کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » خواندنی‌ها » نسخ خطی و نسخه شناسی
0.0 (0)
در گنجینۀ قرآن و نفایس موزۀ آستان قدس رضوی:
[1398/01/21]

قدیمی‌ترین صحیفۀ سجادیۀ جهان رونمایی شد  

 

صبح روز سه‌شنبه 20 فروردین ماه، از قدیمی‌ترین نسخۀ دست‌نویس صحیفۀ سجادیه، در گنجینۀ قرآن و نفایس موزۀ آستان قدس رضوی رونمایی شد. این نسخه، از نفایس یافت شده در سال 1348 است که برای در امان ماندن از غارت اُزبکان، بیش از 350سال، در قُبۀ مطهر مدفون بود.


در سومین سه‌شنبۀ فرهنگی این سازمان و هم‌زمان با اعیاد شعبانیه، در مراسمی از نسخۀ دست‌نویس صحیفۀ سجادیه متعلق به سال 416هجری قمری رونمایی شد. سید محمدرضا فاضل هاشمی، کارشناس‌مسئول بخش مخطوطاتِ سازمان یادشده که سخنران علمی این مراسم بود، در ارتباط با این نسخه تصریح کرد: این نسخه به شمارۀ 12405 در گنجینۀ نُسخ خطی آستان قدس رضوی به ثبت رسیده است و بخشی از مجموعۀ فوق‌العاده نفیسی است که پنج کتاب و رساله در بردارد. وی افزود: سومین کتاب از این مجموعه، «صحیفۀ سجادیه» به روایت علی‌بن‌مالک و مشتل بر 38 دعا از ادعیۀ صحیفۀ مبارکۀ سجادیه است که برخی کلمات و فَقَرات با روایات سیدنجم‌الدین بهاءالشرف ابوالحسن محمد، اندکی اختلاف دارد.
 

فاضل هاشمی ادامه داد: روایت ابن‌مالک در هیچ منبعی معرفی نشده است و بعد از شیخ طوسی متوفی 460قمری هیچ‌کس خبری از آن به دست نداده است و اولین نسخۀ شناخته شدۀ روایت ابن‌مالک متعلق به کتابخانۀ آستان قدس رضوی است. وی اضافه کرد: این نسخه به خط نَسخ، به دست حسن‌بن‌ابراهیم‌بن‌محمد الزامی و در ابعاد 5/11*5/17 سانتی‌متر کتابت شده است.

وی با بیان اینکه این نسخه از صحیفۀ سجادیه قدیمی‌ترین نُسخه در ایران است و تاکنون نیز قدیمی‌تر از آن در جهان یافت نشده است، یافتن این نسخه را امری معجزه‌آسا توصیف کرد و گفت: در سال 997، زمانی که اُزبکان به حرم مطهر حمله کردند و نفایس آن را به غارت بردند، به دلیل هوشیاری متولی باشی، نسخه‌های فوق‌العاده نفیس، در ستونی در قسمت قبۀ مبارک پنهان شده که در سال 1348 هنگام توسعۀ حرم مطهر این نسخه‌ها کشف و استخراج شده است.

لازم به ذکر است، این نسخه به مدت یک هفته در گنجینۀ قرآن و نفایس موزۀ آستان قدس رضوی واقع در صحن کوثر حرم مطهر رضوی در معرض دید عموم قرار داد.
گفتنی است گنجینۀ نُسخ خطی کتابخانۀ آستان قدس رضوی با بیش از 55هزار نسخۀ خطی در موضوعات مختلف و 22هزار نسخۀ خطی و نفیس از قرآن کریم و جزوات قرآنی از بزرگترین مراکز نُسخ خطی در جهان به شمار می‌رود. این مرکز همچنین با دارا بودن حدود 4هزار و 600 نسخه ادعیه، میراث‌دار تشیع محسوب می‌شود.

 

منبع: وب‌سایت سازمان کتابخانه‌ها،‌ موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی

    بازدید:923
    یادداشت ها
    Parameter:304018!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار