کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » اخبار کتابخانه » اخبار فرهنگی مجلس
0.0 (0)
در نشست کمیسیون آموزش مجلس مطرح شد؛
[1398/04/22]

ضرورت برنامه‌ریزی برای جلوگیری از تعطیلی دانشگاه‌ها و جذب دانشجوی خارجی  

 

نشست رؤسای واحدهای دانشگاه‌هی استان‌ خراسان جنوبی با اعضای کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس و معاونان وزیر علوم برگزار و در این نشست بر ضرورت برنامه‌ریزی برای جلوگیری از تعطیلی دانشگاه ها و جذب دانشجوی خارجی تأکید شد.

 

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، نشست اعضای کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس همراه با معاونان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با رؤسای دانشگاه‌های استان خراسان جنوبی برگزار شد و در این نشست مشکلات و مسائل آموزش عالی مورد بررسی قرار گرفت.

 

در این نشست پس از گزارش رؤسای دانشگاه‌ها به اعضای کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس از وضعیت آموزش عالی استان، حسین سیمائی صراف معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم، تحقیقات و فناوری عنوان کرد: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در خصوص مراکز علمی از نظر کمی شاهد پیشرفت و توسعه های خوبی بودیم و در دوره جدید نیز علاوه بر کمیت باید در صدد ارتقای کیفیت مراکز علمی و آموزشی باشیم.

 

معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه برای کشور نسخه واحد نمیتوان پیچید و باید سند آمایش برای هر استان بر اساس نیاز استانها تعریف شود، گفت: سرمایه های خرد راه به جایی نمیبرد و در آموزش عالی باید به سمت انسجام باشیم نه انحلال و برای کیفیت و قدرتمند شدن در آموزش عالی تلاش کرد.

 

وی تصریح کرد: مکلف شده ایم دانشگاه ها را به سمت بین المللی پیش ببریم و دانشگاه های خراسان جنوبی ظرفیت بین المللی شدن را دارد که ضمن رعایت مباحث امنیتی نباید شاهد تفریط و افراط باشیم.

 

معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به کمبود فضا در خصوص پارک علم و فناوری و جهاد دانشگاهی استان، بیان کرد: طبق صحبتی که با رئیس دانشگاه بیرجند شده و موافت ما این امکان وجود دارد که کمبودهای واحدهای آموزشی استان با همکاری دانشگاه بیرجند با در اختیار گذاشتن فضا حل شود.

 

تحصیل 2400 دانشجو در دانشگاه فنی و حرفه‌ای خراسان جنوبی

ابراهیم صالحی عمران رئیس دانشگاه فنی و حرفه ای کشور نیز در این جلسه اظهار کرد: 2 هزار و 400 نفر در دانشگاه های فنی و حرفه ای استان مشغول تحصیل هستند و امسال 13 رشته کارشناسی ناپیوسته در این استان افزایش پیدا کرده است.

 

وی افزود: نیازمند تجهیز و تکمیل گارگاه های آموزشی دانشگاه فنی و حرفه ای هستیم و امسال 300 پروژه عمرانی برای کشور در حال اجرا داریم.

 

رئیس دانشگاه فنی و حرفه ای کشور گفت: امسال تمام سرفصل‌های درسی دوره‌های کاردانی و کارشناسی ناپیوسته تغییر می‌کنند.

 

صالحی عمران گفت: برای سال تحصیلی جاری 130نفر اعلام ظرفیت شده و برای جذب بیشتر دانشجو در دانشگاه های فنی و حرفه ای نیاز به تجهیز دانشگاه ها داریم.

 

نباید شاخص توسعه دانشگاه به جمعیت گره بخورد

محمدرضا امیرحسنخانی نماینده مردم فردوس، طبس، سرایان و بشرویه در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه یکی از عامل های اصلی نگهداری جمعیت در خراسان جنوبی توجه به علم آموزی و مراکز دانشگاهی است، گفت: اگر مراکز تربیت معلم راه اندازی نشود و معلمی در استان تربیت نشود دچار مشکلات بیشتری خواهیم شد.

 

وی با بیان این‌که جمعیت در خراسان‌جنوبی پایین است و با همین جمعیت پایین استان شد، افزود: پایین بودن جمعیت دلیل نمی‌شود که در خصوص افزایش رشته ها و توسعه دانشگاهی به این استان توجه نشود و قرار نیست تمام شاخص ها به جمعیت کم گره خورده و دیده نشویم.  

 

نماینده مردم فردوس، طبس، سرایان و بشرویه در مجلس شورای اسلامی خطاب به رئیس دانشگاه فنی و حرفه ای کشور،گفت: درخواست دارم مرکز فنی حرفه ای دخترانه در فردوس را که قول دادید راه اندازی کنید.

 

  باید از طریق آموزش، با مهاجرت مقابله کرد

نظر افضلی نماینده مردم نهبندان و سربیشه در مجلس شورای اسلامی نیز در این جلسه، عنوان کرد : طی سالهای اخیر شرایطی در نهبندان فراهم شد و دانشکده کشاورزی در نهبندان در رشته های امور دامی و چند رشته کشاورزی راه اندازی شد اما به دلایلی فعالیت خاصی نداشته و رو به تعطیلی است.

 

وی با بیان این‌که این دانشکده امکانات دارد، گفت: باید این فضا مورد توجه باشد که تعطیل نشود.

 

نماینده مردم نهبندان و سربیشه در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: در منطقه نهبندان ژن منحصر به‌فرد بُز کرکی، گیاهان دارویی و محصولات کشاورزی ویژه داریم که میتوان از دانشکده فعلی با توجه به اینکه ردیف اعتباری دارد به عنوان مرکز تحقیقات در زمینه های مربوطه استفاده کرد.

 

افضلی بیان کرد: بحث آموزش عالی در نهبندان خوب دیده شده و لازم است که آموزش عالی وجود داشته باشد اما طی سالهای ۹۱ تا ۹۵ به دلیل مشکلات خشکسالی ۷ هزار نفر کاهش جمعیت در نهبندان داشته ایم که این در خصوص جامعه دانشجویی استان تاثیرات سوئی دارد.

 

وی ادامه داد: باید به مباحث آموزشی توجه شود که شاهد مهاجرت نباشیم چراکه شاهد خالی شدن مرز از جمعیت منجر به مباحث امنیتی در استان خواهد شد.

 

 نماینده مردم نهبندان و سربیشه در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: نهبندان قطب معدن است و راه اندازی پژوهشکده ای در این خصوص یا رشته معدن در دانشگاه های نهبندان ضرورت دارد.

 

متاسفانه شرایط تربیت معلم در خراسان جنوبی خوب نیست/ مراکز تربیت معلم قاین وزیرکوه تعطیل است

فرهاد فلاحتی نماینده مردم قاین و زیرکوه در مجلس شورای اسلامی و عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی نیز با بیان اینکه اگر به ظرفیتهای منحصر به‌فرد خراسان‌‍جنوبی توجه شود هر چه کاهش جمعیت داشته باشیم هیچ واحد علمی و آموزشی تعطیل نخواهد شد افزود: در خراسان‌جنوبی ظرفیت های مغفول مانده ای داریم که اگر توجه شود منجر به ماندگاری مردم در استان خواهد شد که مرز از جمله ظرفیت هایی است که در حوزه های مختلف و در بخشهای دانشگاهی می‌‍توان از آن استفاده کرد.

 

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی بیان کرد: صنعت از دیگر ظرفیت ها است که در این خصوص فاز یک فولاد قاین انتهای سال جاری به بهره برداری میرسد و منجر به اشتغال چند هزار نفر خواهد شد.

 

فلاحتی با اشاره به بخش کشاورزی در حوزه انتخابیه خود، گفت: زرشک و زعفران ظرفیتهای از دیگر ظرفیت های بین المللی استان است که میتوان برای توسعه استان از آنها استفاده کرد.

 

وی با بیان اینکه در گذشته مراکز تربیت معلم در قاین و زیرکوه وجود داشته است، گفت: متاسفانه هم اکنون فعالیت نداشته و نیاز است در این شهرستانها به مراکز تربیت معلم توجه شود و از فضایی که موجود است استفاده بهینه شود.ضمن اینکه شرایط تربیت معلم در بیرجند نیز خوب نیست.

 

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: با همکاری وزارت علوم شرایط ایجاد رشته ها در خراسان جنوبی فراهم شود و شاهد کاهش رشته های دانشگاهی نباشیم.

 

پارک علم و فناوری بیرجند مظلوم است

حجت الاسلام و المسلمین سیدمحمدباقر عبادی نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی و عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی نیز با بیان اینکه دانشگاه فرهنگیان مظلوم ترین دانشگاه استان است، افزود: علم و دانشگاه ها دلیل پایداری مردم در استان است و توسعه دانشگاه دلیل به وجود آمدن صنعت، امنیت و بسیاری دیگر از امکانات در استان است.

 

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با اشاره به کم شدن دانشجو در کشور و اجرای سیاست انقباضی در دانشگاه ها، گفت: این شرایط و کم شدن رشته های دانشگاهی در خراسان جنوبی آسیبهای مخربی خواهد داشت و در خراسان جنوبی باید جمعیت دانشجویی و امنیت مرز در این استان حفظ شود.

 

عبادی اظهار کرد: همواره کشور از شرق آسیب دیده و بخشی نگری آسیبی است که به استانها آسیب میزند لذا باید مورد بازنگری قرار گیرد و شرایط استانها جامع دیده شده و تمام مسائل مورد توجه باشد.

 

وی در خصوص جذب دانشجوی خارجی به ویژه از افغانستان، گفت: دستگاه های امنیتی نیز باید به حضور دانشجویان خارجی توجه داشته باشند.

 

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی بیان کرد: توسعه دانشگاه های فنی و حرفه ای بسیار مهم است.

 

عبادی با بیان اینکه پارک علم و فناوری مرکز استان نیز مظلوم است، افزود: پارک علم و فناوری مرکز استان از برخی امکاناتی که در شهرستانها وجود دارد محروم تر است و ساختمانی ندارد که شرکتهای دانش بنیان در آن مستقر شوند.

 

 وی خاطرنشان کرد: در کشور نخبه پروری مهم است و باید به آنها توجه شود و این شرایط سیستم معیوب منجر به سرخوردگی نخبه‌ها و مهاجرت می‌شود.

 

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: نباید سرانه دانشجو در خراسان جنوبی از استان سیستان و بلوچستان کمتر باشد. سیستان و بلوچستان تنها مزیتی که دارد آب است اما خراسان جنوبی آب ندارد.

 

 عبادی گفت: وزارتخانه علوم باید به این مسائل توجه داشته باشد و در برنامه های سالهای بعدی به مسائل مطرح شده توجه کند.

 

قول رئیس کمیسیون آموزش برای پیگیری مسائل عنوان شده از طریق کمیسیون آموزش

در پایان این نشست نیز محمدمهدی زاهدی،  از پیگیری مسائل عنوان شده در این نشست با حضور استاندار و مسئولان استانی و همچنین وزیر علوم و معاونان او در کمیسیون آموزش مجلس خبر داد و گفت: تصمیمات و مصوبات این سفر از طریق کمیسیون آموزش پیگیری خواهد شد.

 

لازم به ذکر است در این نشست،  سیدحمایت میرزاده، فریده اولادقباد، سیدمحمدجواد ابطحی، محمد بیرانوندی، جبار کوچکی نژاد دیگر اعضای کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس نیز حضور داشتند.

    بازدید:459
    یادداشت ها
    Parameter:304465!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار