس شد. او در سال 1377 در آمریکا درگذشت.

تعداد کتاب‌های اهدائی دکتر اصغر مهدوی از میراث مرحوم سید‌ جمال‌الدین

  • کتاب‌های چاپی: 502 جلد
  • کتاب‌های خطی: 28 جلد
  • نامه‌های و یادداشت‌ها شخصی: 435 نامه
  • لوازام شخص سید جمال‌الدین(محل نگهداری: موزه مجلس شورای اسلامی)

گزارش: محمدحسن خلیلی کارشناس موزه مجلس شورای اسلامی

 

سید جمال‌‌الدین اسد‌آبادی

 

دکتر اصغر مهدوی

 

عبد‌الله ریاضی رئیس وقت مجلس شورای ملی

   ‌ ‌

    بازدید:1173
    یادداشت ها
    Parameter:304913!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار