کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » اخبار کتابخانه » اشاعه اطلاعات » موزه
0.0 (0)
اثر هفته
[1398/02/25]

صفحه‌ای از قرآن کریم  

میثم رضایی مهوار- کارشناس موزه‌ داری

 

خوشنویسی، نقاشی و تذهیب
خط نسخ از محمد هاشم لؤ لؤ، نقاشی حاشیه اثر منسوب به آقا محمد باقر
1192 ه.ق
نسخ، شکسته مورب
مرکب، آبرنگ و طلا روی کاغذ
 200 × 293 میلیمتر
شماره 1187 موزه مجلس شورای اسلامی

 

 

یکی از آثار به نمایش در آمده در موزه مجلس که به مجموعه هنر اسلامی موزه تعلق دارد، صفحه ای از قرآن کریم است که به خط نسخ عالی تحریر یافته و خطاط آن محمد هاشم لولو اصفهانی است و تزئینات مفصل آن شامل تذهیب با دور سطور ابری محرر، سرلوح و حواشی جدول بندی الوان است و حاشیه متن اصلی اثر شامل مورب نویسی به خط شکسته عالی است و دور اثر نیز با نقوش بته های گل به شیوه قاجاری زینت یافته که به نقاش برجسته آن دوران آقا محمد باقر نسبت داده اند.


محمد هاشم یا محمد هاشم بن محمد صالح لؤلؤی اصفهانی یا آقاهاشم اصفهانی معروف به زرگر از خوشنویسان دوره قاجار و از استادان مسلم خط نسخ در اواخر قرن دوازدهم و اوایل قرن سیزدهم هجری قمری است. او فرزند شاعر و خوشنویس صاحب‌نام محمد صالح لؤلؤی اصفهانی است و پدر میرزا محمد علی محرم و جد عبدالوهاب محرم یزدی شاعر دوره ناصری است.


محمدهاشم اصفهانی در زمان خود در اکثرکشورهای اسلامی مشهور بود و در خوشنویسی ممدوح شاعران عصر خود بود. او را در خط نسخ هم‌ردیف درویش عبدالمجید در خط شکسته دانسته‌اند. تاریخ فوت وی معلوم نیست ولی بین سال‌های ۱۱۷۲ تا ۱۲۱۲ هجری قمری حیات داشته که آثار به جای مانده از وی معرف هنر والای او در خوشنویسی است.

منبع: موزه مجلس شورای اسلامی

    بازدید:1220
    یادداشت ها
    Parameter:304169!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار