کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » خواندنی‌ها » نسخ خطی و نسخه شناسی
2.0 (1)
[1397/03/13]

قرآن‌هایی منسوب به دستخط امام علی (ع) در کتابخانه آستان قدس  

 

کارشناس مسئول اداره مخطوطات این سازمان با بیان اینکه بیشترین مجموعه قرآن‌های منسوب به ائمه اطهار (ع) در گنجینه کتاب‌های خطی آستان قدس رضوی نگهداری می‌شود، از وجود 9 نسخه‌ مصحف شریف منسوب به دستخط مبارک امام علی (ع) در این گنجینه که بر پوست کتابت شده خبر داد و گفت: برخی از این مصاحف شریف، مستقیما در قرن ششم و هفتم هجری قمری وقف آستان قدس شده و برخی وقفی شاه عباس صفوی و دارای دستخط شیخ بهایی است.
 
سید محمدرضا فاضل هاشمی با اشاره به نفیس‌ترین قرآن این مجموعه، افزود: در میان 9 نسخه قرآن و جزوات قرآنی منسوب به دستخط حضرت، نسخه‌ای که به خط کوفیِ مایل روی پوست کتابت شده، از ارزش زیادی برخوردار است و براساس تحقیقاتی که روی آن انجام گرفته، بی‌تردید در قرن اول به دست مبارک حضرت امیرالمؤمنین علی (ع) کتابت شده است.
 
وی با بیان اینکه این مصحف شریف، بعدها توسط علی‌بن ابی‌القاسم المقریّ الشروتی، وقف روضه رضویه شده، بیان کرد: این قرآن دو قسمت دارد که در قطع رحلی در اوراقی به اندازه 35 در 48 سانتی‌متر به‌صورت 24 سطری کتابت شده و جلد قرآن، میشن بوده که در قرن سیزدهم و در دوره قاجار ساخته شده است.
 
کارشناس مسئول اداره مخطوطات این سازمان در ادامه، گفت: گنجینه کتاب‌های خطی کتابخانه مرکزی آستان قدس رضوی، یکی از بزرگ‌ترین مخازن قرآن‌های خطی جهان را که از قرن اول تا چهاردهم کتابت شده دارا است. این مجموعه از لحاظ زبان فارسی و نثر و سیر تطور و تکامل نثر فارسی با توجه به ترجمه‌های قرن چهارم و پنجم اهمیت زیادی دارد.
 
فاضل هاشمی با بیان اینکه این مجموعه، از لحاظ جلدسازی نیز با جلدهای سوخت و روغنی و دارای آرایه‌های هنری، منبعی برای پژوهش علاقمندان به تحقیق در مورد جلدهای کهن است، ادامه داد: جلدهای تیماج و چوب گره‌بندی‌شده از سده‌های چهارم و پنجم و نیز نسخه‌های دارای تذهیب و کتاب‌آرایی که در این مجموعه وجود دارد، جزو شاهکارهای هنری ایران و جهان است.
 
وی در پایان اظهار کرد: ارزشمندترین قرآن‌های این مجموعه، قرآ‌ن‌هایی است که روی پوست کتابت شده و منسوب به ائمه اطهار (ع) است که از جمله آن‌ها مصاحف شریف منسوب به دستخط مبارک امام علی (ع)، امام حسن مجتبی (ع)، امام حسین (ع)، امام جعفر صادق (ع)، امام موسی کاظم (ع) و امام رضا (ع) در این گنجینه نگهداری می‌شود.

ایبنا

    بازدید:1443
    یادداشت ها
    Parameter:300642!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار