کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » خواندنی‌ها » رویدادها
0.0 (0)
بیست‌و‌هشتمین نشست از مجموعه درس‌گفتارهایی درباره‌ عبید زاکانی؛
[1398/06/03]

عبید و ادبیات متعهّد  

 

عبید زاکانی می‌توانست همچون بیشتر شاعران هم‌روزگارش به‌گونه‌ای شاعری کند که هیچ انعکاسی از وضعیت اجتماعی عهدش را در شعرش نیابیم؛ یعنی می‌توانست شعری خنثی داشته باشد. از سوی دیگر می‌شد تصور کرد که این شاعر، ذوق طنّازانه‌ خود را همچون سوزنی یا انوری، صرف هجوسرایی‌های شخصی کند و حریف کاسه‌لیسی را از میدان بیرون براند.

 

عبید اما نه شاعری غیرمتعهد بود و نه هوچی. او شاعری متعهد بود که از قالب ادبی طنز برای مبارزه با مفاسد اجتماعی، سیاسی و مذهبی عهد خود بهره می‌برد. با نگاهی اجمالی به شخصیت‌ها و طبقات اجتماعی مورد انتقاد در آثار عبید، به‌ویژه در رساله‌ دلگشا و اخلاق الاشراف، می‌توان دریافت که او با ورود عامدانه به عرصه‌ ادبیات انتقادی، به تعهّد اجتماعی خود عمل کرده و سعی داشته تا با این شیوه، سطح فهم و توقّع جامعه‌ خود را ارتقا بخشد.

 

بیست‌و‌هشتمین نشست از مجموعه درس‌گفتارهایی درباره‌ عبید زاکانی در روز چهارشنبه ششم شهریور ساعت ۱۶:۳۰ به «عبید و ادبیات متعهد» اختصاص دارد که با حضور دکتر محمدرضا موحدی در مرکز فرهنگی شهر کتاب واقع در خیابان شهید بهشتی، خیابان شهید احمد قصیر (بخارست)، نبش کوچه سوم برگزار می‌شود.

    بازدید:435
    یادداشت ها
    Parameter:304671!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار