کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » اخبار کتابخانه » ریاست » روابط عمومی
0.0 (0)
کتابخانه مجلس در سی و دومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران؛
[1398/02/16]

مصاحبه زنده رئیس کتابخانه مجلس در مورد نمایشگاه کتاب و کتابخانه مجلس  

 

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل کتابخانه مجلس، حجت‌الاسلام سید علی عماد، رئیس کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی، در برنامه زنده «یار مهربان» دیدگاه‌های خود را در مورد نمایشگاه بین‌المللی کتاب و کتابخانه مجلس بیان کرد.

 

حجت‌الاسلام سید علی عماد در روز سه‌شنبه، 10 اردیبهشت 1398 در برنامه‌ای متعلق به شبکه پنجم سیما که در سی و دومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران تهیه می‌شد، مصاحبه داشت.

رئیس کتابخانه مجلس در این مصاحبه زنده، در وصف نمایشگاه کتاب امسال گفت: موجی از شادی و شعف در میان بازدید‌کنندگان، به‌ویژه نسل جوان و رفتار‌های با نشاط علمی و فرهنگی در میان ایشان می­‌بینم. نمایشگاه کتاب تهران صرفاً یک نمایشگاه استاندارد بین‌المللی نیست، بلکه یک پدیده کاملاً ایرانی است. نقطه تماس و تبادل فرهنگی و ارزیابی دانش و اندیشه هم است.

وی در ادامه در مورد جایگاه کتابخانه مجلس در پیشبرد علم و دانش در ایران و جهان یادآور شد که کتابخانه مجلس دارای سه بخش عمده است: کتابخانه،‌ موزه و مرکز اسناد. در بخش کتابخانه منابع فیزیکی و کاغذی و منابع دیجیتالی نگهداری می‌شود. این کتاب‌ها در حوزه‌های مختلف علوم انسانی و اجتماعی است.

در مرکز اسناد حجم زیادی از اسناد مربوط به قانون‌گذاری و تاریخ معاصر ایران نگهداری می‌‌شود که بالغ بر 12 میلیون برگ سند می‌شود.

موزه نیز نمایانگر تاریخ پیش از مشروط، نزدیک به مشروطه و قانون‌گذاری و مجلس است.

وی در خصوص دسترسی به منابع کتابخانه مجلس به‌ویژه نسخ خطی  گفت: پژوهشگران با مراجعه به غرفه‌ کتابخانه مجلس،‌ می‌توانند آخرین انتشارات کتابخانه در پنج حوزه تصحیح و تحقیق متون،‌ قانون‌گذاری، مطالعات اسنادی، ایران‌شناسی و اسلام‌شناسی را ببینند.

همچنین می‌توانند  15 صفحه از نسخ خطی به صورت دیجیتالی و بقیه صفحات را نیز در کتابخانه مجلس دریافت کنند.

 

    بازدید:581
    یادداشت ها
    Parameter:304133!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار