کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » خواندنی‌ها » کتابداری و اطلاع رسانی
5.0 (1)
احداث «باغ کتاب» مهم‌ترین طرح سال آینده
[1398/11/20]

شیراز پایتخت کتاب ایران شد  

 

 طی مراسمی که در سالن کتابخانه ملی ایران برگزار شد؛ شیراز عنوان ششمین پایتخت کتاب ایران را کسب و حیدر اسکندرپور شهردار شیراز به نمایندگی از شهروندان این شهر، نشان پایتختی کتاب را دریافت کرد. 

 

در حالی که پیش از این اهواز، نیشابور، بوشهر، کاشان و یزد ۵ پایتخت کتاب ایران در سال‌های گذشته بودند، شیراز اولین کلانشهری است که توانسته این عنوان را از آن خود کند و در سال ۲۰۲۰ میلادی و ۱۳۹۹ هجری خورشیدی پایتخت کتاب ایران خواهد بود.

 

شهردار شیراز در حاشیه آیین پایانی ششمین جشنواره انتخاب پایتخت کتاب ایران ضمن تبریک به شهروندان، این عنوان را حاصل هم‌افزایی و خرد جمعی همه دستگاه‌های فرهنگی و فعالان حوزه کتاب دانست و گفت: دبیرخانه دائمی ترویج کتابخوانی مرداد ماه سال جاری با هدف تشریک مساعی سازمان فرهنگی شهرداری، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس، اداره کل کتابخانه‌های عمومی فارس، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان فارس و موسسات مردم‌نهاد در فرهنگسرای کتاب شهرداری شیراز راه‌اندازی شد که توانست با انجام حداقل ۵۷ فعالیت و برنامه جدی حضوری قدرتمند در ششمین جشنواره انتخاب پایتخت کتاب ایران داشته باشیم.

 

اسکندرپور افزود: شیراز در ۳ دوره دیگر نیز در جمع ۵ شهر فینالیست حضور داشت اما برنامه‌ریزی جدی و فعالیت‌های گسترده موجب شد امسال شیراز از میان بیش از ۱۸۰ شهر در رقابت نهایی با شهرهای بم، شهرری، رفسنجان و اِوز پایتخت کتاب ایران شود.

 

وی با اشاره به "راه‌اندازی کتابخانه کودک در مدارس مناطق کم برخوردار در قالب طرح "شکوفه‌های کتاب" و تصویب اختصاص ۱۰۰ میلیون تومان بن خرید کتاب به کودکان کار و بدسرپرست و کم برخوردار" ادامه داد:  ایجاد سرای یار مهربان با میز امانت کتاب در دو پایانه مسافربری درون شهری شیراز و همچنین چهار سرای فرهنگ مهربانی به منظور جمع‌آوری و توزیع کتاب توسط خیرین شیرازی نیز از ابتکارات شیراز در ترویج کتابخوانی بوده است.

 

اسکندرپور یادآور شد: ۱۰ شبکه دوستدار کتاب در صنوف و اقشار مختلف شهروندان همچون نابینایان، کافه‌ها و رستوران‌ها، سالمندان، کودکان، مادران، پاکبانان و باغبانان، صنعتگران و بازرگانان، آتش‌نشانان، نامه‌رسانان و ... با بیش از ۱۵ عنوان برنامه در شیراز فعالیت می‌کند. 

شهردار پایتخت کتاب ایران تاکید کرد: استفاده از ظرفیت کتاب و ادبیات در توسعه گردشگری از راهبردهای اساسی شهر شیراز بوده و بر این اساس ۸ عنوان رویداد در این عرصه در سایت‌های تاریخی و گردشگری شیراز اجرا شد.

 

اسکندرپور به برنامه‌ریزی برای کسب عنوان پایتخت کتاب جهان نیز اشاره و تصریح کرد: حمایت از برگزاری رویدادهای بین‌المللی همچون دویستمین سالگرد تالیف دیوان شرقی و غربی گوته و هفته فرهنگی آلمان در شیراز، همایش بین‌المللی یادروز حافظ و سعدی ، اولین جشنواره ملی سینما و ادبیات، دوسالانه جایزه داستان شیراز و شب شعر شیراز اتفاقاتی بود که با نگاه ملی و جهانی در شیراز برگزار شد.

 

وی گفت: در سال ۱۳۹۹  بیش از ۳۵ طرح مهم در حوزه کتاب و کتابخوانی ارائه شده است که تا پایان این سال اجرایی می‌شود.

 

در آیین پایانی ششمین جشنواره پایتخت کتاب ایران که عصر ۱۹ بهمن ماه در سالن کتابخانه ملی ایران برگزار شد، علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی، سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، رحمانی فضلی وزیر کشور، مختارپور دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی، بروجردی رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران حضور داشتند.

    بازدید:258
    یادداشت ها
    Parameter:305472!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار