کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » اخبار کتابخانه » اشاعه اطلاعات » نسخ خطی و کتب کمیاب
0.0 (0)
یادی از استاد فقید عبدالحسین حائری
[1398/06/05]

عبدالحسین حائری در نگاه تصاویر  

تهیه: محمود نظری فهرست‌نویس و مصحح نسخ خطی کتابخانه مجلس شورای اسلامی

 

بعضی آدمیان تا نعمتی دارند قدرش ندانند و وقتی که از دستش دهند افسوس و  حسرت می‌خورند که ای وای و آه که  قدرش ندانستیم. تا زمانی که  بزرگان علمی و فرهیختگان- که خود نعمتند- در قید حیاتند برخی از ماها قدرشان ندانیم و از محضرشان آنچنان که بایسته است بهره و حظ نمی‌بریم و در فقدان‌شان گویا به یک باره از خواب بیدار شده و متوجه می‌شویم که جای‌شان خالی است و گوهری ناب را از دست داده‌ایم و مرحوم استاد  عبدالحسین حائری از آن گوهرهای ناب بود.

شخصیتی علمی و رشد یافته در خاندان علم و دانش و دانش‌پرور و تحصیلات تا اجتهاد و تا آخر عمر با برکت هماره در تعلیم و تعلم به مصداق حدیث نبوی(ص): اطلبوا العلم من المهد الی اللحد. عشق و علاقه حائری به کتاب و فرهنگ اسلام و ایران وصف‌ناشدنی است.کنکاشانه در لابلای متون و گنجینه‌های خطی سیر و غور می‌کرد. بارها شاهد بودم آنگاه که نسخه‌ای ناشناس را شناسایی و هویت آن را کشف می نمود شور و نشاط زاید‌الوصفی از ایشان فضا را آکنده می‌کرد. و هرگاه این کمترین به درخواست‌شان می توانستم نسخه ناشناسی را شناسایی کنم با تشویق‌ها و گفتن آفرین پسر ایشان غرق شرمساری می‌شدم. ناآگاهی و بی‌خبری  مسلمین بویژه نسل جوان از میراث عظیم علمی و فرهنگی دانشمندان مسلمان قرن‌های گذشته، وی را آزار می‌داد و معتقد بود باید عموم مسلمانان بویژه طبقات دانشجویان و دانش‌آموزان با آثار و افکار دانشمندان مسلمان و خدمات ارزنده‌ای که قرن‌ها پیش از دیگر ملل به پیشرفت فرهنگ و تمدن بشری انجام  داده‌اند آشنا گردند.(رک: مقدمه فهرست کتب خطی کتابخانه مجلس (سنای سابق ) ، جلد 2)

مرحوم  حائری سوای شخصیت علمی و فرهنگی، از جهت خلق و خو و تواضع زبان‌زد بود و به واقع عالمی بود ربانی و روحانی و وارسته و ...و زبانم الکن و قاصر است از توصیف این شخصیت والا مقام. روح  و روانش شاد باد

    بازدید:950
    یادداشت ها
    Parameter:304685!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار