کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » اخبار کتابخانه » پژوهش و انتشارات
5.0 (1)
معرفی تازه‌‌های انتشارات کتابخانه مجلس؛
[1398/09/30]

فهرست مجموعه قباله‌های اسناد محاکم شرع فارس و زنجان  

معرفی از: مهری خلیلی (کارشناس پژوهش کتابخانه مجلس)

 

نوشته‌های شرعی (قباله‌ها/ وثائق) همچون سایر اسناد، مدارک و نسخ خطی، به عنوان بخشی از هویّت ملّی و اسناد  تاریخی کشور، بسیار ارزشمند و مهم است و کتابخانه مجلس شورای اسلامی مفتخر است که نسبت به گردآوری، حفاظت، بازخوانی و نشر آن اهتمام می‌ورزد.

 

در کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی، از ابتدای تأسیس مجلس شورای ملّی تا امروز اسناد متنوعی تولید و گردآوری شده است که دسته‌ای از آنها با عنوان "اسناد خریداری شده" در بین سالهای 1388 تا 1397 از طرف چند فرد خاص و مجموعه‌دار به مجلس ارائه شده است که این اسناد مربوط به نقاط مختلف کشور بوده و این فهرست فقط به اسناد دو منطقه زنجان و فارس اختصاص یافته است. اسناد زنجان در سال 1390 و اسناد فارس در نیمة دوم سال 1397، فهرست شد.

 

در بررسی مجموعة حاضر که در حدود هزار فقره سند مربوط به دورة‌ قاجار است و در راستای همین سیاست، ساماندهی شده است، تعداد قابل توجهی از محاکم شرع فارس و زنجان شناسایی شده‌اند که سه محکمه در زنجان و بیست و دو محکمه در شیراز است که اکثریت آنها در کتب تاریخی معرفی نشده‌اند.

 

همچنین در این بررسی آشکار شده است که از چند محکمه که چندین هزار قباله تولید کرده‌اند، فقط حدود صد فقره بجا مانده و از همین جاست که اهمیت خریداری، ساماندهی، فهرست‌نویسی و البته انتشار چنین فهرست‌ها و مجموعه‌هایی بیش از پیش مشخص می‌شود و وظیفه ما را در انجام این مهم و فراهم آوردن زمینة تحقیقات عمیق در مورد این میراث فرهنگی سنگین تر می‌کند.

 

فهرست مجموعه قباله‌های اسناد محاکم شرع فارس و زنجان در کتابخانه مجلس شورای اسلامی (دوره قاجار)، به کوشش امید رضایی، سال چاپ: 1398، شمارگان: 300، تعداد صفحات: 442 صفحه، قیمت: پانصد هزار ریال، ناشر: کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی

 

    بازدید:775
    یادداشت ها
    Parameter:305217!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار