کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » خواندنی‌ها » نشریات ایران و جهان
0.0 (0)
معرفی تازه‌های نشریات؛
[1398/05/09]

شماره‌ دوم مجله‌ «وزن دنیا»، رسانه‌ شعر ایران، منتشر شد  

 

شماره‌ دوم مجله‌ «وزن دنیا» رسانه‌ شعر ایران با تیتر یک «دیوانه‌ی شعر» و گزارشی تحقیقی درباره جنون اسماعیل شاهرودی و نسبت آن با شعر او منتشر شد.

 

 

 در شماره دوم وزن دنیا، این ماهنامه تخصصی شعر طبق وعده‌اش باز به سراغ ۱۰ استان تازه رفته است تا با انتشار اشعار منتخب شاعران این استان‌ها در کنار شاعران استان تهران وضعیت موجود شعر فارسی را در بخش‌هایی از ایران بازتاب دهد. 


در این شماره‌ می‌توانیم شعرهایی بخوانیم از استان‌های تهران، اردبیل، اصفهان، چهارمحال و بختیاری، خراسان شمالی، کردستان، کرمان، مازندران، مرکزی، هرمزگان و همدان. علاوه بر شعر این استان‌ها، دو بخش «هم‌زبانان» و «آن‌سوی مرزها» نیز خود منظری است به سوی آثار شاعران کشورهای فارسی‌زبانی چون افغانستان و تاجیکستان و شعر شاعرانِ ایرانی خارج از کشور. 
 

اما وزن دنیا خود را به انتشار شعر محدود نکرده و تهیه‌ پرونده‌هایی درباره‌ شعر معاصر از دیگر ایده‌هایی است که در دستور کار قرار داده است. 
 

در بخش «تعریف و تبصره» همان‌طور که از روی جلد مجله قابل ردیابی است پرونده‌ای آماده شده است درباره‌ «رد جنون در زندگی و شعر اسماعیل شاهرودی»، با گوشه چشمی بر سرگذشت او در بیمارستان مهرگان. 
 

در بخش «حرف‌های همسایه» پرونده‌ خواندنی و مفصلی برای کتاب «بیژن الهی، تولید جمعی شعر و کمال ژنریک»، نوشته‌ علی سطوتی‌قلعه تدارک دیده شده و در آن ایده‌های انتقادی تازه‌ای درباره‌ این کتاب و شیفتگی پیرامون شخصیت بیژن الهی مطرح شده است. 
 

در بخش «هوای تازه» نیز به بهانه‌ برگزیده شدن مجموعه شعر «آن حیوان» سروده‌ مازیار نیستانی در جایزه‌ دوسالانه‌ ادبی بوشهر پرونده‌ای حول این کتاب در دسترس علاقه‌مندان قرار گرفته است. 

اما در کنار بخش شعر «هم‌زبانان» دو بخش تازه نیز در شماره‌ دوم به ساختار مجله اضافه شده‌اند که شامل «کارنامه» و «کارگاه شعر وزن دنیا» می‌شود. «کارنامه» فضایی است برای بازتاب اصول یک کارگاه شعر (این شماره کارگاه گروس عبدالملکیان) و معرفی چهره‌های شاخص آن، و «کارگاه شعر وزن دنیا» نیز فرصتی است برای تحلیل و نقد آثار مخاطبان مجله که جهت حضور در این بخش با ارسال شعر به نشریه اقدام کرده‌اند.
 

شماره‌ دوم «وزن دنیا»، در ۲۶۴ صفحه و به قیمت ۴۰هزار تومان از امروز در کتاب‌فروشی‌ها و کیوسک‌های مطبوعاتی معتبر در دسترس علاقه‌مندان و مخاطبان شعر است و علاقه‌مندان می‌توانند برای آگاهی از مراکز خرید این مجله به آدرس اینستاگرام و تلگرام این مجله با عنوان @vaznedonya مراجعه و یا از سایت این مجله www.vaznedonya.ir کسب آگاهی کنند.

 

مدیر مسئول و صاحب امتیاز «وزن دنیا» پوریا سوری است و زیر نظر شورای سردبیری متشکل از علی مسعودی‌نیا، پوریا سوری و فرزام حسینی منتشر می‌شود.

    بازدید:628
    یادداشت ها
    Parameter:304571!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار