کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » خواندنی‌ها » نشریات ایران و جهان
0.0 (0)
معرفی تازه‌های نشریات؛
[1397/09/07]

شماره جدید «چلچراغ» با رنگ‌وبوی هفته کتاب منتشر شد  

 

هفتصدو چهل‌وهفتمین شماره هفته‌نامه فرهنگی، هنری، اجتماعی، سینمایی و طنز «چلچراغ» منتشر شد.

 

 در هفتصدو چهل‌وهفتمین شماره از نشریه چلچراغ علاوه بر گفت‌وگوی مفصل با کیومرث پوراحمد و هوشنگ گلمکانی با عنوان «گلدن تایم رفاقت» که طرح جلد را هم به خود اختصاص داده، در صفحه من و تئاتر به سراغ نمایش «شاه لیر» رفته شده و گفت‌وگویی با مسعود دلخواه و مهدی سلطانی، کارگردان و بازیگر این نمایش انجام شده است. در ادامه و در صفحه هیس‌توگراف به بهانه سالمرگ درگذشت پیر آگوست رنوار و کلود مونه، از مشهورترین نقاشان قرن نوزدهم، به بررسی چند اثر آن‌ها پرداخته شده است.
 
گزارش میدانی «چلچراغ» از عمارت‌گردی پایتخت با عنوان «وقتی عمارت‌ها موزه می‌شوند» و پرداختن به پروژه عکاسی شهری و عکاسی خیابانی با موضوع شهر و خیابان‌های تهران از دیگر بخش‌های هفتصدو چهل‌وهفتمین شماره هفته‌نامه «چلچراغ» است.
 
از مهم‌ترین بخش‌های فرهنگی این شماره از چلچراغ صفحه «مدار صفر درجه» است، گزارشی از سفر جمعی از اهالی فرهنگ‌ و هنر و ادبیات به گتوند، زادگاه قیصر امین‌پور است که با عنوان «با ما بدون فاصله صحبت کن!» کار شده است.  در ادامه همین صفحه، گزارشی با عنوان «فراز مسند خورشید» از اختتامیه جایزه کتاب سال شعر جوان که نام قیصر امین‌پور بر پیشانی آن است، تنظیم و منتشر شده است.
 
«دوره قهرمانی گذشته» عنوان گفت‌وگویی است که با یوسف علیخانی به بهانه چاپ دهم رمان «خاما» صورت گرفته و  در صفحه گپ این شماره از هفته‌نامه چلچراغ به چاپ رسیده است. از دیگر عنوان‌های کتابی این شماره از مجله چلچراغ «عروج از فراز آشیانه فاخته» است که در صفحه گزارش محرمانه کار شده و نگاهی به دو کتاب «خانه اسلید» و « ساعت‌های استخوانی» نوشته دیوید میچل دارد که توسط نادر قبله‌ای به فارسی ترجمه و در انتشارات تندیس به چاپ رسیده‌اند.
 
صفحات پایانی هفتصدو چهل‌وهفتمین شماره هفته‌نامه «چلچراغ»، بیشتر رنگ‌و بوی هفته کتاب‌و کتابخوانی دارد و در صفحاتی به فن ویراستاری پرداخته است. بخش اول این صفحات به شخصیت‌هایی چون کریم امامی، محمدعلی فروغی پرداخته و در بخش دیگر آن با عنوان «اصحاب خط‌خطی» به معرفی احمد شاملو، نجف دریابندری، مهدی آذریزدی و ابوالحسن نجفی پرداخته است که تجربه ویراستاری را هم در کارنامه خود دارند. همچنین در ادامه به معرفی چند کتاب جدید در حوزه ویرایش، ویراستاری و آموزش آن معرفی کرده است.
 
«از لذت ورق زدن کاغذ» از بخش‌های خواندنی این شماره از هفته‌نامه و عنوان گفت‌وگوی چلچراغ با هادی حیدری است. این گفت‌وگو در روزهای پایانی اولین جشنواره کاریکتاب صورت گرفته است و هادی حیدری به عنوان دبیر این جشنواره از تجربه خود در این حوزه، داوران جشنواره، آثار راه‌یافته به بخش نهایی و مسائلی از این دست سخن گفته است.
 
هفتصدو چهل‌وهفتمین شماره هفته‌نامه اجتماعی، فرهنگی و هنری «چلچراغ» با صاحب امتیازی و مدیر مسئولی فریدون عموزاده‌ خلیلی و دبیری سیدمهدی احمدپناه، مریم عربی و ابراهیم قربان‌پور، در 66 صفحه و با قیمت 6000 تومان منتشر شده است.

 

    بازدید:1096
    یادداشت ها
    Parameter:302250!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار