کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » اخبار کتابخانه » اشاعه اطلاعات » ایرانشناسی
5.0 (1)
دنیای کتاب
[1399/09/17]

فرهنگ فناوری، اختراع، نوآوری وکارآفرینی انگلیسی به فارسی  

رضا احمدی زمانی

 

   مقدمه

کارآفرینی رشته‌ی جدید و کاملا کاربردی است که اکنون در کشور به جدّ در حال رشد است. این رشته با اختراع و نوآوری ارتباط دارد و میان‌رشته‌ای نیز محسوب می‌شود. برای پیشرفت فرایند کار در سطح بین‌الملل یکسری فرهنگ و دایره المعارف و منابع در این حوزه باید در دسترس باشد. بر همین اساس برای مخترعین و کارآفرینان و پژوهشگران کشور لازم بود که کتابی مرجع در حوزه اختراعات و ابداعات و نوآوری و کارآفرینی منتشر شود. این نوع منابع تخصصی، برای پژوهشگران کارآفرین و کسانی که دستاوردهای خود را بخواهند در سطح بین الملل مطرح و یا سخنرانی ایراد نمایند مورد نیاز است. این امر سبب شد توسط« مرکزعلمی و فناوری ریاست جمهوری»  واقع در پارک فناوری پردیس، کتابی که حاصل تلاش دو تن از اندیشمندان فارغ التحصیل خارج از کشور بودند، تحت عنوان: فرهنگ فناوری، نوآوری و کارآفرینی  چاپ و منتشر شود.

  این کتاب ویژگی‌های خاص خود را دارا می‌باشد که در ادامه به شرح آن خواهیم پرداخت.

مشخصات کتاب:

  عنوان: فرهنگ فناوری، نوآوری و کارآفرینی.

 نویسنده: علی ممهوری با همکاری آفرین رستمی.

 محل نشر: تهران.

ناشر: ارشدان.

 سال نشر: بهمن 1398.

 تعداد صفحه: 296 ص.،جدول، نمودار

چاپ دوم

اهمیت و ویژگی های کتاب:

   کتاب حاضر، واژه ها و اصطلاحات و اختصارات تخصصی حوزه فناوری و کارآفرینی را شامل شده است:

 1. مولف مهمترین و پرکاربردترین واژه‌ها را گرد آوری نموده که به ساده‌ترین روش به فارسی ترجمه شده است.
 2. واژه‌هایی که به توضیح بیشتر نیاز داشته باشد، به طور مشروح بیان شده است.
 3. از همه مهمتر این که: کتاب حاضر هم جنبه آموزشی خواهد داشت، و هم این که سخنرانانی که در این حوزه چه در داخل کشور و چه در خارج از کشور بخواهند کنفرانس یا مصاحبه داشته باشند، به کمک واژه‌های کتاب خواهند توانست واژه‌ها را بطور صحیح بکار برند. همین طور دانشجویان فارغ التحصیل کارآفرین و مخترعین و پژوهشگرانی که بخواهند مقاله‌های علمی - پژوهشی ISI تهیه نمایند این منبع (به صورت ابزار تخصصی) کاربردی است.

محتوای کتاب

 • نویسنده در مقدمه هدف از نگارش و تدوین فرهنگ فناوری و نوآوری را تشریح نموده است.
 • ابتدای کتاب فهرست اشکال است که معرف منحنی ها بوده و مدل های موجود در متن را توضیح داده‌اند.

 

 تصویری از شکل‌های 11 و 12 راجع به نوآوری، درون متن

 

 • پس از آن جدول راهنمای تلفظ آمریکایی و آوا نگاری برای کمک به مطالعه‌کنندگان جهت تلفظ صحیح و استاندارد واژه‌ها ذکرشده است.
 • علت اصلی اینکه مؤلف از تلفظ و آوانگاری آمریکایی استفاده کرده این است که: اکثر مخترعان و شرکت‌های فناوری تولیدی و کارآفرین مثال: اپل- گوگل- ماکروسافت، فناوری آمازون و غیرهکه نرم افزارها و دیگر تولیدات آنها در سراسر جهان به فروش می‌رسد آمریکایی هستند و محصولات آن‌ها به صورت اینترنتی و مجازی به سراسر جهان ارسال می‌شود.

در ادامه متن:  جدول اختصارات استفاده شده در متن می‌باشد. آن جداول از سه بخش اصلی تشکیل شده‌اند:

قسمت اول: حروف اختصارات؛ قسمت دوم: توضیح انگلیسی آن؛  و قسمت سوم: ترجمه و معادل فارسی اختصارات می باشد که حروف به ترتیب حروف الفبای لاتین تنظیم شده است.

بخش مهم قابل اشاره محتوایی کتاب حاضر این است که: «جهان از بدو پیدایش صنعت در حال پویش و انقلاب صنعتی می‌باشد که در این کتاب از اولین و مهمترین انقلاب صنعتی که همراه با فناوری شکل گرفت یعنی انقلاب صنعتی فرانسه 1780 م که بعد از رنسانس رخ داد، شروع می‌شود تا موج ششم موجی که به فناوری‌های عصر حاضر از 2010م. آغاز تا حدود سال 2050میلادی می‌باشد را شامل می‌شود.

  مدخل کتاب

مدخل فرهنگ فناوری، نوآوری و کارآفرینی؛ واژه‌های آن بر اساس حروف الفبای لاتین تنظیم و از حرف A شروع  و به حرف Z ختم می‌شود.

فرهنگ فناوری مانند سایر دیکشنری‌ها از کلمات ارجاعی بهره‌مند می‌باشد. بدین ترتیب که: ابتدا واژه اصلی و تلفظ آمریکایی آن آمده، سپس به واژه مترادف که کاربردی تر و توضیح راجع به آن واژه بیشتر می باشد ارجاع داده شده است.

از ویژگی منحصر این فرهنگ این است که: فقط پر کاربردترین واژه‌ها ذکر شده و از واژه‌های کم کاربرد و صفحه پرکن پرهیز شده و واژه اصلی به انگلیسی می‌باشد.

 

مثلا  واژه مربوط به اختراع(ص. 212همین کتاب) چنین آمده :   patent/  ثبت اختراع، پتنت: اعطای حقوق مالکیت برای اختراعات جدید مفید و غیرمشهود توسط دولت برای چند سال معین، دیگران را از ساخت، استفاده، فروش، پیشنهاد فروش، یا وارد کردن آن اختراع در کشور دیگر که برای آن حق ثبت صادر می‌کند باز می‌دارد...

 

  نکته قابل ذکر مدخل کتاب این است که: توضیحات راجع به هر واژه که در ذیل لغات آورده شده؛ تشریح کننده معنی لغت می باشد که کاربرد آن هم برای مهندسین و هم برای کسانیکه در این حوزه مبتدی می باشند قابل بهره برداری می‌باشد. بدین لحاظ که مفهوم آن واژه در کشورهای خارجی رایج و مرسوم است.

بخش انتهای کتاب

مولف در انتهای کتاب جهت آشنایی علاقمندان و کاربران، فهرستی از دانشمندان که شاخص حوزه کارآفرینی و نوآوری هستند و شناخت آن‌ها برای کسانی که می‌خواهند در این حوزه کار کنند لازم است اسامی این افراد را بداند. یا اینکه در جایی به آن‌ها اشاره کند؛ به همین منظور کار را برای افراد سهل نموده است.

  مثلا : William Henry “Bill” Gates سازنده ماکروسافت، نمونه‌ای از افراد شاخص در جهان است. ضرورت دارد فرد سخنور یا نویسنده نام این گونه افراد را صحیح بیان کند.

 همچنین توسط نویسنده جهت دسترسی علاقمندان به پایگاه‌های اینترنتی  که مرتبط با کارآفرینی هستند و از پر بازدیدکننده‌ترین پایگاه‌های جهان بوده‌اند را به صورت یک لیست به همراه مختصر توضیحی  ارائه شده است.

در نهایت: این کتاب با فهرست منابع انگلیسی و منابع فارسی داخلی و خارجی به پایان می‌رسد.

دو نسخه از کتاب « فرهنگ فناوری ، نوآوری و کارآفرینی» توسط نویسنده آن، در سال جاری(1399) به کتابخانه مجلس اهدا شد.

  بازدید:590
  یادداشت ها
  Parameter:306034!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار