کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » خواندنی‌ها » دنیای کتاب
0.0 (0)
دنیای کتاب
[1399/11/27]

فرهنگ و توسعه منطقه مشهد اردهال(با تاکید بر چشم¬انداز قطب گردشگری و مذهبی)  

 

کتاب  تاریخ، فرهنگ و توسعه منطقه مشهد اردهال(با تاکید بر چشم­انداز قطب گردشگری و مذهبی) به نگارش رضا شعبانی، با همکاری مرکز فرهنگی و حسینیه حضرت علی­ابن باقر(ع) مشهد اردهال ؛  325ص.؛ انتشارات تهران: منشور سمیر ؛ نوبت اول چاپ : سال 1398 ، شمارگان 1000 نسخه چاپ و  با قیمت 65000 تومان روانه بازار گردید.

مَشهَد اَردِهال روستایی در ۳۰ کیلومتری غرب کاشان در ایران است. این روستا در میان افراد محلی به مشهد قالی نیز مشهور است.  مشهد اردهال، در همسایگی دامنه­ی شرقی قله ی اردهال کاشان که بلندترین ارتفاع ناحیه­‌ی باستانی اردهال کاشان می‌باشد، جای گرفته‌است .در این محل بنای امامزاده سلطان علی بن محمد باقر فرزند محمد باقر پیشوایِ پنجم شیعیان قرار دارد.که زائران زیادی دارد. علی بن محمد باقر، فرزند بی‌واسطه امام باقر(ع) است. در منابع غالبا از او با عنوان سلطان علی یاد می‌شود. براساس برخی گزارش‌های تاریخی، او بنا به درخواست دوستداران اهل بیت(ع) از اهالی چهل حصران و فین کاشان در سال ۱۱۳ق به این منطقه هجرت نمود و مدت سه سال به امر تبلیغ وارشاد مردم همت گماشت. علی بن محمد سرانجام در سال ۱۱۶ق به همراه تعدادی از اهالی منطقه توسط نیروهای حکومتی به شهادت رسید. پیکر او در مشهد اردهال به خاک سپرده شد. مراسم قالی شویان هر سال در دومین جمعه مهرماه به یاد شهادت علی بن محمد، همراه با عزاداری و نوحه خوانی در مشهد اردهال برگزار می‌شود.

این کتاب نگاه اجمالی به جغرافیا و تاریخ و پیشینه اردهال با رویکرد تحول توسعه همه جانبه اردهال نگاشته شده که هر فرد علاقه‌­مند به اردهال بویژه جوانان با علاقه آن را مطالعه نموده نقش و تکلیف خود را به وطن خود ایفا نماید. این مجموعه متشکل از جغرافیای طبیعی (آب و هوا، پیشینه تاریخی اردهال، کوه ها و ارتفاعات اردهال، غارها، جایگاه توسعه اردهال در تقسیمات کشوری در قرن گذشته(کاشان، محلات، دلیجان)، ضرورت ارتقاء توسعه در منطقه اردهال)، فرهنگ (پوشش لباس زنان و مردان، انواع غذاهای محلی قدیم اردهال، مشکلات بین­راهی ، شیوه­‌های سنتی نگهداری دام، شعر و ادب آیینی، ترانه­‌های محلی، ضرب المثل­‌ها، چیستان، اصطلاحات محلی رایج قدیم در اردهال، شهدای منطقه، انواع بازی­های فردی و گروهی قدیمی اردهال و .....)، آداب و رسوم، اقتصاد و توسعه مبتنی بر منابع و امکانات منطقه اردهال بعنوان یکی از مراکز فرهنگی تاریخ تشیع در ایران گردآوری شده است تا عموم اردهالی­ها به اندازه بضاعت و توان به نقش­آفرینی و تحول همه جانبه این مرکز را یاری رسانند.

فهرست مطالب گنجانده شده در کتاب عبارت است از:

 • فصل اول: تاریخ و جغرافیای طبیعی و سیاسی اردهال
 • فصل دوم: جایگاه مذهبی و تاریخی اردهال
 • فصل سوم: فرهنگ اجتماعی، اقتصادی منطقه اردهال
 • فصل چهارم: نواحی منطقه اردهال
 • فصل پنجم: چشم انداز و راهبردهای توسعه منطقه مشهد اردهال

کتاب حاضر با شماره بازیابی  597470   در کتابخانه مجلس موجود و قابل دسترسی محققین و پژوهشگران گرامی می‌­باشد

مریم نوری کارشناس روابط عمومی و امور بین‌الملل

 

  بازدید:219
  یادداشت ها
  Parameter:306189!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار