کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » خواندنی‌ها » رویدادها
0.0 (7)
این هفته در مرکز فرهنگی شهر کتاب؛
[1397/12/14]

شگردهای طنزپردازی در آثار عبید زاکانی بررسی می‌شود  

 

نشست بررسی شگردهای طنزپردازی در آثار عبید زاکانی و کارکردهای ارتباطاتی آن، روز چهارشنبه ۱۵ اسفند در مرکز فرهنگی شهر کتاب برگزار می‌شود.

 

دهمین نشست از مجموعه درس‌گفتارهایی درباره عبید زاکانی با عنوان «شگردهای طنزپردازی در آثار عبید زاکانی و کارکردهای ارتباطاتی آن» روز چهارشنبه ۱۵ اسفند در مرکز فرهنگی شهر کتاب برگزار می‌شود.

 

طنز بالاترین سطح ارتباطی را نسبت به دیگر گفتمان‌ها دارد و شناخت شگردهای آن، به هر انسان در فضای ایجاد ارتباط کمک می‌کند با بهترین شیوه، گفت‌وگو را پیش ببرد. شگردهای انتخابیِ این پژوهش («اما»، ایهام»، «استفهام انکاری»، «شخصیت‌سازی») به چهار موضوع متفاوت در طنزپردازی اشاره دارد: اجتماع هنرمندانه نقیضین در سطح یک واژه و با دو گفتمان متفاوت، اجتماع هنرمندانه نقیضین در سطح یک واژه و دو یا چند مفهوم متفاوت، اجتماع هنرمندانه نقیضین در سطح یک جمله با دو یا چند معنای متفاوت، اجتماع هنرمندانه نقیضین در سطح یک روایت از شخصیتی ساخته و پرداخته هنرمند.

 

در این درس گفتار، که با سخنرانی الهام باقری ارائه می‌شود، ضمن تعریف شگردهای طنزپردازی و بررسی چهار نمونه شگرد در آثار عبید زاکانی، به کارکردهای ارتباطاتیِ آن در رسانه، سیاست، مذاکره، مصاحبه و مناظره، روابط شغلی، عمومی، اجتماعی و عاطفی پرداخته می‌شود.

 

نتیجه چنین پژوهشی، می‌تواند در حوزه ارتباطات ابزاری به دست کاربر بدهد، تا سطح ارتباطی خود را ارتقا بدهد و پیامش برای مخاطب تأثیرگذارتر باشد.

 

این نشست روز چهارشنبه پانزده اسفند، از ساعت ۱۶:۳۰ در مرکز فرهنگی شهر کتاب واقع در خیابان شهید بهشتی، خیابان شهید احمد قصیر (بخارست)، نبش کوچه سوم برگزار می‌شود.

    بازدید:626
    یادداشت ها
    Parameter:303908!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار